Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Phoenix Distribution wyjaśnia czym jest zjawisko "miejskiej wyspy cieplnej"

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2016-12-06

Zjawisko "miejskiej wyspy cieplnej" (MWC), z angielska zwane The Urban Heat Island (UHI) Effect, jest dużym problemem w skupiskach miejskich. Liczne badania ukazują jak niekorzystnie wpływa ono na codzienne życie mieszkańców wielu miast.

Najważniejszymi czynnikami są:

 •     struktura zabudowy (beton, asfalt, czarne dachy pokryte papą),
 •     liczba mieszkańców,
 •     sztuczne ciepło tworzone przez człowieka, jak ogrzewanie w zimie i chłodzenie w lecie domów oraz zakładów produkcyjnych, intensywny ruch uliczny, obecność innych źródeł ciepła, jak np. brak cyrkulacji powietrza, a tym samym słabe chłodzenie i wymiana powietrza,
 •     występowanie w mieście mniejszego współczynnika Albedo, czyli stosunku ilości promieniowania odbitego do padającego. Dla przykładu asfalt posiada współczynnik na poziomie 5-10%, a trawa 20-25%.

Niewątpliwie miasta wpływają na ocieplenie lokalnego klimatu, a w połączeniu z zanieczyszczeniem środowiska, jest to zjawisko niekorzystne dla człowieka.

Poniższy rysunek pokazuje, że temperatura w mieście może być wyższa o 3oC niż poza nim.

Rysunek pokazuje, że temperatura w mieście może być wyższa o 3oC niż poza nim

Case study – Zależność (koleracja) temperatury od zabudowy miejskiej oraz liczby ludności dla Wrocławia

Największy wzrost występuje w centrum miast, zwłaszcza przy gęstej zabudowie powyżej 5 kondygnacji. Stopniowo maleje w kierunku peryferii. Doskonale obrazuje to poniższy rysunek rozkładu temperatury we Wrocławiu (22 V 2001, godz. 23:00 GMT). Badania wskazują, że w mieście około 600 tyś. mieszkańców, czyli jak np. Wrocław, intensywność MWC sięga już nawet 7,6oC. W miastach zaś ok. 1 milionowych różnica ta może wynosić nawet 9-10°C!!!

Proszę sobie więc wyobrazić, jakie różnice mogą wystąpić w jeszcze większych miastach!

Powstaje zatem pytanie – co człowiek mógłby zrobić aby zniwelować to zjawisko, które w swym efekcie jest dla niego bardzo szkodliwe?

Jedną z rozsądnych propozycji są białe dachy i ulice, czyli ekologiczne i przyjazne człowiekowi miasto. Malowanie dachów na biało lub inne jasne kolory może zapobiec globalnemu ociepleniu – udowadniają nam to liczni naukowcy, na tyle wiarygodnie, że część miast zaczęło to robić. Miejmy nadzieję, że również w Polsce, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich trend ten zyska na popularności. Jasny czy biały (jeszcze lepiej) kolor pomalowanej powierzchni dachu sprawia, że duża część promieniowania odbija się od niej, w przeciwieństwie do np. dachu pokrytego czarną papą. Białe dachy pochłaniają zatem mniej promieniowania. Kolor biały odbija promienie słoneczne, dzięki czemu utrzymuje niższą temperaturę przy powierzchni ziemi. Według obliczeń organizacji ekologicznych, tylko o jeden stopień niższa temperatura w miastach oznacza aż trzy stopnie ciepła mniej na biegunach!!!

Powyższemu zagadnieniu firma Phoenix Distribution Ltd sp. z o.o. wyszła naprzeciw, wprowadzając do sprzedaży swoje farby ekologiczne Phoenix EcoTherm i tutaj na uwagę zasługują farby z linii zewnętrznego stosowania do malowania dachów (Roof) oraz fasady (Facade).

Najważniejszą korzyścią farb Phoenix EcoTherm™ jest termoizolacyjność, która opiera się głównie na ich refleksyjności, czyli na zdolności odbijania promieniowania cieplnego, a to wpływa na oszczędność energii zużytej do ogrzewania pomieszczeń i/lub ich chłodzenia. Farby Phoenix EcoTherm™ wpływają na proces przenikania ciepła do i z izolowanej ściany czy dachu, a to ma wpływ na możliwości oszczędzania energii przy ogrzewaniu pomieszczeń czy ich chłodzeniu. Poniższy rysunek obrazuje działania zjawiska termorefleksyjności. Zagadnienia powyższe zostały dość ciekawie opisane na stronie www.paintsphoenix.com

Najważniejszą korzyścią farb Phoenix EcoTherm™ jest termoizolacyjność

Na podstawie badań w akredytowanym ośrodku badawczym stwierdzono, że stosowanie farb odbijających promieniowanie cieplne pozwala znacznie poprawić termoizolacyjność obiektów, poprzez ograniczenie przemarzania pomalowanych ścian zimą, a także zbytniego ich nagrzewania latem. W praktyce przekłada się to na konkretne oszczędności w kosztach ogrzewania czy chłodzenia (klimatyzacja). Farby zewnętrzne Phoenix EcoTherm Roof i Facade wpływają zaś na komfort chłodnego wnętrza przy wysokich temperaturach zewnętrznych i na oszczędność przy pracy klimatyzacji do 58% (nawet do 8 kWh/m2)!!!

Zawiera specjalne dodatki, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów na membranie Farba Phoenix EcoTherm Roof to energetyczno – elastomeryczna, hybrydowa membrana do uszczelniania dachu, oparta na nowej technologii żywic akrylowych i poliuretanowych. Wykazuje doskonałą przyczepność na odpowiednio przygotowanych powierzchniach i dostosowuje się do ich ruchów skurczania się i rozszerzania. Ma wysokie parametry odbijalności ciepła, przez co przyczynia się do utrzymania odpowiedniej temperatury i oszczędności źródeł energii. Zawiera specjalne dodatki, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów na membranie i wykazuje wytrzymałość na stojącą wodę.

Cel użycia

Idealna do ostatecznej hydroizolacji i uszczelniania takich powierzchni jak dachy, złącza itd. Może zostać również zaaplikowana na drewno, metal i na budynki cementowe po ich odpowiednim przygotowaniu.

Cechy produktu

 •     Materiał chłodzący (wysoki współczynnik odbijania promieni słonecznych emisyjności w promieniowaniu podczerwonym).
 •     Wysoka wytrzymałość na wody stojące.
 •     Jednolita membrana uszczelniająca, bez złączy.
 •     Ochrona budynków.
 •     Łatwy w konserwacji i naprawie punktowej.
 •     Wysoka wytrzymałość na zewnętrzne warunki pogodowe.
 •     Długi cykl życia.
 •     Doskonale elastyczny.

Membrana ta izoluje ścianę przed wilgocią i mrozem Farba Phoenix EcoTherm Facade to doskonałej jakości, w 100% akrylowa farba o właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki specjalnemu składowi, tworzy elastyczną membranę, która wykazuje doskonałą przyczepność do pionowych powierzchni zewnętrznych. Membrana ta izoluje ścianę przed wilgocią i mrozem oraz posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, przyczyniając się do oszczędzania energii przez cały rok (zima-lato).

Cechy produktu

 •     100% akrylowa termoizolacyjna farba.
 •     Wysoki współczynnik odbicia promieniowania słonecznego (SR).
 •     Wysoki współczynnik emisyjności w promieniowaniu podczerwonym (e).
 •     Doskonała elastyczność.
 •     Doskonała przyczepność.
 •     Właściwości antypleśniowe.
 •     Doskonała wytrzymałość na zmiany warunków atmosferycznych.
 •     Doskonała wytrzymałość na mróz i wilgoć.
 •     Świetne krycie.
 •     Wysoka wydajność i biel.
 •     Łatwa aplikacja.
 •     Odporny na kredowanie (ASTM D4214-98).
 •     Odporny na alkalia (ASTM D 1308-02, ASTM D 714-02).
 •     Zgodny z dyrektywą 2004/42/EC.
 •     Doskonały do malowania / pokrywania układów termoizolacyjnych.

Należy pamiętać, że farby Phoenix EcoTherm Roof i Facade to cztery korzyści w jednym (4 w 1):

 • farba jako element dekoracyjny kryjący,
 • termoizolacja czyli poprawa parametrów ogrzewania,
 • chłodzenie czyli obniżenia ciepła powierzchni,
 • hydroizolacja czyli ochrona przed wodą.

Farby Phoenix EcoTherm Roof oraz Facade to materiał termoizolacyjny (termorefleksyjny) z wysokim wskaźnikiem odbijania promieniowania słonecznego (Solar Reflectance) = 109 oraz z wysokim poziomem odbijania promieniowania słonecznego (Solar Reflectance) = 0,87, a także z wysokim współczynnik emisyjności w promieniowaniu podczerwonym (e) = 0,83.

Zatem – stosowanie powyższych farb jest ciekawą i nowoczesną propozycją nie tylko na polskim ale również europejskim i światowym rynku materiałów wykończeniowych i budowlanych.

źródło i zdjęcia: Phoenix Distribution

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum