Klimatyzatory, które nie tylko chłodzą

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Klimatyzatory, które nie tylko chłodzą

Wiosna to najlepszy czas żeby pomyśleć o montażu klimatyzacji. Nie warto czekać do lata, a wraz z nim fali upałów. Bo może się okazać, że w tym gorącym okresie nie zdążymy jej założyć. I kolejny sezon trzeba się będzie męczyć w przegrzanych wnętrzach. Jednak w dzisiejszych czasach pożytek z działania klimatyzatorów możemy mieć nie tylko latem. Chłodzenie nie jest bowiem ich jedyną funkcją. Dlaczego warto wybrać nowy klimatyzator Panasonic Etherea?

aktualizacja: 2021-03-22 08:05:50

Chłodzenie w standardzie A+++

W wielu domach klimatyzacja bardzo by się przydała, znakomicie podnosząc komfort. Szczególnie w pokojach na poddaszu i z dużymi przeszkleniami, bo te są najbardziej narażone na przegrzanie. Ale przed jej założeniem często powstrzymuje nas obawa przed wysokimi rachunkami za prąd. W przypadku klimatyzatorów Etherea jednak nie ma się czego obawiać - to urządzenia energooszczędne, osiągające klasę efektywności energetycznej A+++. Co to oznacza w praktyce? Model o nominalnej mocy chłodniczej aż 3,5 kW pobiera zaledwie 0,51 kW prądu, a działając z mocą minimalną zaledwie 0,2 kW (200 W). Przekłada się to na roczne zużycie prądu na poziomie 129 kWh (zgodnie z EU/626/2011). Co przy cenie 0,65 zł/kWh daje nieco ponad 80 zł w ciągu całego roku.

Klimatyzatory to też świetne urządzenia dla wszystkich, którzy zdecydują się na montaż paneli PV. Będą bowiem mogli zasilać je własnym, darmowym prądem. Co ważne, klimatyzatory zwykle działają w gorące, słoneczne dni. Czyli właśnie wtedy, gdy domowa mikroelektrownia daje najwięcej prądu. Prądu, który zużywamy od razu na miejscu, bez oddawania go do sieci i związanych z tym strat.

Ciepło z klimatyzatora

Chłodzenie to podstawowe zastosowanie, ale szczególnie wiosną i jesienią, gdy poranki i wieczory są jeszcze chłodne, a nawet zdarzają się przymrozki, warto móc szybko ogrzać pomieszczenia. I to najlepiej bez uruchamiania instalacji c.o. Klimatyzatory z serii Etherea nadają się do tego wręcz idealnie. Wyposażono je w funkcję ogrzewania, działają wówczas jak pompa ciepła w systemie powietrze/powietrze. Czyli czerpią ciepło z powietrza zewnętrznego i oddają je do wnętrz w postaci nadmuchu ciepłego powietrza z jednostki wewnętrznej klimatyzatora.

Mogą przy tym zawstydzić niejedną pompę ciepła zbudowaną z myślą tylko o ogrzewaniu. Bo i w trybie ogrzewania osiągają nawet klasę efektywności energetycznej A+++, oraz rewelacyjny sezonowy współczynnik sprawności SCOP nawet powyżej 5. Co oznacza, że czerpiąc 1 kW prądu z sieci oddają aż 5 kW do wnętrz. Pozostałe 4 kW to darmowa energia pobrana z powietrza zewnętrznego.

Klimatyzatory Panasonic Etherea nadają się tak naprawdę nie tylko do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń w chłodne wieczory. W trybie grzania mogą bowiem działać nawet do -15°C, a przy temperaturze powietrza -7°C model o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW grzeje z mocą 3,2 kW. Warto więc pomyśleć o wykorzystaniu klimatyzatorów jako uzupełnienie instalacji c.o. Szczególnie, jeżeli mamy w domu ogrzewanie podłogowe, które - przy wszystkich swoich zaletach - bardzo wolno się nagrzewa i ochładza. Efekt działania ogrzewającego powietrze klimatyzatora odczujemy zaś niemal natychmiast. Te dwa systemy mogą więc świetnie się uzupełniać.

Czyste powietrze bez filtrów z nanoe X

Klimatyzatory od lat wyposaża się w filtry, żeby pracując oczyszczały też powietrze. Panasonic ma jednak do zaoferowania unikalne rozwiązanie pozwalające wyeliminować z powietrza rozmaite zanieczyszczenia, zapachy, alergeny, a także wiele wirusów i bakterii.

Technologia nanoe X nie ma jednak nic wspólnego z klasycznymi metodami filtracji i wolna jest od ich wad. Filtry trzeba bowiem regularnie wymieniać. A jeśli tego zaniedbamy to zaczną utrudniać ruch powietrza i nie tylko, że nie wychwycą skutecznie bakterii, wirusów i alergenów, ale wręcz staną się ich siedliskiem.

Technologia nanoe X polega zaś na wyposażeniu klimatyzatora w specjalny katalizator wykonany z tytanu. Pod wpływem prądu elektrycznego wychwycone z powietrza drobinki wody zostają częściowo rozłożone i powstają wolne grupy wodorotlenowe (OH), nazywane też rodnikami hydroksylowymi. Występują one dość powszechnie w przyrodzie, ale są bardzo reaktywne i przez to nietrwałe - wykazują bowiem silne właściwości utleniające. Za to technologia nanoe X pozwala wprowadzić je do mikroskopijnych drobin wody. Dzięki temu utrzymują się znacznie dłużej w środowisku i mogą penetrować nie tylko powietrze ale też osiadać na rozmaitych powierzchniach, a nawet wnikać w dywany czy tapicerkę. Dzięki temu ich działanie jest znacznie skuteczniejsze. A ostatecznie reagują z bakteriami, wirusami, grzybami, kurzem, pyłkami roślin, rozmaitymi zanieczyszczeniami chemicznymi. Ich działanie utleniające polega na tym, że rozkładają je na proste, nieszkodliwe już dla nas substancje. To zupełnie inne rozwiązanie niż filtry, które wyłapują i gromadzą wszelkie zanieczyszczenia.

Klimatyzatory Panasonic, czyli czyste powietrze bez filtrów z nanoe X
Klimatyzatory Panasonic, czyli czyste powietrze bez filtrów z nanoe X

Łatwy montaż i komfortowa obsługa

W przypadku Panasonic Etherea producent zadbał nie tylko o świetne parametry techniczne i atrakcyjny wygląd. Jednostki wewnętrzne są łatwe w montażu, a po demontażu panelu przedniego instalator ma bardzo dobry dostęp do wnętrza. Występują też w wersji multi split, czyli można mieć tylko jedną jednostkę zewnętrzną, a kilka klimatyzowanych pomieszczeń. A poza wszystkim innym kilka jednostek zewnętrznych na elewacji to kłopot i wątpliwa ozdoba.

Jednostki wewnętrzne Etherea są przy tym niezwykle ciche, na najniższym biegu generują dźwięk na poziomie zaledwie 19 dB. To cisza niczym w lesie w środku nocy. A to przecież zbyt głośna praca jest typową przypadłością zniechęcającą wiele osób do klimatyzacji.

Zadbano także o możliwość dobrego sterowania na różne sposoby. Klimatyzatory Etherea mają wbudowany moduł WLAN, można więc łączyć się z nimi przez domową sieć Wi-Fi lub przez Internet. Wystarczy do tego smartfon z aplikacją Comfort Cloud.

Klimatyzatorami Panasonic Etherea można sterować za pomocą smartfona
Klimatyzatorami Panasonic Etherea można sterować za pomocą smartfona

Oczywiście, można użyć też tradycyjnych metod sterowania czyli pilota lub sterownika bezprzewodowego lub przewodowego. Natomiast zwolennicy naprawdę nowoczesnych rozwiązań mogą bez trudu włączyć swój klimatyzator w system sterowania inteligentnego budynku. Wszystkie klimatyzatory Etherea w pełni współpracują bowiem ze standardami KNX Modbus i BacNet.


www.aircon.panasonic.eu

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość www.recool.pl

29 Mar 2021, 04:40

Model o nominalnej mocy chłodniczej aż 3,5 kW pobiera zaledwie 0,51 kW prądu, a działając z mocą minimalną zaledwie 0,2 kW (200 W). Przekłada się to na roczne zużycie prądu na poziomie 129 kWh (zgodnie z EU/626/2011). Co przy cenie 0,65 zł/kWh daje nieco ponad 80 zł w ciągu całego ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje