Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy uszczelniania budynku

Na straży hydroizolacji, czyli IZOLMAT na Zamku w Malborku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2013-11-22

Potężny zamek w Malborku oparł się wielu najazdom i oblężeniom, lecz wrogiem nieustannie go nękającym, dla którego grube mury nie były żadną przeszkodą, okazał się nie człowiek, a… wilgoć. Z odsieczą przyszedł IZOLMAT z profesjonalnymi produktami do hydroizolacji.

Polem bitwy, na którym miała stoczyć się ostateczna walka, okazał się pas zieleni na terenie Muzeum Zamku w Malborku, pod którym znajdują się kasy biletowe. 440 m2 powierzchni wymagały skutecznej izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Konieczne było również utworzenie efektywnej bariery blokującej przebijanie się korzeni. Prace przeprowadziła działająca od 1997 roku firma KAMARO z Sopotu, generalny wykonawca wytypowany w ramach przetargu przez inwestora, Muzeum Zamku w Malborku.

Hydroizolacja Izolmat na Zamku w Malborku Na każdym etapie realizacji inwestycji, fachowym wykonawcom towarzyszył doradca techniczny IZOLMAT, Michał Jaworski, który m.in. polecił zestaw produktów tworzących ekologiczny system dachu zielonego. Wśród wytypowanych materiałów znalazł się impregnat asfaltowy IZOLPLAST, podkładowa zgrzewalna papa asfaltowa IZOLMAT PLAN PYE PV160 S3,0 i papa asfaltowa zgrzewalna odporna na przerost korzeni roślin IZOLMAT PLAN zielony dach PYE PV250 S5,0.

- Inwestor oczekiwał skutecznej izolacji, która  podobnie jak zamek, przetrwa próbę czasu. Nie było mowy o żadnym kompromisie, między innymi dlatego zdecydowano się na 5 milimetrową papę  odporną na przerost korzeni roślin. – mówi Michał Jaworski. – Mając doświadczenie w nietypowych i wymagających realizacjach, znaleźliśmy dla dawnej siedziby Krzyżaków odpowiednią „tarczę” chroniącą przed wilgocią

IZOLPLAST jest środkiem gruntującym stosowanym pod hydroizolacje z wykorzystaniem pap w garażach, piwnicach, halach magazynowych i przemysłowych. Polecany jest do wykonywania poziomych i pionowych izolacji przeciwwilgociowych fundamentów oraz do renowacji i konserwacji pokryć dachowych na bazie asfaltu, betonu czy cementu. Może być również stosowany w bezpośrednim kontakcie ze styropianem i polistyrenem ekstrudowanym. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami roboczymi i użytkowymi. Daje się łatwo rozprowadzać za pomocą pędzla, szczotki lub szpachli, nie spływa z pochyłych powierzchni (nawet w temperaturze +100˚C). Doskonale przylega do powierzchni pionowych, jest elastyczny i odporny na zmienne i ekstremalne warunki atmosferyczne.

Drugi z zastosowanych produktów – podkładowa zgrzewalna papa asfaltowa IZOLMAT PLAN PYE PV160 S3,0 polecany jest do izolacji dachów jako pierwsza warstwa, a także do zabezpieczania balkonów, tarasów i fundamentów. Dzięki zastosowaniu mocnej osnowy z włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością i rozciągliwością. Może być stosowany do mocowania mechanicznego. Zaś IZOLMAT PLAN zielony dach PYE PV250 S5,0 to papa asfaltowa zgrzewalna odporna na przerost korzeni roślin, wysokomodyfikowana, wyprodukowana na bazie osnowy poliestrowej. Stosowana na dachach zielonych jako druga warstwa uszczelniająca i blokująca przerost korzeni, charakteryzuje się wzmocnioną trwałością uszczelnienia ze względu na grubość (z warstwą podkładową wynoszącą 8 mm).

źródło i zdjęcia: Izolmat 

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum