Nowe rozwiązanie Fronius w zakresie ładowania samochodów elektrycznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowe rozwiązanie Fronius w zakresie ładowania samochodów elektrycznych

Austriacka firma specjalizująca się w rozwiązaniach w zakresie energii odnawialnej w maju 2021 r. wprowadzi na rynek Fronius Wattpilot. Produkt skierowany jest do wszystkich posiadaczy samochodów elektrycznych, niezależnie od tego czy mają własną instalację PV. Wattpilot wyróżnia się prostotą montażu i jest jednym z niewielu produktów na rynku, który jest w stanie automatycznie przełączać się między jednofazowym i trójfazowym zasilaniem, aby w maksymalnym stopniu spożytkować energię z instalacji PV.

aktualizacja: 2021-04-27 13:31:13

"Fronius Wattpilot to inteligentna stacja ładowania, która umożliwia ładowanie zawsze najniższym kosztem" - tłumaczy Martin Hackl, Global Director w Business Unit Solar Energy, Fronius International GmbH. "Chcieliśmy utworzyć rozwiązanie e-mobilności przyjazne dla instalatorów i użytkowników. Udało nam się to, ponieważ Fronius Wattpilot jest prosty w montażu, prosty w uruchomieniu i prosty w obsłudze" - dodaje Hackl.

Jeśli właściciel samochodu elektrycznego nie posiada jeszcze instalacji fotowoltaicznej, powinien już teraz zastanowić się nad odpowiednią stacją ładowania, ponieważ nie każde urządzenie tego typu współpracuje w inteligentny sposób z instalacją PV. "Dzięki Fronius Wattpilot, klient jest już teraz gotowy na to, aby w przyszłości ładować samochód elektryczny energią z własnej instalacji PV" - mówi Hackl.

Łatwa obsługa z poziomu aplikacji

Urządzenie można z łatwością uruchomić i obsługiwać w aplikacji Solar.wattpilot. Ponadto oferuje ona atrakcyjną wizualizację stanu procesów ładowania. Aplikacja działa w systemie iOS i Android i jest jedynym interfejsem użytkownika potrzebnym do tego, aby w prosty i przejrzysty sposób obsługiwać wszystkie funkcje.

Najtańsze ładowanie

Ładowanie samochodu elektrycznego jest szczególnie tanie dzięki zmiennej taryfie za energię elektryczną1. Jest ona uzależniona od aktualnych cen na giełdzie i z minimalnym narzutem jest przekazywana bezpośrednio użytkownikowi. Może on z łatwością ustawić w aplikacji Solar.wattpilot, za jaką maksymalnie kwotę chce naładować samochód elektryczny. Oprócz zmiennej taryfy za energię istnieją jeszcze dwie inne metody pozwalające na jeszcze bardziej ekonomiczne ładowanie: tryb ładowania Next Trip i ładowanie nadwyżkami energii z instalacji PV.

Dzięki praktycznej funkcji Plug-and-Play Fronius Wattpilot Go można z łatwością zabrać ze sobą, aby ładować samochód w dowolnym miejscu.
Dzięki praktycznej funkcji Plug-and-Play Fronius Wattpilot Go można z łatwością zabrać ze sobą, aby ładować samochód w dowolnym miejscu.

Ładowanie samochodu elektrycznego w jak największym stopniu energią ze słońca

Stacja ładowania musi być w stanie podążać za słońcem: Gdy do dyspozycji jest dużo energii ze słońca, pojazd ładuje się nią w dużym stopniu, a gdy jest jej mało, samochód analogicznie jest ładowany niewielką ilością energii PV. Fronius Wattpilot może optymalnie spożytkować nadwyżki energii z instalacji PV i reguluje moc ładowania z dokładnością do 1 A aż do maksymalnej wartości. "W ten sposób jak najwięcej energii słonecznej trafia do samochodu elektrycznego" - cieszy się Martin Hackl.

Jako jeden z niewielu produktów na rynku Fronius Wattpilot może ładować napięciem jednofazowym lub trójfazowym. Oznacza to spożytkowanie całej nadwyżki energii z instalacji PV od 1,38 kW do 22 kW. Energia ładowania regulowana jest z dokładnością do jednego ampera, a przełączanie między układem jedno- i trójfazowym odbywa się automatycznie. W przeciwieństwie do typowych stacji ładowania pozwala to także uniknąć kosztownych skoków obciążenia.

Połączenie e-mobilności z instalacją PV przynosi wiele dodatkowych korzyści.
Połączenie e-mobilności z instalacją PV przynosi wiele dodatkowych korzyści.

Inteligentny tryb ładowania do każdej sytuacji

Wattpilot wyposażony jest jeszcze w dwa inne tryby ładowania, Eco i Next Trip. Zależnie od sytuacji samochód elektryczny ładowany jest bardzo ekonomicznie lub dokładną ilością energii potrzebną do przejechania planowanej trasy. Tryb Eco jest idealny dla posiadacza instalacji PV, ponieważ łączy ładowanie nadwyżkami z instalacji z PV ze zmienną taryfą za energię. W trybie Next Trip samochód jest ładowany energią z myślą o konkretnej trasie. Wspomniany tryb gwarantuje zatankowanie pojazdu ilością energii wystarczającą na najbliższą trasę przy użyciu najtańszej energii dostępnej w czasie ładowania.

Wiele korzyści z połączenia e-mobilności i instalacji PV

"Fronius Wattpilot skierowany jest do wszystkich użytkowników samochodów elektrycznych, niezależnie od tego czy posiadają własną instalację PV" - oświadcza Leonhard Peböck, Product Marketing Solar Energy, Fronius International GmbH. "Jednak połączenie e-mobilności z instalacją PV przynosi duże korzyści". Poprawia to wskaźniki ekonomiczne eksploatacji zarówno instalacji PV, jak i samochodu elektrycznego. Wynika to z tego, że do ładowania wykorzystywana jest energia ze słońca wytwarzana we własnym zakresie, a w mniejszym stopniu energia pobierana z sieci publicznej. "Energia do zasilania Twojej mobilności jest wytwarzana we własnym zakresie, w duchu zrównoważonego rozwoju i najniższym kosztem" - podkreśla Peböck.

Fronius uzupełnia swoją szeroką ofertę rozwiązań o stację ładowania Wattpilot. Tym samym firma, oprócz sektora fotowoltaiki i ogrzewania obsługuje również e-molilność oferując produkt odznaczający się sprawdzoną jakością Fronius2. Fronius Wattpilot jest dostępny w dwóch wersjach przewidzianych do użytku domowego lub w małych firmach: montowany na stałe Wattpilot Home oraz mobilny Wattpilot Go.

1 W Austrii i Niemczech ta funkcja jest dostępna od maja 2021 r. W innych krajach zostanie udostępniona w późniejszym terminie.

2 Fronius Wattpilot jest dostępny od maja 2021 r. w następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Luksemburg, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Słowacja, Hiszpania, Czechy, Wielka Brytania, Węgry.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje