Najczęstsze błędy podczas wybierania lamp stołowych

Hasło "Więcej światła!" nie zawsze działa w odpowiedni sposób, ponieważ czasami tak naprawdę to mniej znaczy więcej. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy próbujemy znaleźć odpowiednie oświetlenie do naszego domu.

Najczęstsze błędy podczas wybierania lamp stołowych

Idealna lampa musi łączyć dwie funkcje: oświetlać przestrzeń oraz wpisywać się w ogólną stylistykę pomieszczenia. Dlatego wybierając się na zakupy, warto pamiętać, czego tak naprawdę potrzebujemy. Poniżej przedstawiamy, jakich błędów warto się wystrzegać, kiedy podczas wędrówki wzdłuż sklepowej ekspozycji, jesteśmy niemal pewni, że znaleźliśmy lampę naszych marzeń.

Użycie wyłącznie lamp stołowych we wnętrzu

Każde wnętrze wymaga konkretnego oświetlenia, właściwie dopasowanego do jego funkcji. Zazwyczaj trzeba połączyć oświetlenie ogólne z funkcyjnym, które pozwoli na precyzyjniejsze prace. Zaznaczmy, że lampy stołowe są niezmiernie istotne, ale nie mogą być jedynym elementem całego systemu oświetleniowego. Najlepiej połączyć dużą lampę sufitową (lub kilka mniejszych) z lampą podłogową i lampą stołową. Wówczas zbudujemy kompleksowe oświetlenie każdego pomieszczenia.

Niewłaściwa wysokość lampy stołowej

W tym miejscu powinno się pojawić pytanie: "A jaka jest właściwa wysokość lampy stołowej?". Odpowiedź zależy od wysokości stołu, na którym planujemy ją postawić. Im wyższy stolik, tym niższa będzie lampa. Ogólne zalecenie zakłada, by łączna wysokość obu przedmiotów nie przekraczała 160 centymetrów. Warto stosować tę zasadę dla wszystkich punktów oświetleniowych. Wówczas całość pomieszczenia będzie wyglądać spójnie i harmonijnie.

Dodatkowo, aby zapewnić pełen komfort użytkowania lampy stołowej, zwróćmy uwagę, żeby dolna krawędź klosza lub abażuru znajdowała się na wysokości twarzy siedzącej obok osoby. Znacząco ułatwi to wykonywanie wszelkich czynności, bez efektu oślepiania.

Lampy Azzardo Acrylio

Niewłaściwy kształt klosza

Klosze i abażury mają sprawiać, żeby lampa stołowa doświetlała konkretną przestrzeń. Dlatego też zazwyczaj nie przepuszczają zbyt wiele światła na boki, kierując niemal cały strumień w dół.

Równie ważny jest również rozmiar klosza i proporcje lampy. Ogólnie uznaje się, że średnica klosza nie powinna przekraczać szerokości podstawy, a najlepiej, by była o kilka centymetrów mniejsza, a sam klosz, żeby był węższy niż szerokość stolika. Pomoże to zarówno w odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni, jak i sprawi, że nie będziemy trącać lampy za każdym razem, gdy przejdziemy obok.

Niewłaściwy kształt i rozmiar lampy

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu popełnił ten błąd. Podczas zakupów w sklepie udało się znaleźć idealną, piękną lampę, na dodatek w dobrej cenie. Dopiero po przyjściu do domu, okazało się, że jest ona zbyt mała i niknie w pomieszczeniu lub ze względu na spore rozmiary przytłacza całość aranżacji.

Kształt lampy i jej charakter musimy dobrać do konkretnego wnętrza. Jeśli zaplanowaliśmy salon w stylu minimalistycznym, niekoniecznie sprawdzi się w nim bogato zdobiona lampa vintage. Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania i dokładnie zapoznać się z najmodniejszymi trendami sezonu oraz ponadczasowymi klasykami. Ciekawe i nowoczesne lampy Azzardo, dostępne w sklepie tej marki, pokazują różnorodność możliwości, spośród których każdy znajdzie produkt idealny dla siebie.

Lampy Azzardo Martens

Kolor lampy a kolory wnętrza

Można znaleźć najpiękniejszą lampę, która będzie idealnie pasować do naszego wnętrza kształtem i wysokością, ale… jej kolory będą się kłócić z tymi zastosowanymi w pozostałych elementach aranżacji. Trzeba zatem planować pomieszczenie całościowo, uwzględniając od samego początku konkretną barwę lamp. Najlepiej, żeby cały system oświetleniowy był wykonany w tych samych kolorach, dzięki czemu wnętrze będzie spójne i harmonijnie uporządkowane.

Oczywiście można postawić na oryginalność i bawić się mieszaniem różnych stylistyk, również w przypadku oświetlenia. Można eksperymentować z kształtem, kolorem oraz materiałami, z których wykonano nasze lampy. Trzeba jednak robić to ostrożnie i z olbrzymim wyczuciem, wystrzegając się przesady i efektu przeładowania wnętrza.

Kolor światła dopasowany do funkcji lampy

Powszechnie wiadomo, że kolor światła ma olbrzymie znaczenie w przypadku punktów oświetleniowych. Wpływa na nasz nastrój oraz poziom aktywności. Dlatego, jeśli planujemy postawić lampę stołową w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku, najlepiej, żeby emitowała światło ciepłobiałe. Z kolei barwa chłodniejsza dodaje energii i ożywia. Sprawdzi się zatem w pomieszczeniu do pracy, gdzie potrzebujemy być kreatywni i gotowi do działania.


Wybór właściwej lampy zdecydowanie nie jest łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych elementów. Poświęćmy więcej czasu, żeby znaleźć produkt, który będzie w pełni odpowiadał nam pod względem wizualnym, wpisze się w naszą aranżację oraz przy którym z chęcią będziemy spędzać długie, wieczorne godziny, pogrążeni w lekturze lub innych zajęciach.

źródło i zdjęcia: Azzardo