Funkcja i styl - sztuka oświetlenia nowoczesnego ogrodu

Współczesne podejście do aranżacji przestrzeni zakłada płynne łączenie stref wewnętrznych i zewnętrznych. Ogrody, tarasy oraz elewacje stają się naturalnym przedłużeniem domu – estetycznie spójnym, funkcjonalnym i zaprojektowanym z dbałością o detale. O tym, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego, mówi Małgorzata Nowodworska, dyrektorka kreatywna Nowodvorski Lighting.

Funkcja i styl - sztuka oświetlenia nowoczesnego ogrodu
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Lampy zewnętrzne przyciągają uwagę nowoczesną estetyką, zróżnicowaną paletą kolorów i uniwersalnym wzornictwem, które sprawdza się zarówno w aranżacjach ogrodowych, jak i we wnętrzach. W aktualnych kolekcjach, obok ponadczasowej czerni i grafitu, pojawiają się też subtelne odcienie beżu, szałwii czy mosiądzu.

Zewnętrzne lampy stojące LIV LED

Projekt ogrodu dopasowany do potrzeb

Tworzenie idealnego ogrodu warto rozpocząć od podziału przestrzeni na strefy: reprezentacyjną, wypoczynkową oraz użytkową. Okolica drzwi wejściowych to strefa reprezentacyjna, widoczna jako pierwsza dla gości. Funkcją oświetlenia jest nie tylko zapewnienie optymalnej widoczności, ale także dekoracyjne wyeksponowanie detali. Doskonale sprawdzą się tu na przykład eleganckie kinkiety o smukłej formie ORLA LED lub DEMI LED w kolorze miedzianym lub piaskowym. Stopień ochrony IP54 sprawia, że możemy je zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, tworząc spójną aranżację. Ciekawym rozwiązaniem są też oprawy OUTLINE LED, przeznaczone do montażu zarówno na ścianach, jak i na suficie, mówi Małgorzata Nowodworska.

Lampa sufitowa OUTLINE LED

Bezpieczna przestrzeń wypoczynku

Oświetlenie zewnętrzne ma też duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Schody prowadzące do domu czy zejścia z tarasów możemy oświetlić za pomocą plafonów, takich jak np. NOOK z wytrzymałego poliwęglanu, z przezroczystym kloszem, dostępne również w wersji z czujnikiem ruchu. Z kolei kinkiety, takie jak PIX LED, NEL LED czy TRIANGLES LED, tworzą efekt wizualny: dyskretnie oświetlają przestrzeń wokół budynku, poprawiając bezpieczeństwo w nocy, dodaje Małgorzata Nowodworska. Rozwiązaniem dedykowanym do oświetlenia ścieżek są smukłe lampy stojące, na przykład ZURI LED lub SLIM LED, przypominające latarnie w nowoczesnym wydaniu.

Wszystkie drogi prowadzą do… ogrodu

Przenośne lampki AMY LED

W ciepłe wieczory po zmroku ogród, taras lub patio stają się idealnym miejscem relaksu dla domowników. Przytulną atmosferę można stworzyć, rozwieszając w strefie wypoczynkowej girlandy świetlne FESTOON LIGHTS, dostępne w długościach 6 i 8 metrów. Dzięki funkcjonalnej wtyczce poszczególne girlandy można łatwo łączyć, tworząc efektowne układy świetlne o łącznej długości nawet 80 metrów i maksymalnym obciążeniu do 2000 W. Funkcjonalnym rozwiązaniem są także przenośne lampki AMY LED, wyposażone w ściemniacz i dotykowy włącznik, które można łatwo przenosić, ładować i używać bez konieczności stałego podłączenia do prądu. Lampki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, m.in. w modnych odcieniach cegły, szałwii i piaskowym. Warto zwrócić uwagę również na model NALA LED, który dzięki praktycznej konstrukcji można zawiesić na drzewach otaczających taras, dodaje ekspertka.

Girlandy świetlne FESTOON LIGHTS

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne nadaje przestrzeni unikalny klimat, wprowadzając do ogrodu design i styl spójny z wnętrzem domu. Gra świateł, połączona z oryginalnymi kształtami oraz kolorystyką opraw, tworzy funkcjonalną i przytulną przestrzeń, precyzyjnie dopasowaną do preferencji mieszkańców.

Lampa gruntowa ZOLA LED

*wszystkie wspomniane w materiale rozwiązania pochodzą z kolekcji Nowodvorski Lighting.

źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting

zdjęcie otwierające: Nowości z kolekcji LIV LED