Pompa ciepła z fotowoltaiką czy bez? Co lepiej wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pompa ciepła z fotowoltaiką czy bez? Co lepiej wybrać?

Niełatwa sytuacja gospodarcza sprawia, że wielu inwestorów musi dwa razy przemyśleć, z jakich rozwiązań skorzystać budując dom albo go termomodernizując. Czy pompa ciepła i fotowoltaika to niezastąpiony duet? Czy pompa ciepła się opłaca bez fotowoltaiki? Przyjrzeliśmy się obu rozwiązaniom!

aktualizacja: 2022-09-19 07:53:10

Fotowoltaika plus pompa ciepła powietrzna

Takie połączenie jest obecnie najbardziej promowane. Zresztą słusznie, bo zapewnia wysoką energooszczędność, a do tego jest niesamowicie ekologiczne. Kolektory słoneczne pozwalają zasilić pracę pompy ciepła, co jest pierwszym krokiem w stronę całkowitej samowystarczalności budynku.

Dom jednorodzinny o powierzchni 100 m2 potrzebuje ok. 10 000 kWh energii cieplnej do ogrzania. Oprócz tego nowoczesne pompy ciepła Neoheat umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej (CWU), co wymaga dodatkowo ok. 2000 kWh energii na rok (dla rodziny czteroosobowej). Biorąc pod uwagę wysoką wydajność pomp - urządzenie z sieci zużyje ok. 2500 kWh w skali roku.

Z kolei montując fotowoltaikę 5 kW, możemy liczyć na pozyskanie ok. 5000 kWh, z czego ok. połowa zostanie zużyta na bieżąco do zasilenia sprzętów domowych. Pozostanie więc ok. 2500 kWh na "obsługę" pompy ciepła. Jak więc łatwo policzyć - duet pompa ciepła / fotowoltaika może być całkowicie samowystarczalnym!

Oczywiście jest to zależne od pór roku itp., jednak jeśli zapotrzebowanie energetyczne z domowej sieci zostanie pokryte w 60-80% - pozwala to na stworzenie najbardziej opłacalnego systemu instalacji, jaki jest obecnie dostępny na rynku.

Zewnętrzną jednostkę pompy ciepła Neoheat MONO cechuje wydajna i bardzo cicha praca nawet podczas srogiej zimy. Jej kompaktowe wymiary pozwalają na montaż urządzenia nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki

Jeżeli duet pompa ciepła / panele fotowoltaiczne jest tak korzystny, dlaczego inwestorzy decydują się na zakup samej pompy?

Główną rolę odgrywają przede wszystkim finanse. Przykładowo, powietrzna pompa ciepła Neoheat, którą będzie można wykorzystać również do ogrzewania wody użytkowej to koszt rzędu 40 tys. zł dla domu o powierzchni 100 m2 (licząc z usługą montażu). Inflacja oraz kryzys gospodarczy sprawiają, że jest to niemały wydatek, a jeśli inwestor decyduje się również na panele fotowoltaiczne - musi doliczyć do niego kolejne 20 tys. zł.

A Ile prądu zużywa pompa ciepła bez fotowoltaiki? W przypadku domu 100 m2 roczne rachunki wyniosą ok. 2-3 tys. zł (wliczając w to ogrzanie wody). Dokładne koszty są zależne od skuteczności termomodernizacji budynku oraz strefy klimatycznej. Jest to więc nadal ogromna oszczędność względem tradycyjnych systemów grzewczych. Przy obecnych cenach węgla i innych surowców opałowych rachunki byłby minimum kilka razy większe.

Biorąc pod uwagę przytoczone dane, jasno widać, że powietrzna pompa ciepła Neoheat bez fotowoltaiki jest nadal świetnym wyborem! A w razie potrzeby inwestor w przyszłości zawsze można dokupić panele słoneczne. Znacznie prostsze jest późniejsze doinstalowanie PV niż inwestycja najpierw w kolektory, a w przyszłości w pompę. Zmiana systemu grzewczego w domu jest trudniejsza niż ulokowanie fotowoltaiki na dachu.

Neoheat - 4 x więcej korzyści
Neoheat - 4 x więcej korzyści

Pompy ciepła - dofinansowania

Niezależnie od wybranej inwestycji, istnieje możliwość obniżenia jej kosztów, jeśli skorzysta się z jednego z wielu programów dotacji. Rządowe wsparcia dotyczą zarówno fotowoltaiki, jak i pomp ciepła. Obecnie dopłaty do pomp, są korzystniejsze niż do paneli słonecznych (co jest kolejnym powodem, dla którego warto przemyśleć instalację tylko urządzeń tego typu).

Najpopularniejszym programem wsparcia dla budynków termomodernizowanych jest Czyste Powietrze. Modele pomp współfinansowane z tego projektu muszą jednak spełniać rygorystyczne wymogi techniczne dotyczące energooszczędności. W przypadku pomp ciepła Neoheat nie ma problemu, ponieważ zostały one już pozytywnie zweryfikowane przez ekspertów programu. Dzięki temu znajdują się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Pompy ciepła Neoheat znajdują się w bazie ZUM! Wszyscy decydujący się na ich zakup, mogą liczyć na szybkie rozliczenie dotacji i duże zwroty kosztów inwestycji!

Więcej informacji na stronie: www.neoheat.pl

Generalnym dystrybutorem pomp ciepła Neoheat jest Iglotech sp. z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

29 Wrz 2022, 04:58

Nie uwierzę w 1.6zł/1kWh od nowego roku zanim nie zobaczę Tak już mam, nic na to nie poradzę. Tak, teraz wszystkie nośniki mocno podrożały - jednak ubolewa mocno nad tym, że to co osiągnięto przez ostatnie kilka lat jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza poszło się ...

time image

28 Wrz 2022, 19:38

Dnia 21.09.2022 o 17:46, Elfir napisał: bo pewnie piec na węgiel za 4 tyś za tonę to najlepsze wyjście?   Nie ma na dzień dzisiejszy tanich źrodeł energii. Drewno, węgiel, prąd, gaz...... Wszystko kosztuje ponadprzeciętnie. Pompa ciepła i fotowoltaika ...

time image

Gość Henriks

26 Wrz 2022, 07:10

Pompe można zrobić same memu z klimatyzacji. Troche chęci i poszukac kogoś kto montuje klimatyzacjePełno filmików na YT. Sam robiłem 2 lata temu. Koszt z nowym bojlerem 300l z inoxa wyszedł około 10 tys do tego dorzuciłem 8kWp paneli i wszystko śmiga i za tamten rok zostało 1000kWh ...

time image

21 Wrz 2022, 15:46

4 godziny temu, Gość Zaq napisał: Coraz więcej artykułów promujących ogrzewanie domu najdroższym w montażu i użytkowaniu urządzeniem na rynku. Ale ludzie są już tak zmanipulowani że łykają wszystko jak gąski... szkoda słów bo pewnie piec na węgiel ...

time image

Gość Zaq

21 Wrz 2022, 11:42

Coraz więcej artykułów promujących ogrzewanie domu najdroższym w montażu i użytkowaniu urządzeniem na rynku. Ale ludzie są już tak zmanipulowani że łykają wszystko jak gąski... szkoda słów

time image

Gość Jan

21 Wrz 2022, 05:16

Ciekawe....prąd będzie po nowym roku kosztował 1.6kwh a pompa potrzebuje 6000kwh na ogrzanie 100m domu....a ja mam dom 220m więc 20k Plus pompa 40 plys pv 20 to 100k... Dziękuję postoje

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania