Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny traktowaliśmy jak standard, a nie luksus

Wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus. Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie - mówią Martyna i Kuba, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2015 r.

Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.
Jednostka centralna z multifiltrem wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni. Nie ma tłumika.

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 220 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 6 szt. 
 • Akcesoria – 1 wąż ssący o dł. 9 m, szafkowa kaseta Vroom w kuchni i podręczny rozciągany wąż Wally Flex w szatni; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet dodatków. Dokupiono (w hipermarkecie) separator popiołu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z tzw. multifiltrem, moc 1450 W, siła ssania 680 AirWat, poziom hałasu 61 dB. Gwarancja 5 lat.

Decyzja: wiedzieliśmy, że wkurzające będzie bieganie z tradycyjnym odkurzaczem po dwóch piętrach, więc już projektując dom, uwzględniliśmy instalację centralnego odkurzania. Potraktowaliśmy ją jak standard, a nie luksus.

Znając typowy zasięg węża do odkurzania, czyli 9 m, sami wskazaliśmy miejsca na gniazda. To żadna filozofia. Pierwszy etap, jeszcze przed wylewkami na posadzkach, wykonał nasz generalny wykonawca. Drugi etap – sprzedawca osprzętu.

Ponieważ jest to "tylko" odkurzanie, wybraliśmy produkty niezbyt drogie. Centralny odkurzacz z odpowiednimi zakończeniami w kuchni i szatni to dla nas strzały w dziesiątkę.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Martyna: na początku planowaliśmy w kuchni automatyczną szufelkę, ale trafiliśmy do fachowego sprzedawcy osprzętu i to on podpowiedział nam, żeby zamontować w szafce kuchennej kasetę z krótkim wężem. Momentalnie nas przekonał! Bo co z tego, że jest szufelka, kiedy i tak trzeba wyjąć zwykłą szczotkę i podmieść śmieci?

  Podczas rozmowy zapytał, czy mamy gniazdo w wiatrołapie. Odrzekliśmy, że nie, więc za jego rekomendacją w ostatniej chwili dorobiliśmy tam rurę i podłączyliśmy rozciągany wąż Wally Flex. Super sprawa, jeśli chodzi o sprzątanie piasku z butów. Mamy tam też komplet szczotek do odkurzania ubrań, ale na razie rzadko ich używamy. Nie wiedzieliśmy o pokrowcu na wąż i chyba go dokupimy w trosce o narożniki ścian.
   
 • Kuba: sprzedawca pokazał też nam wtedy coś, co od razu bym zamontował, gdybym to rozwiązanie wcześniej poznał. To system Hide-a-Hose do przechowania węży wewnątrz rurociągu. Z perspektywy konieczności noszenia długiego węża między kondygnacjami (co jest, niestety, irytujące), na pewno byśmy się na to zdecydowali. Żeby nieco ograniczyć koszty takiego systemu, pewnie zamontowałbym go na przykład na parterze, a na poddaszu posługiwalibyśmy się tradycyjnym wężem. Teraz to już musztarda po obiedzie!
   
  Jednostkę centralną i osprzęt fachowiec zamontował 2 miesiące po przeprowadzce i trwało to 3 godziny. Raz na pół roku trzepię filtr i czyszczę sprężonym powietrzem. Śmieci usuwam co 3 miesiące.
Wężem z kasety odkurza się także blaty.
Wężem z kasety odkurza się także blaty.
Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce
Wąska kaseta Vroom z wężem o dł. 3 m zajmuje mało miejsca w szafce

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – 1300 zł, 
 • II etap – 3235 zł, w tym jednostka 2250 zł, Vroom 550 zł; 
 • dodatkowo separator popiołu 100 zł.

Galeria zdjęć

Lillianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny