Jak podgrzewać ciepłą wodę - podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak podgrzewać ciepłą wodę - podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?

Odpowiedź eksperta: To jedno z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przy zakupie podgrzewacza.

aktualizacja: 2018-06-20 11:40:59

Grzanie przepływowe sprawdza się tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest niewielkie, a punkt czerpalny znajduje się blisko podgrzewacza. To też dobry wybór przy ograniczonej przestrzeni, np. w niedużych mieszkaniach, gdzie po prostu trudno byłoby pomieścić urządzenie pojemnościowe.

Jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z kilkorgiem mieszkańców, to jedynie podgrzewacz pojemnościowy daje pewność, że ciepłej wody w kranie nie zabraknie. Może to być zasobnik współpracujący z kotłem, instalacją słoneczną lub pompą ciepła, ale również autonomiczny podgrzewacz opalany gazem.

W przypadku wszystkich podgrzewaczy pojemnościowych duży zapas uzyskanej ciepłej wody pozwala na jednoczesne korzystanie z niej z wielu punktów czerpalnych. Należy tylko właściwie dobrać pojemność zbiornika oraz zadbać o podłączenie cyrkulacji - i mamy zapewniony komfort ciepłej wody o stabilnej temperaturze zaraz po odkręceniu kranu.

Przy doborze wielkości należy wziąć pod uwagę ilość domowników, przyzwyczajenia (preferują kąpiel w wannie czy pod prysznicem? jaką temperaturę ma mieć woda?), a także ilość łazienek i wielkość wanny. Do współpracy z kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła potrzebna jest większa pojemność zbiornika.

Wybierając podgrzewacz trzeba też wziąć pod uwagę takie jego cechy jak materiał, z którego jest wykonany (a co za tym idzie, jego trwałość i odporność na korozję) oraz klasę energetyczną. Warto sprawdzić, czy wymiennik wymaga wymiany anody ochronnej.

mgr inż. Adam Wojdyła
Specjalista ds. Technicznych
TERMICA
fot. Termica

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny