Światło a dobrostan: psychologia oświetlenia przestrzeni

Światło odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu – wpływa na ludzki organizm i sposób postrzegania rzeczywistości. Procesy percepcyjne pochłaniają około 15% energii mózgu, a oddziaływanie światła na samopoczucie może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. O tym, na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia przyjaznego użytkownikom, mówi Katarzyna Przybyła, ekspertka marki Nowodvorski Lighting.

Światło a dobrostan: psychologia oświetlenia przestrzeni
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Światło a odbiór kolorów i kształtów

Dobór odpowiedniego oświetlenia wpływa na sposób, w jaki postrzegamy otoczenie. Kąt padania światła może podkreślać formę, dodawać głębi, ale także zniekształcać obraz. Znaczenie ma również kolor światła i jego temperatura barwowa.

- "W przestrzeniach mieszkalnych dobrze sprawdzają się oprawy o szerokim kącie rozsyłu, które zapewniają miękkie, równomiernie rozproszone światło, jak np. kuliste lampy wiszące SNOWBALL. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik RA, który określa zdolność źródła światła do wiernego odwzorowania barw. Jego standardowa wartość to 80, jednak tam, gdzie zależy nam na najwyższej jakości oddania kolorów – na przykład w restauracjach, sklepach czy galeriach – zalecane są oprawy o współczynniku powyżej 90. Takie rozwiązania, jak CTLS MILO LED, CTLS NEA LED czy lampy dostępne w systemach LVM i UT-LVM, sprawiają, że prezentowane produkty zyskują bardziej atrakcyjny i naturalny wygląd." – podkreśla Katarzyna Przybyła.

Kuliste lampy wiszące SNOWBALL
Kuliste lampy wiszące SNOWBALL

Kolejnym istotnym czynnikiem jest natężenie światła. Ciemniejsze przestrzenie mogą wydawać się mniejsze lub przytłaczające, natomiast jasne – przestronne, choć niekiedy mniej przytulne. Dlatego tak ważne jest dopasowanie natężenia i barwy światła do funkcji pomieszczenia.

Oprawa CTLS MILO LED
Oprawa CTLS MILO LED

Ciemniejsze strony oświetlenia

Aby oświetlenie nie wpływało negatywnie na samopoczucie, należy unikać zjawiska olśnienia, które powstaje w wyniku bezpośredniego działania źródła światła.

- "W tym celu warto wybierać osłonięte źródła światła, np. plafony SATELLITE, stosować filtry przeciwolśnieniowe, jak HONEY COMB lub sięgać po oprawy z zagłębionym źródłem światła, takie jak MONO czy FOURTY. Dzięki temu światło jest bardziej rozproszone i nie razi w oczy, co znacząco minimalizuje efekt olśnienia." – wyjaśnia ekspertka.

Oprawa z zagłębionym źródłem światła FOURTY
Oprawa z zagłębionym źródłem światła FOURTY

Negatywny wpływ może mieć również zbyt częste migotanie światła, tzw. flicker.

- "Produkty Nowodvorski Lighting testujemy w specjalistycznym laboratorium fotometrycznym, sprawdzając ich zgodność z normami. Przyczyną migotania najczęściej są wahania napięcia sieci lub wadliwa elektronika, dlatego klientom zalecamy wybieranie opraw LED z wysokiej jakości zasilaczami, jak np. CIRCOLO LED. Dodatkowo, z punktu widzenia bezpieczeństwa fotobiologicznego, kontrolujemy poziom emisji światła niebieskiego oraz promieniowania UV. Dzięki temu mamy pewność, że nasze oprawy są bezpieczne zarówno dla oczu, jak i dla skóry." – podkreśla Katarzyna Przybyła.

Oprawa CIRCOLO led
Oprawa CIRCOLO LED

Światło w rytmie dnia i nocy

Światło ma istotny wpływ na regulację rytmu dobowego, oddziałując na poziom melatoniny i kortyzolu. Jasne wnętrza, równomiernie oświetlone oprawami o szerokim kącie rozsyłu i chłodnej barwie (4000 K), sprzyjają koncentracji i pobudzają do działania. Z kolei niższe natężenie światła, ciepła barwa (2700–3000 K) oraz subtelne przejścia między światłem a cieniem tworzą atmosferę relaksu i wyciszenia.

Aby osiągnąć pożądany efekt, warto zastosować warstwowe oświetlenie – łączące różne typy opraw: plafony, kinkiety, lampy stojące i punktowe – z możliwością niezależnego sterowania poszczególnymi strefami. Taką funkcjonalność oferują systemy obwodowe, takie jak CTLS i CAMELEON, które umożliwiają elastyczne projektowanie scen świetlnych, dostosowanych do pory dnia, funkcji pomieszczenia i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kinkiety z kolekcji SUNSET
Kinkiety z kolekcji SUNSET

- "Dobór konkretnych modeli zależy oczywiście od charakteru wnętrza i oczekiwanego efektu. Dla przykładu, dekoracyjna lampa wisząca ORTO może stać się wyrazistym, przyciągającym wzrok akcentem. POINT DUO sprawdzi się tam, gdzie liczy się minimalistyczna forma. Z kolei kolekcja SUNSET – obejmująca kinkiety i lampę podłogową – wprowadza do wnętrza miękkie światło i ciepły, nastrojowy klimat." – dodaje ekspertka.

*Wszystkie wspomniane w materiale rozwiązania pochodzą z kolekcji Nowodvorski Lighting.

źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting