Płyty Renovario produkowane z naturalnych surowców, takich jak piasek i wapno, płyty te wyróżniają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i zdolnością do absorpcji wilgoci, co sprawia, że są idealnym wyborem w walce z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach.
Omówimy zarówno proces produkcji, jak i komponenty montażowe oraz sposób przygotowania podłoża i montażu płyt, aby zapewnić optymalną skuteczność i trwałość systemu.
Płyty klimatyczne powstają z naturalnych surowców, takich jak piasek (krzemionka) i wapno (tlenek wapnia).
Podczas ich mieszania z wodą dochodzi do reakcji, w wyniku której powstaje podstawowy składnik – silikat wapienny.
Po uformowaniu płyt i ich autoklawizacji, drobne kryształki silikatu wapiennego, poddane działaniu przegrzanej pary wodnej oraz wysokiego ciśnienia, zwiększają swoją objętość, tworząc strukturę o bardzo drobnych porach.
Taka budowa zapewnia płytom wysoką zdolność kapilarną, dzięki czemu efektywnie pochłaniają wilgoć i jednocześnie zapewniają doskonałą izolację termiczną. Płyty te cechują się również stabilnością i samonośnością.
Komponenty montażowe
System Renovario, oprócz płyt, zawiera również specjalne komponenty montażowe, które dzięki swoim właściwościom zapewniają sprawne i efektywne działanie kapilarnego systemu:
- Preparat grzybobójczy: RenoFungi
- Zaprawa klejąca: Klej PK
- Preparat gruntujący: RenoGrunt
- Masa szpachlowa: Gładź PK1
- Farba silikatowa: RenoCoat
Narzędzia niezbędne do montażu
Do montażu płyt potrzebne są standardowe narzędzia budowlane, takie jak: mieszadło, paca zębata do rozprowadzania kleju, pace do aplikacji i wygładzania, poziomica, miarka, nóż, piła ręczna, wałek do malowania oraz pędzel lub spryskiwacz do nakładania gruntu.
Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być stabilne i pozbawione substancji, które mogą obniżyć przyczepność kleju (np. rozpuszczalników, luźnych cząstek, kurzu, piasku, wykwitów czy zabrudzeń). Należy sprawdzić, czy stare tynki są solidnie przytwierdzone.
Uszkodzone lub odspojone tynki, tapety, powłoki malarskie oraz inne elementy o słabej nośności trzeba dokładnie usunąć.
Powierzchnię starego tynku należy oczyścić, a pleśń i grzyby usunąć przy użyciu preparatu RenoFungi.
Tynki gipsowe należy skuć. Podłoże może być lekko wilgotne, ale nie mokre.
W przypadku stałego zawilgocenia należy zidentyfikować i usunąć jego przyczynę. Nierówne powierzchnie ścian trzeba wyrównać tynkiem mineralnym, np. cementowo-wapiennym.
Drobne ubytki można wypełnić zaprawą klejącą Klej PK lub masą szpachlową Gładź PK1. W przypadku mocno chłonnego podłoża, należy je spryskać wodą lub zagruntować.
Montaż płyt Renovario
Płyty docinamy do odpowiednich wymiarów za pomocą piły płatnicy, a w przypadku cieńszych płyt (do 30 mm) można użyć ostrego noża. Nierówne krawędzie należy wyrównać lub sfazować.
Przed rozpoczęciem montażu zaleca się ułożenie na podłodze pasa z uszczelki dylatacyjnej o grubości płyty, wzdłuż izolowanej ściany.
Zaprawę klejącą Klej PK nanosimy na ścianę i rozprowadzamy pacą zębatą (zęby 8-10 mm) w poziomie, podobnie jak przy układaniu glazury. Pierwszą płytę umieszczamy w dolnym rogu ściany, lekko dociskając i wypoziomowując.
Płyta powinna być przyklejona stroną ryflowaną, aby jak największą powierzchnią przylegała do ściany, unikając tworzenia pustek powietrznych. Kolejne płyty montujemy w ten sam sposób, dosuwając je do poprzednio przyklejonej płyty bez użycia kleju na stykach.
Nadmiar kleju należy usunąć. Ważne jest, aby unikać tworzenia fug w kształcie krzyży podczas montażu.
Następnie należy zagruntować zamocowane płyty przy pomocy rozcieńczonego preparatu RenoGrunt, aplikując go wałkiem, pędzlem lub spryskiwaczem. Po wyschnięciu gruntu (zwykle następnego dnia) na płytę nanosimy masę szpachlową Gładź PK1, w której zatapiamy siatkę zbrojącą z włókna szklanego, pamiętając o łączeniu siatki z 10 cm zakładką.
Kolejnym etapem jest wygładzenie warstwy końcowej. Szpachla powinna mieć grubość około 2 mm.
Wszelkie nierówności należy przeszlifować, aby uzyskać równą i gładką powierzchnię. W przypadku montażu warstwowego pierwszą warstwę płyt trzeba zagruntować i zakołkować następnego dnia.
Sposoby dekoracyjnego wykończenia powierzchni
Na gładkie i wyrównane podłoże można nakładać farby paroprzepuszczalne o jak najniższym współczynniku oporu dyfuzyjnego (μ). Zaleca się stosowanie systemowej farby silikatowej do wnętrz RenoCoat, a także farb wapiennych, kredowych lub glinianych.
Można również stosować tapety papierowe, przy użyciu paroprzepuszczalnego kleju. Tapety winylowe są jednak niedopuszczalne. Dopuszcza się również montaż glazury, jednak maksymalnie do 2/3 wysokości lub powierzchni ściany, pozostawiając 1/3 wysokości dla prawidłowego odparowania i „oddychania” ściany.
Nie wolno nakładać tynków gipsowych na system płyt!
źródło i zdjęcia: Ecovario