Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Montaż centralnego odkurzania przez hydraulików - 9 gniazd na 200 m2!

Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić. Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej... - mówi Sebastian, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje odkurzacz od 2010 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia z garażem 205 m2.

Instalacja:

 • Gniazda – 4 szt. plus jedno w jednostce centralnej; zaślepione: 2 w sypialniach, w pokoju gościnnym, przy łazience, w garażu. 
 • Akcesoria: wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce; pakiet akcesoriów rozszerzony o separator popiołu.

Jednostka centralna: modułowa typu split, z cyklonem, filtrem elektrostatycznym i filtrem włosów; moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 7 lat.

Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu
Modułowa jednostka centralna typu split ma silnik w osobnej obudowie i wisi w garażu

Decyzja:odkurzacz centralny polecili mi znajomi. Zaprezentowali, że system jest cichy i ma lepsze parametry sprzątania, niż odkurzacz tradycyjny – czyli ma lepszy ciąg, szybciej się nim sprząta i nie ma przy tym kurzu. Niestety, nie zagłębiając się w temat z powodu braku czasu, prace przy I etapie powierzyłem hydraulikom, a nie firmie, montującej systemy odkurzania. Zaowocowało to zbyt dużą ilością gniazd – hydraulicy założyli je prawie w każdym pomieszczeniu! Aż 5 z 9 musiałem później zaślepić.

Nikt mi nie powiedział, że przy takiej wielkości domu wystarczyłoby po jednym gnieździe na każdej kondygnacji, a do sprzątania garażu gniazdo w jednostce centralnej. Nie wiedziałem, że można mieć w instalacji szufelki automatyczne, czy kasety z krótkim wężem, albo gniazda na tarasie.

Minęły 3 lata od przeprowadzki, zanim zdołałem wygospodarować pieniądze na porządną jednostkę centralną. Etap II przeprowadziła już specjalistyczna firma, która dobrze dobrała jednostkę centralną. Dystrybutor zaproponował do wyboru 3 jednostki z różnymi parametrami. Wybrałem jednostkę, która dobrze separuje włosy i sierść zwierząt. Razem z żoną jesteśmy z niej bardzo zadowoleni.

Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających
Klapkę przy gnieździe w kuchni dzieci powtórnie pozbawiły sprężynek dociskających
Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)
Wylot wyrzutni powietrza na tarasie nie utrudnia jego użytkowania (klapkę oberwały dzieci)

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Radzę dobrze zaprojektować instalację i przestrzegam przed niefachowym wykonaniem instalacji odkurzacza. Zamiast krótkiego rurociągu o dł. najwyżej 40 m, mamy rurociąg 2,5 razy dłuższy! Szkoda wydanych pieniędzy na materiały i robociznę.

  Podczas wykańczania instalacji okazało się, że hydraulicy użyli rur, które mają inną średnicę, niż zazwyczaj stosowane. Trzeba było w niezaślepionych gniazdach zrobić plastikową redukcję i lekko podkuć tynki. To kolejne dodatkowe prace w nowiutkim domu i koszty. Człowiek uczy się na własnych błędach, więc w następnym domu już ich nie popełnimy.
   
  Etap II przebiegł bardzo fachowo i trwał 4 godziny. Małe rączki naszych dzieci zniszczyły klapki gniazda przy kuchni oraz w wyrzutni powietrza. Założyliśmy nowe, ale znowu były dla maluchów zbyt intrygujące, mimo naszych połajanek. Daliśmy spokój, bo lada chwila podrosną i zmądrzeją. Na szczęście drobne zabawki, wrzucane do gniazd, nie zatkały rurociągu. Odkurzacz centralny to instalacja bardzo frapująca dzieci!
   
 • Pierwsza wymiana worka była szokiem. Przy tradycyjnym odkurzaczu człowiek nie zdaje sobie sprawy, ile brudu produkuje w pomieszczeniach. Do zbiornika na śmieci wkładamy zwykły worek plastikowy (pozwala na to producent), żeby nie wdychać kurzu podczas wyrzucania śmieci. Wymieniamy go raz na kwartał. Raz w roku serwisant konserwuje jednostkę, odgrzybia ją i wymienia filtr.

 • Nie sprawdził się plastikowy wieszak do przechowywania węża. Chyba jest zaprojektowany na krótszy przewód. Po zawieszeniu, wąż zaczyna żyć własnym życiem i spada. Przechowujemy go zatem na podłodze w kotłowni, albo w pralni na poddaszu, czyli tam gdzie skończymy sprzątanie. Powinniśmy dokupić dodatkowy wąż do garażu. Mieliśmy problemy z włącznikiem w teleskopowej rączce. Po reklamacji znowu pracował, lub nie. Podobnie zachowuje się mechanizm blokady teleskopowej – zacina się.
Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów
Właściciele sprzątają dom wężem o dł. 9 m i rozszerzonym pakietem akcesoriów

Odkurzacz centralny - koszty:

 • II etap z jednostką centralną i jej montażem, z akcesoriami 4470 zł. 
 • Filtr 20 zł. 
 • Przegląd odkurzacza z odgrzybieniem i dojazdem 250 zł

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość łukasz

20 Paź 2015, 21:23

Też popieram poprzednika, nie ma z czego odgrzybiać. Może doczytaj sobie, tu masz poradnik http://centralne-odkurzacze.net/content/20-poradnik Widzę, że jesteś jeszcze początkujący w temacie odkurzacz.

time image

Gość Kris

16 Paź 2015, 10:02

Jakie odgrzybianie , przecież tam nie ma co odgrzybiać :)Mam także centralny odkurzacz jedyne wady to wymiana filtra min. raz do roku koszt ok. 100 zł!!!) oraz nie zawsze działąjący wyłącznik w wężu (dostaje się tam niestety kurz i zakleja styki-zła konstrukcja tego elementu i ...

time image

Gość Grzybiarz

15 Paź 2015, 18:10

Co odgrzybiać w odkurzaczu centralnym? Czy wylot macie wsadzony do czerpni świeżego powietrza? Czy to nie jest paranoja? A przegląd odkurzacza to na czym polega? Sam sobie przeglądam.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje