Program służy standaryzacji jakości i oznakowania styropianu dla budownictwa dostępnego na polskim rynku.
- Tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu otrzymuje się po spełnieniu wymogów Programu dotyczących czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania konsumentów o ich właściwościach. Na wyrobach producentów dysponujących tytułem można znaleźć opracowaną na potrzeby Programu dodatkową tabelę wielkości 10 na 30 centymetrów, zawierającą informację o najważniejszych cechach deklarowanych oferowanego styropianu oraz o minimalnej gęstości, czyli wadze jednego metra sześciennego wyrobu, niepodawanej na standardowych etykietach styropianu. Dzięki tej ostatniej informacji każdy nabywca, ważąc styropian, może upewnić się, czy wyrób jest zgodny z deklaracją producenta - wyjaśnia prezes PSPS Kamil Kiejna, z przyznającej wyróżnienia Rady Programowej.
W skład Rady wchodzą ponadto inżynier Anna Kuliś, specjalista z zakresu wyrobów budowlanych oraz mecenas Aleksander Stawicki, partner w specjalizującej się w prawie konkurencji kancelarii prawnej WBK Wierciński, Kwieciński, Baehr, która zapewnia obsługę prawną Programu "Gwarantowany Styropian".
– Przewidziana w ramach Programu certyfikacja jest ściśle związana z prowadzoną w ramach Programu branżową kontrolą jakości wyrobów dostępnych na polskim rynku. Zainicjowane przez nas działania kontrolne to proces ciągły, więc uzyskane wyróżnienia podlegają nieustannej weryfikacji, a lista ich posiadaczy stałej aktualizacji – podkreśla Kamil Kiejna.
Z aktualnym wykazem Rzetelnych Producentów Styropianu można zapoznać się na stronie www.gwarantowanystyropian.pl. Obecnie, oprócz trzech wcześniej wymienionych firm, tytułami mogą posługiwać się także Austrotherm, Knauf Industries Polska i Styropian Plus. Celem Programu "Gwarantowany Styropian" jest upowszechnianie wiedzy o wyrobach ze styropianu, standaryzacja zasad czytelnego i niewprowadzającego w błąd ich oznakowania, certyfikacja uczciwych i rzetelnych producentów, promocja wyrobów wysokiej jakości oraz eliminacja zjawiska oferowania konsumentom wyrobów oznakowanych w sposób mogący wprowadzać w błąd oraz niespełniających deklarowanego poziomu parametrów technicznych. To pierwsza tego typu inicjatywa na polskim rynku.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)