Warszawskie kino Iluzjon zamieniło się na czas trwania uroczystej gali Future Living Award w kapsułę przyszłości. Pretekstem wyjątkowego spotkania kreatorów i wizjonerów był finał trzeciej, interdyscyplinarnej edycji konkursu organizowanego przez markę Siemens. Jego rozszerzona formuła pozwoliła uczestnikom na przedstawienie dowolnej formy wyrazu własnego wyobrażenia świata w 2045 roku. Zwycięski projekt "Osobliwość 2.0" autorstwa duetu Łukasza Kondka i Pauliny Karwowskiej, zapowiada nowe połączenia pomiędzy światem wirtualnym i realnym, ale także przekonuje do zawierzenia nowoczesnym technologiom i pokładania w nich nadziei na pozytywny rozwój życia społeczeństwa. Ten oraz pozostałe, nagrodzone i wyróżnione projekty, goście gali mieli niebywałą okazję obejrzeć w formie rozszerzonej rzeczywistości. Przepustką do niej były futurystyczne gogle, które przenosiły do zarysowanej przez laureatów konkursu wizji świata w 2045 roku.
Odpowiedzialnymi za ich wybór i przyznanie nagród byli eksperci tworzący kapitułę jury konkursu:
- Cezary Ciszewski – reżyser, dziennikarz, fotograf,
- Agnieszka Pugacewicz – doktor nauk ekonomicznych, koordynatorka programu Entrepreneurship w Digital Economy Lab UW,
- Robert Majkut – designer,
- Grzegorz Niwiński – architekt,
- Robert Pludra – projektant produktu,
- Tomek Rygalik - projektant.
Na czele jury już po raz trzeci stanęła historyk i krytyk wzornictwa dr Krystyna Łuczak – Surówka, która podczas gali rozpoczęła czas wyjątkowych prelekcji na temat designu i zmian kulturowych, jakie wokół wzornictwa miały dotychczas miejsce. Niezwykle interesującym okazał się być wykład prof. Anny Gizy – Poleszczuk, która w fenomenalny sposób przeniosła wszystkich gości w świat zapomnianych produktów, i z których czerpiemy po dziś dzień.
Wtórował jej Tomek Rygalik, którego osobiste spojrzenie na design oraz własne doświadczenia zawodowe, poszerzyły wizję codziennej pracy designera i zwróciły uwagę na szczegóły, o których nie zawsze pamiętamy korzystając z dorobku współczesnego wzornictwa. Rozdanie nagród i część oficjalną gali zakończył Cezary Ciszewski, który w niezwykle charyzmatyczny i dynamiczny sposób przedstawił projekt telewizji komórkowej jako zapowiedź trendu rozwoju mediów.
Licznie zebrani we foyer kina goście długo dyskutowali na temat zwycięskich projektów, a opinie wymieniali bezpośrednio z ich autorami. Rozszerzona formuła konkursu zainspirowała organizatorów do tworzenia koncepcji przyszłego spotkania Future Living Award.
źródło i zdjęcia: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.