Dom z prostą bryłą urządzony w stylu skandynawskim

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom z prostą bryłą urządzony w stylu skandynawskim

Taki traf zdarza się pewnie raz w życiu! Renata i Paweł kupili w przystępnej cenie ogrodzoną działkę z doprowadzonymi już do niej wszystkimi mediami i położoną w wymarzonej przez nich lokalizacji. O projekt domu też nie musieli zabiegać, bo otrzymali go w pakiecie od sprzedającego nieruchomość. Co ważne – projekt odpowiadał im co do joty.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o gr. 25 cm i styropianu o gr. 15 cm; wielospadowy dach pokryty blachodachówką.

 

 • Powierzchnia działki: 607 m2.
 • Powierzchnia domu: 231 m2.
 • Powierzchnia garażu: 39 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 9197 zł.

Paweł prowadzi firmę budowlaną i przejmując projekt, od razu ocenił, że finansowo podoła jego realizacji. Ucieszył się, że prosta bryła domu kryje w sobie klarowny układ pomieszczeń, a wnętrza doskonale nadają się do urządzenia w skandynawskim stylu, ulubionym przez jego żonę, Renatę. Wiedział, że kupując działkę z mediami i szeregiem dopełnionych wcześniej formalności budowlanych, o co najmniej kilka miesięcy skraca proces budowy.

Dom ma prostą bryłę i oszczędną kolorystykę
Dom ma prostą bryłę i oszczędną kolorystykę. Obramowania okien, drewniana balustrada na balkonie, drzwi wejściowe z centralną szklaną wstawką i górnym doświetlem to jedyne dekoracje ścian zewnętrznych. Ze względu na trwałość i możliwość wielokrotnego mycia (budynek stoi przy szutrowej drodze), do wykończenia ścian właściciele zastosowali tynk silikonowy w kolorze jasnoszarym i białym.

DZIAŁKA W KOMPLECIE Z PROJEKTEM DOMU

Wcześniej droga do własnego domu nie jawiła się jednak w tak różowych barwach. Para dość długo szukała miejsca do zamieszkania. Kierowała się dwoma parametrami – bliską odległością do pracy Renaty i szkoły córki oraz ceną.

Na początku nie wierzyliśmy, że uda się nam znaleźć nieruchomość w dobrej cenie i komfortowej lokalizacji – opowiada Renata. – Szukaliśmy daleko. Pamiętam, jak raz umówiliśmy się na spotkanie ze sprzedawcą – jedziemy, jedziemy, końca nie widać i już w samochodzie wiedzieliśmy, że nic z tego nie będzie. Zaczęliśmy skracać dystans, ale i to nie pomogło, nie trafialiśmy na dogodną posesję.

W końcu mąż, który lubi poszperać w Internecie, wypatrzył korzystną cenowo ofertę. Ktoś tanio sprzedawał nieduży ogrodzony teren wraz z doprowadzonymi przyłączami, projektem domu, pozwoleniem na budowę. A wszystko to w świetnej dla nas okolicy, do pracy mogę dojść w 10 minut, albo dojechać autobusem. Słowem – zdarzył się cud, bo w tej miejscowości działki z kompletem mediów kosztują o wiele więcej, niż 164 000 zł, które my wyłożyliśmy. Nie martwiłam się, że ziemi jest mało i otaczają ją domy sąsiadów, ani faktem, że nasz budynek stanie się drugą połową bliźniaka.

W maju, kiedy pierwszy raz tutaj trafiliśmy, już istniejącą bliźniaczą bryłę przesłaniała zieleń. Odpowiadało mi, że obie części mieszkalne znajdą się w sporej odległości od siebie, bo przedzielą je 2 duże garaże. W projekcie nieudziwniona bryła wyglądała dobrze, układ wnętrz wydawał się wygodny. Szczególnie ucieszyłam się z dużej kuchni, ma 11 m2, a cała zwarta przestrzeń dzienna wystarczające 43 m2. Zdziwiłam się, że poddasze zawiera 3 tak duże sypialnie i sporej wielkości łazienkę. W jednej z sypialni mogliśmy urządzić potrzebny nam gabinet.

Dach pokryty blachodachówką w kolorze antracytowym
Dach nie jest zanadto skomplikowany. Położono na nim blachodachówkę w kolorze antracytowym. Szeroki okap obłożono elementami z PVC. System orynnowania również jest z tworzywa sztucznego. Kolor marmolitu na podmurówce dopasowano do blachodachówki. Na ścianach wkrótce pojawią się oprawy oświetleniowe (podczas budowy wyprowadzono do nich przewody elektryczne).

Projekt spodobał mi się od razu – mówi Paweł. – Spełniał moje wyobrażenie o mieszkaniu dla naszej trzyosobowej rodziny. Nie spodziewałem się nawet, że domowa przestań będzie aż tak wygodna. Jest w sam raz – ani za mała, ani za duża! To stwierdzam po półtorarocznym jej użytkowaniu. Dom domem, ale nic nie przebija lokalizacji i coraz lepszej komunikacji. Złotym strzałem, który zdecydował o kupnie tej działki, była informacja o rychłej budowie drogi szybkiego ruchu. Powstanie niedaleko już za 3–4 lata i bardzo ułatwi mi pracę. Nie zaprzepaściliśmy z żoną okazji kupna takiej nieruchomości.

Dom z prostą bryłą urządzony w stylu skandynawskim - rzut parteru Parter

 

Projekt: Olimpia 2M, autor – Przemysław Wasiewicz; architekci wnętrz – Piotr Namysłowski i Agnieszka Kmit.
Parter po zmianach  
Dom z prostą bryłą urządzony w stylu skandynawskim - rzut parteru po zmianach
Boczny taras przy jadalni ma wym. 5 × 4 m
Boczny taras przy jadalni ma wym. 5 × 4 m, a tylny przy salonie – 5 × 3 m. Wykonano je metodą na sucho z kostki betonowej. Nad tarasami brakuje zadaszeń. Renata i Paweł rozważają zbudowanie pergoli z żaglem, albo założenie markiz.

BUDOWA I INSTALACJE

Od chwili nawiązania kontaktu ze sprzedającym dalsze działania para organizowała szybko. W maju znalazła posesję, w lipcu notarialnie ją kupiła, we wrześniu rozpoczęła budowę. Dom postawiła "pod klucz" w rok. Pierwsza ekipa murarzy do grudnia wykonała stan surowy otwarty z monolitycznym stropem i dachem pokrytym blachodachówką. W styczniu na budowę przyjechały okna i drzwi, a potem kolejne ekipy zaczęły uzbrajać dom w instalacje.

W salonie właściciele zamontowali wkład kominkowy z narożną szybą (ciepło rozprowadza się sposobem grawitacyjnym)
W salonie właściciele zamontowali wkład kominkowy z narożną szybą (ciepło rozprowadza się sposobem grawitacyjnym). Podłogę z desek dębowych zabezpieczyli przezroczystą hartowaną szybą. Ze względu na podłogową instalację grzewczą, zastosowali specjalne deski klejone warstwowo (lite deski położyli w sypialniach na poddaszu, ogrzewanych grzejnikami na ścianach). Na ścianie za telewizorem planują tapetę ze skandynawskim pejzażem.

Domowe instalacje ograniczyłem do niezbędnego minimum i teraz żałuję dwóch rzeczy – mówi właściciel. – Tego, że nie położyłem na etapie budowy rurociągu do centralnego odkurzania – po prostu mi to umknęło w nawale pracy – oraz że nie rozciągnąłem podłogówki na cały dom. Wodne ogrzewanie podłogowe poprowadziłem na parterze i w łazience na poddaszu, ale tak dobrze się sprawdza, że chętnie korzystalibyśmy z niego też w sypialniach. 

Hydraulicy odradzili mi zamontowanie grzejników kanałowych wzdłuż dużych okien w salonie i w jadalni. Zapewnili, że sama gęsto ułożona podłogówka wystarczy. I nie mylili się! Myślę, że to zasługa również dobrej termoizolacji budynku, w tym posadzek. Na parterze dałem pod rurami grzewczymi 3 warstwy styropianu o gr. 5 cm każda, ławy fundamentowe zaizolowałem w pionie styrodurem o gr. 10 cm. Ściany zewnętrzne chronią od zimna i gorąca warstwy styropianu o gr. 15 cm. Szczególnie jestem zadowolony z ocieplenia dachu – między krokwiami znajduje się wełna mineralna o gr. 15 cm i dodatkowo, ułożona na krzyż, warstwa o gr. 10 cm. Strych ociepliłem identycznie, poza tym w jego podłodze jest styropian o gr. 15 cm. Okna z PVC także dają radę. Wszystko razem sprawia, że w domu zimą mamy ciepło jak w uchu, natomiast latem nie czujemy upału. Kupiłem wysokiej jakości wkład kominkowy z narożną szybą, żebyśmy widzieli ogień z salonu i z jadalni. To też bardzo udany element domu!

Dużo wiem o budowaniu, ale zawsze chętnie słucham rad fachowców. Monter kominka zapytał, czy zamierzamy nim ogrzewać cały dom. Kiedy usłyszał, że raczej nie – doradził grawitacyjny sposób rozprowadzania ciepła, a nie przez wymuszony system DGP. Tego drugiego nie chcieliśmy z uwagi na nadmuch brudzący ściany. Elektryk podpowiedział mi, żeby wykorzystać agregat prądotwórczy, którego używałem w trakcie budowy. Dodał dla niego w domowej instalacji osobny obwód. Urządzenie już się przydało nam i sąsiadom podczas awarii prądu.

Kuchnia
Renacie odpowiada rozmiar kuchni, szczególnie po przeniesieniu spiżarni do pomieszczenia gospodarczego. Od zawsze marzyła o dużym oknie kuchennym z widokiem na furtkę i drogę. Zgodnie z zasadami ergonomiki, umieściła pod nim zlewozmywak. Zabudowę z lakierowanych płyt MDF i blat z klejonego drewna dębowego wykonał na zamówienie stolarz. Kuchenka gazowa zapewnia domownikom ciepłą strawę podczas awarii sieci elektrycznej (zdarzają się dość często).
Pomieszczenia urządzono w stylu skandynawskim. Biała i pastelowa kolorystyka optycznie powiększa ich rzeczywisty rozmiar.
Pomieszczenia urządzono w stylu skandynawskim. Biała i pastelowa kolorystyka optycznie powiększa ich rzeczywisty rozmiar. Przestrzeń atrakcyjnie rzeźbi światło, zaprojektowane przez architektów wnętrz. Punkty oświetleniowe są bardzo różnorodne. W strefie dziennej rodzina używa zarówno lamp funkcyjnych, jak i opraw stwarzających przytulny nastrój.

WYKAŃCZANIE I URZĄDZANIE POD OKIEM ARCHITEKTÓW WNĘTRZ

Kiedy nadszedł na to czas, Paweł poprosił specjalistów, z którymi współpracuje we własnej firmie, o fachową koleżeńską pomoc. To, że wybrał z żoną skandynawski styl wystroju wnętrz, ułatwiło rozmowy i pracę. W pomieszczeniach miała królować biała i pastelowa kolorystyka z dodatkiem jasnego drewna. Choć właściciele oszczędnie gospodarowali pieniędzmi, dobierali solidne i trwałe materiały, a urządzenia grzewcze, armatura łazienkowa i kuchenna są wręcz z tzw. górnej półki.

Najwartościowsze okazały się projekty i wskazówki architektów dotyczące aranżacji łazienek i kuchni oraz instalacji elektrycznej, w tym oświetlenia – opowiada właścicielka. – Na przykład opracowali dla nas szczegółowy projekt elektryki, dobrali lampy i osprzęt elektroinstalacyjny. Cenna była rada o zastosowaniu na ścianie łazienki dużego lustra, a nie obudowywania jej kafelkami. W ten sposób uniknęliśmy wrażenia pudełka, no i ograniczyliśmy koszty. Jeśli się odpowiednio urządzi łazienki, wystarczy mieć po jednej na kondygnacji. Mąż lubi kąpiel pod prysznicem, ja i córka w wannie, więc zadbaliśmy, żeby każdy miał wygodnie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Na początku koniecznie chciałam postawić w kuchni wyspę. Architektka odwiodła mnie od tego zamysłu, argumentując, że stracę rząd ważnych szafek, bo wyspa wymaga dużych ciągów komunikacyjnych. Zwyciężył rozsądek, a nie moje marzenia. Ale teraz nie żałuję.

Łazienka z prysznicem
Biel i duże lustro sprzyjają małym pomieszczeniom. Paweł lubi kąpiel pod prysznicem, dlatego zamontowano go w łazience na parterze (wanna dla Renaty i córki znajduje się w łazience na poddaszu).

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne – 7000 zł.
 • Przyłącze gazowe – 4000 zł.
 • Studnia do podlewania ogrodu – 1200 zł.
 • Instalacja c.o. (bez robocizny) – 24 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 9197 zł.

Choć budynek jeszcze się wygrzewa po budowie, opłaty za gaz z sieci nie przekroczyły kwoty 4500 zł. Właściciele od czasu do czasu rozpalali ogień w kominku i zużyli drewna za 300 zł.

Miesięczne rachunki za prąd ustaliły się na poziomie 160 zł, rocznie 1920 zł. Odbieranie posegregowanych śmieci odbywa się za 27 zł miesięcznie (rocznie 327 zł). Za zużycie wody z wodociągu i odprowadzenie ścieków do kanalizacji zbiorczej opłaty wynoszą 1400 zł.

Inne stałe opłaty – podatek od nieruchomości 450 zł; ubezpieczenie domu 300 zł.

 

Renata i Paweł z córką – Odpowiadało nam, że sami budujemy dom, na kupno gotowego w tej okolicy nie byłoby nas stać. Mogliśmy żonglować jakością materiałów i domowego osprzętu. Podczas wykańczania i urządzania radzimy wspomóc się, tak jak my, wiedzą i doświadczeniem architektów wnętrz. Narzuciliśmy im konkretny styl, więc od razu wiedzieli, w jakich ramach mogą się poruszać. Styl skandynawski nie pozwolił im zanadto "odlecieć" z ekstrawaganckimi rozwiązaniami, co finansowo wyszło nam na dobre. Staraliśmy się rozsądnie wydawać każdy grosz.

Renata i Paweł z córką

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Mała spiżarnia z centralnym wejściem od strony kuchni byłaby nieergonomiczna. Dobrze, że architektka wnętrz podpowiedziała nam, żeby zastąpić ją wysoką pojemną zabudową kuchenną, a spiżarnię urządzić w pomieszczeniu gospodarczym. Dodaliśmy w ten sposób kuchni przestrzeni. Po przeorganizowaniu klatki schodowej w holu też mamy więcej miejsca, pod biegiem zmieścił się podręczny schowek na chemię i sprzęt do sprzątania. Schowek jest megaprzydatny i świetnie zlokalizowany.

  Wykorzystujemy pomieszczenie nad garażem. Urządziliśmy tam składzik i garderobę, którą połączyliśmy z naszą sypialnią. Zabudowę oraz drzwi wykonał z drewna stolarz. Szafy są duże i pojemne, wystarczają do przechowywania rzeczy.

 • Przy pierwszym odnawianiu pomieszczeń dołożymy system centralnego odkurzania. Będzie trochę kucia, ale później ułatwimy sobie sprzątanie. Nie warto zapominać o tej instalacji! Hydraulik doradzał nam zamontowanie stacji do zmiękczania wody z wodociągu – przede wszystkim ze względu na chronienie od kamienia kondensacyjnego kotła gazowego i instalacji c.o. W fazie budowy ograniczaliśmy koszty, teraz widzimy jednak, np. na kabinie prysznica, że stacja jest potrzebna.
   
 • Początkowo myśleliśmy, że głównym miejscem wypoczynku w ogrodzie będzie południowy taras z tyłu domu. Po roku mieszkania okazało się, że bardziej pasuje nam wschodni, przy bocznej ścianie. Tam zbudowaliśmy większą płytę z kostki betonowej. Na południowej bywa zbyt gorąco.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kosko Agnieszka

09 Cze 2018, 09:54

Witam. Prześliczny domek, uwielbiam taki prosty styl, elegancko i funkcjonalniem. Jestem dopiero na początku drogi spełnienia marzeń o własnym domu. Poproszę o kilka zdjęć waszych praktycznych rozwiązań np. Schowków itp. Pozdrawiam Agnieszka agakosko@op.pl

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje