PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Łuki instalacyjne prowadzące do rur w systemie ogrzewania podłogowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2023-05-25

Łuki instalacyjne prowadzące do rur w systemie ogrzewania podłogowego służą do usztywniania rur w miejscu ich zaginania. Łuk prowadzący zapewnia bezpieczne i komfortowe wyprowadzenie rury grzewczej pod katem 90° z poziomej lub pionowej powierzchni grzewczej do szafki rozdzielacza. Miejsce zagięcia rury jest usztywnione, rura nie łamie się i jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia nadmiernego naprężenia rury w tym miejscu.

Wsparcie zagięcia rury łukiem prowadzącym usztywnia i stabilizuje całą instalację ogrzewania płaszczyznowego. Łuki prowadzące ze stopką mogą być dodatkowo mocowane za pomocą kołków do podłogi lub ściany co jeszcze bardziej  usztywni całą instalację. Łuki podwójne są to dwa łuki połączone ze sobą stopką, rozstaw łuków wynosi 50 mm, tyle ile wynosi rozstaw wyjść z rozdzielacza do ogrzewania płaszczyznowego.

Łuki podwójne też mogą być mocowane za pomocą kołków do podłogi lub ściany. Łuki instalacyjne prowadzące do usztywniani rur ogrzewania płaszczyznowego wykonane są z blachy stalowej o grubości 1,5 mm a w przypadku wymiaru ø 32 z blachy o grubości 2 mm. Łuki są ocynkowane galwanicznie co zabezpiecza je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Łuki instalacyjne prowadzące do rur wykonywane są w wymiarach:          

  • Łuk prowadzący: ø14-16, ø17-18, ø20, ø25, ø32
  • Łuk prowadzący ze stopką: ø14-16, ø17-18, ø25
  • Łuk prowadzący podwójny: ø17-18, ø25

źródło i zdjęcia: TECHNIPROT Przemysłowo-Techniczna Spółdzielnia Pracy