Złącza z dźwignią do PCB w dążeniu do miniaturyzacji

Obecnie zarówno sygnały sterujące, jak i zasilanie umieszcza się razem na jednej płytce drukowanej. Wynikające z tego zagęszczenie mocy zmienia wymagania dotyczące techniki połączeń.

Złącza z dźwignią do PCB w dążeniu do miniaturyzacji
WAGO ELWAG Złączki instalacyjne, uniwersalne, oświetleniowe
Dane kontaktowe:
71 360 29 70
Piękna 58A 50-506 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Prawie każdy z nas mógł zaobserwować to na przykładzie własnego komputera. Urządzenia te z biegiem lat stały się coraz mniejsze. Jeszcze nie tak dawno domowy komputer PC znajdował się w obudowie Big Tower, która miała ponad 60 cm wysokości. Wraz z upływem czasu sprzęt się zmniejszył i dziś mieści się w obudowach wielkości notatnika, które można wygodnie wsunąć nawet do kieszeni.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku układów elektronicznych maszyn i urządzeń przemysłowych, które również stale ulegają miniaturyzacji. Weźmy na przykład sterowanie silnikiem: tam, gdzie kiedyś potrzebne były zajmujące dużo miejsca układy stycznikowo-przekaźnikowe, dziś silnik, przekładnia i falownik tworzą zwartą, inteligentną i wydajną jednostkę.

Rozwój ten dotyczy również elektroniki stosowanej w napędach i falownikach. Separowanie sygnałów sterujących oraz coraz mniejsza przestrzeń montażowa płytek drukowanych sprawiają, że elementy są coraz bliżej siebie – przy tej samej lub nawet rosnącej mocy wyjściowej. Ma to wpływ na konstrukcję obwodów drukowanych, a tym samym na technologię połączeń.

Wysokie wymagania, nawet dla najmniejszych elementów

Obecnie złącza i wielowtyki do PCB muszą mieć kompaktowe wymiary i niezawodnie przewodzić prądy o dużych wartościach. Muszą sprostać wysokim wymaganiom, na przykład wibracjom i wahaniom temperatury, a przy tym zapewnić niezawodne połączenie oprzewodowania z płytką drukowaną.

Jednocześnie konstruktorzy elektroniki muszą zwracać uwagę na koszty. W przypadku techniki łączeniowej oznacza to, że choć cena odgrywa ważną rolę, to komponenty muszą również przekonywać swoją konstrukcją i funkcjonalnością, aby zagwarantować elastyczność projektu obwodu drukowanego i uprościć użytkowanie.

Oferowane obecnie przez WAGO złącza i wielowtyki z dźwignią do PCB są doskonale dostosowane do potrzeb konstruktorów elektroniki. Oferta obejmuje złącza do przekrojów znamionowych 1,5; 2,5; 4; 6 oraz 16 mm² o parametrach do 1000 V i 76 A. Centralnym elementem złączek jest zacisk Push-in CAGE CLAMP®.

Zacisk sprężynowy Push-in, który od lat cieszy się zaufaniem klientów WAGO, jest stosowany np. w złączkach listwowych, w wielowtykach i złączach do PCB. Ta bezpieczna i bezobsługowa technika połączeń nadaje się do wszystkich typów przewodów używanych w przemyśle i transporcie.

Oszczędność miejsca na płytce drukowanej

Oprócz niezawodności połączeń, złącza WAGO do PCB oferują jeszcze jedną istotną korzyść, jaką jest oszczędność miejsca. Z ich pomocą można podłączać przewody jednodrutowe i linkowe o przekroju maks. jeden rozmiar większym niż ich przekrój znamionowy

W ten sposób na przykład zasilacze, falowniki PV, skrzynki rozdzielcze lub falowniki mogą pracować z wyższymi obciążeniami, podłączone przewodami linkowymi (10 mm²). Do połączenia z przewodem 10 mm² wystarczy więc złącze 6 mm² do PCB, gdzie standardowo należałoby użyć złącza 16 mm². Oszczędność miejsca na płytce drukowanej wynosi więc ponad 55%.

W szczególności zastosowanie wielowtyku zapewnia użytkownikowi maksymalną wygodę. Możliwość wyciągnięcia wtyku pozwala w prosty sposób podłączyć przewody do urządzenia, które znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Zacisk z dźwignią z kolei umożliwia łatwe podłączanie przewodów, co eliminuje potrzebę używania narzędzi lub angażowania dodatkowej pary rąk.

Szybkie i komfortowe oprzewodowywanie

W ograniczonych przestrzeniach ważnym czynnikiem zapewniającym najkrótszy możliwy czas montażu jest szybkość podłączania przewodów. Projektanci, którzy wybiorą wielowtyki lub złącza WAGO do PCB, korzystają z możliwości bezpośredniego podłączania przewodów jednodrutowych i linkowych z tulejkami. Umożliwia to wykonanie oprzewodowania w ciągu kilku sekund.

W przypadku gdy poszczególne podzespoły są przygotowane przez producenta w celu ich późniejszego podłączania na obiektach, kluczowe znaczenie ma wygodna i przejrzysta obsługa punktów przyłączenia. Aby sprostać tym wymaganiom, WAGO wprowadziło na rynek serie 2601, 2604, 2606 i 2616 złącz do PCB oraz serie 2734, 2231, 2721, 831 i 832 wielowtyków do PCB.

Produkty z tych serii cechują się kompaktowymi wymiarami, wysoką obciążalnością prądową oraz intuicyjną i beznarzędziową obsługą za pomocą dźwigni. Ze względu na łatwość obsługi i możliwość jednoznacznego określenia pozycji blokady (otwarta/zamknięta) dźwignia jest szczególnie wygodna w użytkowaniu.

Prosta w obsłudze dźwignia jest wielką zaletą, zwłaszcza podczas zamykania zacisku. Siła otwartej sprężyny powoduje, że dźwignię można łatwo zamknąć, nawet przy użyciu niewielkiej siły. Ta inteligentna konstrukcja zapewnia zawsze pewne połączenie punktu zacisku i praktycznie eliminuje błędy wynikające z niewłaściwego użytkowania.

Swoboda projektowania

Projektanci obwodów nie chcą dostosowywać się do techniki połączeń, ale wolą raczej zintegrować ją w możliwie prosty i ekonomiczny sposób po zrealizowaniu głównej funkcji płytki drukowanej. Oznacza to, że komponenty do techniki połączeń muszą być dopasowane do całości projektu w elastyczny sposób. Złącza WAGO do PCB umożliwiają poziome lub pionowe podejście przewodem względem płytki drukowanej.

Przewaga konstrukcji z dźwignią

Złącza wyposażone w dźwignię mają jeszcze jedną zaletę konstrukcyjną: w stanie otwartym dźwignia jest ustawiona pod kątem 60° do złącza, co umożliwia prostą obsługę nawet wtedy, gdy przewody są podłączane pionowo do płytki drukowanej.

W tym przypadku otwarta dźwignia nie opiera się o płytkę drukowaną, dzięki czemu można wygodniej zamknąć zacisk, minimalizując jednocześnie ryzyko uszkodzenia płytki. . Dodatkowo takie rozwiązanie pozostawia przestrzeni montażowej dla innych płaskich elementów, takich jak np. rezystory SMD.

Złącza i wielowtyki do PCB to produkty, które spełniają najwyższe wymagania. Łączą one w sobie kompaktowe wymiary, wysoką obciążalność prądową i wygodę realizacji oprzewodowania ze szczególnie dużą swobodą projektowania.

 

źródło i zdjęcie: WAGO ELWAG