Niezależnie od aranżacji łazienki, warto postawić na dobre kolory wnętrza, które będą stanowić bazę dla mebli i dodatków. Czasy, kiedy w naszych łazienkach królowały płytki ceramiczne dawno minęły. Drewno albo kamień na posadzkach są obecnie pożądaną alternatywą. Podobnie jak portrety z mozaiki, fotografie, podświetlane szkło czy bogata roślinność w łazience, które sprawią, że efekt będzie oszałamiający. W tym przypadku ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia. Wybierając odpowiednią aranżację łazienki, eklektyzm jest jak najbardziej w cenie, jednak materiały, dekoracje, ceramika i armatura nie mogą być przypadkowe, powinny tworzyć harmonijną kompozycję. Przedstawiamy 5 modnych aranżacji łazienki, które sprawią, że poczujesz się jak w luksusowym SPA.
Styl EKO
Wielbiciele ekologicznego stylu życia, chętnie oddają jego istotę również w dbałości o wnętrza. Szczególnie łazienka jest taką przestrzenią, gdzie mamy ogromne pole do popisu i dzięki odpowiednim materiałom oraz dodatkom możemy żyć w zgodzie z naturą. Podstawą aranżacji w stylu EKO jest harmonia oraz naśladowanie barw i wzorów obecnych w naturze. Paleta barw powinna naśladować te znane z otaczającej nas przyrody, a pożądanymi materiałami są zdecydowanie: len, płótno, wiklina, rattan, bambus, drewno czy niepoddane obróbce kamienie. Jeżeli nasza łazienka nie posiada dużych okien, które pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną, powinniśmy zastąpić ciężkie zasłony i rolety naturalnymi materiałami, dzięki którym światło słoneczne może swobodnie przenikać do wnętrza.
Łazienki w stylu EKO nie tylko zachwycają swoim wyglądem. Równie ważne jest wykorzystanie materiałów, które pozostają w zgodzie z naszym ekosystemem. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę, czy mogą być poddane recyklingowi bądź czy zostały częściowo wyprodukowane z ponownie przetworzonych materiałów. Często miłośnicy ekologicznych wnętrz podkreślają charakter łazienki własnoręcznie wykonanymi dekoracjami, albo wykorzystują odnowione zabytkowe meble. Oczywiście ekologiczny trend w aranżacji łazienki nie dotyczy jedynie mebli i materiałów, ale również przejawia się w energooszczędnych udogodnieniach elektronicznych i oświetleniowych.
Styl skandynawski
Łazienka w stylu skandynawskim często nawiązuje do ekologicznego trendu ze względu na wykorzystywane materiały. Przede wszystkim dominuje drewno, kamień i cegła, a także len i bawełna. Co najważniejsze, ten styl jest idealny do łazienki o każdym metrażu. Spójna koncepcja skandynawskiego wnętrza optycznie rozjaśnia pomieszczenie – jest pełne światła i jasnych barw. Poza bielą dominują również szarość, granat i czerń, które podkreślą minimalizm i prostotę. Minimalizm w tym wydaniu może mieć również bardziej surową odmianę za sprawą chromowanych sprzętów czy metalowych lamp.
Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim jest ponadczasowa, ze względu na dominującą biel. Klasyczne meble i proste formy sprawiają wrażenie elegancji, a przy tym wyposażenie jest bardzo praktyczne i funkcjonalne. Jeżeli uzyskamy wrażenie chłodu i sterylności możemy je przełamać naturalnymi dodatkami i meblami z drewna, które nadadzą wnętrzu łazienki przytulnego charakteru.
Beton w łazience
Jeżeli chcemy, żeby nasza łazienka uzyskała minimalistyczny wyraz i nie przypominała niewykończonego wnętrza, warto postawić na oszlifowany beton. Więcej pomysłów i inspiracji na wykorzystanie betonu w łazience znajdziesz w naszym poprzednim wpisie. Tym materiałem możemy wykończyć całą łazienkę lub stosować tylko punktowo. Beton w łazience w ostatnim czasie niezwykle zyskał na popularności, jest idealnym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz. W połączeniu z odpowiednimi dodatkami, takimi jak miękkie tkaniny, kolorowe dekoracje możemy stworzyć nowoczesne, a zarazem przytulne wnętrze. Jako, że aranżacja łazienki przy wykorzystaniu betonu jest nawiązaniem do stylu industrialnego to najlepiej współgra z dodatkami, które się z nim kojarzą. Idealnie sprawdzą się tu proste drewniane meble, natomiast należy unikać tych z wyrazistymi ozdobami, a także stylizowanych na stare.
Jeżeli nowoczesne łazienki nie do końca nas przekonują, a jesteśmy wielbicielami szarości i minimalizmu, to warto wykorzystać płytki ceramiczne przypominające beton. Wbrew pozorom szare płytki betonowe nie są nudne. Wręcz przeciwnie! Mogą zaskoczyć nas różnorodnością faktury i mnogością odcieni, które zdecydowanie dodadzą ciekawego charakteru naszej łazience.
Przewaga drewna w łazience
Łazienka w drewnie to kolejna ponadczasowa propozycja, która sprawi, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego szyku. Dodatkowo drewno pasuje do aranżacji łazienki w niemalże każdym stylu. W klasycznej łazience podkreśli stylową armaturę, natomiast w minimalistycznym wnętrzu jego ciepłe barwy ożywią pomieszczenie. Drewno doda łazience lekkości i ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych i kamienia. Jednak należy pamiętać, że drewniana podłoga jest wysoce narażona na wilgoć oraz wahania temperatury. Warto zatem wybrać drewno twarde i stabilne, najlepiej egzotyczne, które zresztą jest w ostatnich latach modne.
Naturalne tworzywa świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, pod warunkiem, że wykorzystamy je oszczędnie, a pomieszczenie podzielimy na strefy. Dobrym pomysłem jest użycie szarych płytek przy wannie lub prysznicu, a w pozostałej części drewno o delikatnie zarysowanej fakturze – dzięki temu nawet najmniejsza łazienka nabierze wyjątkowego charakteru oraz naturalnego wyrazu. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej ekstrawagancji efekt, warto naturalne barwy drewna, bieli czy szarości przełamać głęboką czerwienią w postaci dodatków lub zabudowy szafek.
Kamień w łazience
Nowoczesne aranżacje łazienek oczywiście nie muszą kojarzyć się z minimalizmem i prostotą. Użycie kamienia pozwala stworzyć naprawdę oryginalne i niepowtarzalne wnętrze. Ze względu na swoją ogromną różnorodność kolorystyczną kamień w łazience daje możliwość stworzenia ciekawych i eleganckich aranżacji. Zdecydowanie lepiej prezentuje się w dużych łazienkach, ze względu na swój ciężar optyczny i wykorzystanie płyt wielkoformatowych.
W przypadku małych wnętrz kamień możemy zastosować jedynie w detalach, w postaci mozaiki kamiennej lub kamienia ciętego na mniejsze płytki. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu, zwłaszcza nieoszlifowanej mozaiki i piaskowca. Dodatkowo kamień doskonale sprawdza się jako dekor, który rozdzieli większe powierzchnie gładkich płyt, a przy zastosowaniu we wnękach podzieli łazienkę na odpowiednie strefy.
źródło i zdjęcia: INTER-PLAST