Sztuka w pięknym świetle
W obcowaniu z dziełami sztuki oświetlenie ma fundamentalne znaczenie. To światło sprawia, że subtelna gra cieni, zróżnicowane tonacje czy nasycenie barw mogą wybrzmieć z pełną mocą.
- W przypadku obrazów czy fotografii dobrze sprawdzają się kinkiety. Przykładem mogą być np. Spin Led i Van Gogh Led, które są minimalistyczne, dzięki czemu nie dominują przestrzeni - mówi Łukasz Jaworski.
Elegancki, dyskretny design sprawia, że na pierwszym planie jest sztuka i światło. To one przykuwają uwagę, a oprawa lampy jest spójnym i delikatnym dopełnieniem całości aranżacji.
Światło jako dzieło sztuki
Innym sposobem na twórczą dekorację domu jest uczynienie ze światła głównego bohatera, całkowicie odmieniającego charakter przestrzeni.
- W strefie relaksu czy w sypialni możemy uzyskać niezwykły efekt dzięki lampom Sunset. To kolekcja inspirowana naturą: motyw drewna, okrągły kształt zachodzącego słońca oraz ciepłe, miękkie światło tworzą przytulną atmosferę. W takim wnętrzu oświetlenie jest głównym elementem dekoracji: przykuwa uwagę i buduje nastrój sprzyjający odpoczynkowi i spokojnemu słuchaniu ulubionej muzyki - podkreśla Łukasz Jaworski.
Gra świateł w domowej scenografii
Przy planowaniu oświetlenia wnętrza kluczem jest harmonijne łączenie różnych rodzajów oświetlenia. Lampy sufitowe w połączeniu z kinkietami i lampami stojącymi mogą tworzyć unikalną kompozycję, odzwierciedlającą styl mieszkańców.
- Przykładem może być kolekcja Wheel Nowodvorski Lighting. To eleganckie lampy o owalnych kształtach, utrzymane w wysublimowanej, czarno-złotej kolorystyce. Każda z lamp nieco różni się od pozostałych, a jednocześnie idealnie współgra z resztą kolekcji. Daje to mnóstwo możliwości aranżacyjnych, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać - zwraca uwagę projektant.
Barwa światła: klucz artystycznej aranżacji
Ważnym zagadnieniem, zarówno przy podkreślaniu dzieł sztuki, jak i projektowaniu artystycznego oświetlenia wnętrz, są barwy światła. Dobór odpowiedniej barwy światła pozwala na wydobycie walorów dzieł sztuki, dzięki czemu prezentują się one w sposób najbardziej zbliżony do zamierzeń artysty.
Warto pamiętać, że oświetlenie przestrzeni może także być sztuką. Oryginalny design lamp, kolorystyka opraw czy przykuwające uwagę, delikatne światło mogą wyraziście zdefiniować charakter domowego wnętrza.
Sztuka nie tylko dla sztuki
Dobrze zaprojektowane oświetlenie to nie tylko kwestia estetyki, ale także jakości i trwałości. Wybierając lampy, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie, by światło nie tylko podkreślało piękno wnętrza, ale również zapewniało bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
- W Nowodvorski Lighting każdy etap produkcji – od weryfikacji surowców po wysyłkę do klienta – podlega wieloetapowej kontroli. Dzięki temu oprawy LED i te na wymienne źródła światła LED nie tylko spełniają europejskie normy, ale i wyróżniają się wysoką jakością. Ponadto każda lampa LED podlega badaniom w naszym laboratorium fotometrycznym. Światło nie powinno być jedynie tłem dla sztuki – samo może być jej częścią, podkreślając detale, tworząc nastrój i definiując charakter przestrzeni - dodaje Łukasz Jaworski.
źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting