Planujesz ogrzewanie? Pomyśl od razu o chłodzeniu!
Planujesz ogrzewanie? Pomyśl od razu o chłodzeniu!
Wybierając system grzewczy do swojego domu, coraz częściej stawiamy na pompy ciepła. Ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej to oczywiste zastosowanie tych urządzeń dla użytkowników. Chłodzenie to funkcja pompy ciepła, o której stosunkowo niewiele się mówi. Tymczasem jej wydajność jest porównywalna z tradycyjnymi rozwiązaniami znanymi z klimatyzatorów. Chłodzenie pompą ciepła może być przy tym tańsze. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Sprawdź i przekonaj się, dlaczego warto postawić na pompę ciepła Gree Versati nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia domu.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2025-01-14
Data aktualizacji: 2025-01-14
Funkcja chłodzenia pompą ciepła działa w podobny (choć nie identyczny) sposób jak w przypadku klasycznej klimatyzacji. Zasadnicza różnica polega na tym, że energia z pomieszczeń nie jest pochłaniana przy pomocy czynnika chłodniczego, lecz poprzez roztwór wody i glikolu lub przez samą wodę - o niższej temperaturze niż powietrze w pomieszczeniach w domu.
Woda podgrzana przez powietrze w pomieszczeniach jest następnie transportowana do parownika (wymiennika płytowego pompy ciepła), w którym energia zostaje przekazana do odparowującego czynnika chłodniczego.
Funkcja chłodzenia pompą ciepła a rodzaj instalacji
Wykorzystując pompę ciepła Gree Versati, możliwe jest zasilenie instalacji tzw. wodą lodową o temperaturze 5°C. To naprawdę świetny wynik - warto pamiętać, że nie każdy system przygotowany jest do obsługi medium o tak niskiej temperaturze.
Jako przykład weźmy standardową instalację grzewczą grzejnikową działającą w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze i wilgotności. Gdyby w takim systemie była wykorzystywana woda o temperaturze kilku stopni powyżej zera, bardzo szybko zostałby przekroczony punkt temperatury rosy - wilgoć z powietrza zaczęłaby się skraplać na powierzchni rur oraz grzejników. Jeśli więc użytkownik zamierza korzystać z funkcji chłodzenia w sposób bezpieczny i efektywny, zalecany jest montaż poniższych rodzajów instalacji:
Instalacja płaszczyznowa (instalacja ścienna, sufitowa lub podłogówka)
Instalacja płaszczyznowa doskonale sprawdzi się w trybie chłodzenia. Ważne jest jednak, by nie ustawiać zbyt niskiej temperatury zasilania, bo może to grozić wykraplaniem się wilgoci z powietrza. Minimalną zalecaną temperaturą jest 18°C - w ten sposób nie zostanie przekroczony punkt temperatury rosy.
Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest instalacja sufitowa, co wynika z prostego zjawiska fizycznego - chłodne powietrze jest cięższe, przez co opada ku dołowi, zapewniając komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
Pompa ciepła Gree Versati typu split.
Klimakonwektory (FAN COILE)
Są to urządzenia wykorzystywane do wydajnego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Dzięki specyficznej konstrukcji i podzespołom (są wyposażone m.in. w tace skroplin), a także odpowiednio przygotowanej instalacji, klimakonwektory mogą być zasilane wodą lodową (5°C). Instalacja zasilająca oraz powrotna powinny być jednak szczelnie zaizolowane, by zapobiec skraplaniu się wilgoci na powierzchni rur. Do urządzeń musi być również doprowadzony przewód zasilający wentylatory oraz elektronikę, a także instalacja odprowadzająca skropliny.
W ofercie FREE Polska dostępne są nowoczesne klimakonwektory marki Olimpia Splendid, które zaprojektowane są do współpracy z pompami ciepła. Szczegóły dotyczące urządzeń znajdują się na stronie www.freepolska.pl/produkty/klimakonwektory.
Połączenie instalacji płaszczyznowej oraz klimakonwektorów
Użytkownicy mogą połączyć w ramach jednego układu instalację płaszczyznową oraz klimakonwektory. Jest to rozwiązanie bezpieczne, ekonomiczne i efektywne. W sezonie grzewczym pomieszczenia w domu ogrzewane są z wykorzystaniem obu układów. Gdy na zewnątrz robi się ciepło, pompa ciepła przełącza się w tryb chłodzenia i produkuje wodę lodową, która trafia do klimakonwektorów.
Co zrobić, by woda lodowa była dostarczana wyłącznie do fan coili? Konieczne jest zastosowanie zaworu 2-drogowego, który montowany jest na zasilaniu instalacji płaszczyznowej oraz podłączany elektrycznie do pompy ciepła. Po włączeniu trybu chłodzenia na sterowniku pompy, urządzenie automatycznie zamyka zawór 2-drogowy, a woda płynie przez klimakonwektory.
Główną zaletą zastosowania klimakonwektorów jest możliwość efektywnego wykorzystania pompy ciepła jako źródła chłodu dla pomieszczeń latem.
Jakie korzyści zapewnia wykorzystanie pompy ciepła w charakterze klimatyzacji?
Wszechstronne wykorzystanie możliwości pompy ciepła Gree Versati (a więc zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu) daje namacalne korzyści pod wieloma względami. Do najważniejszych zalet zaliczamy:
Większe oszczędności - funkcje chłodzenia w lecie i ogrzewania w sezonie jesienno- zimowym dostępne są z poziomu jednego urządzenia. Nie trzeba zatem inwestować w dwa różne systemy, które byłyby odpowiedzialne za dwie osobne funkcje.
Niższą awaryjność - używanie pojedynczego urządzenia przekłada się na niższe ryzyko kosztownych awarii lub wystąpienia nieszczelności w układzie chłodniczym. Woda lodowa transportowana jest po budynku za pomocą układu hydraulicznego, którego ewentualna naprawa jest znacznie tańsza i prostsza niż w przypadku osobnej instalacji chłodniczej.
Komfort cieplny - pompa ciepła daje gwarancję równomiernego chłodzenia pomieszczeń przy użyciu np. instalacji płaszczyznowej. Dla porównania tradycyjne systemy klimatyzacji mogą powodować dużo większe wahania temperatury, które negatywnie wpływają na komfort termiczny mieszkańców.
Estetykę - rozwiązanie z pompą ciepła jest nowoczesne i spójne wizualnie. Każdy, dla kogo ważny jest design i efekt minimalistycznej, schludnej przestrzeni, z pewnością doceni taki układ.
Wybierz pompę ciepła versati do chłodzenia pomieszczeń
Pompy ciepła powietrze-woda Gree Versati to nowoczesne i niezawodne urządzenia, które w standardzie są wyposażone w funkcję chłodzenia. Nie ma zatem potrzeby dokupowania dodatkowo płatnych systemów automatyki rozszerzającej.
Wybierając pompę Gree Versati, możesz więc efektywnie ogrzewać oraz chłodzić pomieszczenia - bez konieczności szukania osobnych urządzeń i montażu instalacji chłodzącej. To praktyczne, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie, które warto zastosować w swoim domu.