Jak prawidłowo interpretować normy zabezpieczeń mechanicznych?

Jak prawidłowo interpretować normy zabezpieczeń mechanicznych?

Oferowane w sprzedaży zabezpieczenia mechaniczne mają certyfikaty zgodności z wyszczególnionymi normami. Czy jest szansa, by odpowiednio je zinterpretował przeciętny klient supermarketu budowlanego?

Odpowiedź eksperta: W ostatnich latach zmieniły się praktycznie wszystkie normy, wg których oceniano i klasyfikowano dawniej zabezpieczenia mechaniczne. Nie ma już norm, wg których drzwi, zamki i wkładki do zamków uzyskiwały klasę C.

 

Obecnie drzwi, rolety, kraty, okna są wspólnie klasyfikowane od 1 do 6 wg normy PN ENV 1627:2006. Drzwi, które dawniej miały klasę C dziś w zależności od typu drzwi, mają klasy od 3 do 5 (klas jest 6), czyli jak widać wymagania dla klasy C były niezbyt wygórowane.

 

Zamki klasyfikowane do klasy C dziś uzyskują klasy od 5 do 7 wg normy PN- -EN 12209:2003 oraz wg poprawki PNEN 12209:2005/AC (klas jest 7).

 

Wkładki klasy C najczęściej wg nowych kryteriów czyli wg normy PN-EN 1303:2007 uzyskują klasę 2, dla wkładek najwyższą.

 

Oczywiście we wszystkich tych klasyfikacjach wyższa cyfra oznacza wyższą klasę zabezpieczenia.

 

Czy łatwo się poruszać w zawiłościach norm? Nie. Dlatego warto wydać trochę pieniędzy na konsultacje u fachowca od zabezpieczeń. W cenie domu to jest naprawdę niewielki wydatek, a profesjonalista oceni wybrany projekt domu i zaproponuje zabezpieczenia.

 

Przykłady oznaczeń kodowych:

 

Zamki

Certyfikat Zgodności Instytutu Mechaniki Precyzyjnej

Klasa antywłamaniowa (od 1 do 7) jest tu oznaczana na pozycji siódmej, czyli klasa tych zamków to klasa najniższa bo 1.

 

Wkładki

 Klasy odporności i zabezpieczenia na włamanie

Wg normy powinno być tylko osiem pozycji kodu, a tu jest dziewięć, ponieważ wbrew normie dołączono pozycję dziewiątą oznaczającą klasę C wg starej normy. Antywłamaniowość tej wkładki wg nowej normy jest oznaczona na pozycji ósmej i jest najwyższej klasy czyli drugiej. Na pozycji siódmej jest oznaczona liczba kombinacji kluczy: klasa 6 oznacza 100 tysięcy kombinacji.

Stefan Jerzy Siudalski biegły sądowy w dziedzinie „ochrona mienia”, autor: ponad 300 publikacji związanych z ochroną, były redaktor naczelny pisma „Ochrona mienia”, od kilkunastu lat wykładowca szkolący agentów ochrony, instalatorów i projektantów systemów alarmowych oraz inwestorów. Autor metody określania zagrożeń i doboru środków ochrony oraz metody profilowania przestępcy po zasobie wiedzy, jaką on miał o miejscu gdzie przełamano system ochrony, autor kilkuset ekspertyz dotyczących systemów alarmowych i telewizji przemysłowej.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz