Dom zaczyna się od dobrego Projektu - sprawdź, jak go wybrać!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom zaczyna się od dobrego Projektu - sprawdź, jak go wybrać!

Jak zrealizować marzenia o własnym domu, harmonijnie wtopionym w ogrodową zieleń, z komfortowym wnętrzem, w którym każdy z mieszkańców stworzy swoją prywatną, zaciszną oazę? Jak wybrać gotowy projekt domu, od czego zacząć poszukiwania, na co zwrócić uwagę, by w przyszłości móc w pełni cieszyć się z dobrze podjętej decyzji? Oto kilka podpowiedzi.

aktualizacja: 2022-12-08 06:35:32

Projekt domu dopasowany do wymogów MPZP / WZ i naturalnych warunków działki

Gotowe projekty domów stanowią liczną i różnorodną ofertę, zapewniającą Inwestorom bardzo duże możliwości wyboru. Przystępując do tego zadania, należy zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi dla działki, na której ma być realizowana inwestycja. W tym celu należy przeanalizować zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku zapoznać się z decyzją o Warunkach Zabudowy. Definiują one rodzaj zabudowy możliwy do zrealizowania na danej działce i pozwolą Inwestorowi ukierunkować poszukiwania odpowiedniego projektu. Wśród wymogów mogą być ściśle określone takie kwestie jak: wielkość budynku, dopuszczalna liczba kondygnacji, układ połaci dachu, czy kąt ich nachylenia, a nawet kolorystyka wykończenia zewnętrznego. Zgodność projektu domu z wymogami MPZP / WZ jest warunkiem koniecznym, aby uzyskać pozwolenie na budowę domu.

Dom w kosaćcach 3 N
Dom w kosaćcach 3 (N)

Chcąc dobrać odpowiedni projekt do posiadanej działki, należy również wziąć pod uwagę jej naturalne uwarunkowania, a więc wielkość, kształt, ewentualne spadki, czy istniejący drzewostan. Projekt powinien w odpowiedni sposób wykorzystywać naturalne walory działki. W przypadku posiadania działki wąskiej, działki na stoku, czy działki z wejściem od południa warto przejrzeć propozycje oferowane w ramach dedykowanych kolekcji. Uwzględniają one różne uwarunkowania lokalizacyjne, zawierają odpowiednie rozwiązania funkcjonalno - przestrzenne, dając możliwość budowy komfortowych domów.

Bardzo ważną kwestią jest uwzględnienie wymogów zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki, które są ściśle określone i wynoszą:

  • 4 metry - w przypadku, gdy budynek zwrócony jest ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 metry - w przypadku, gdy budynek zwrócony jest ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy;
  • dla wąskich działek do 16 metrów prawo zezwala na zmniejszenie odległości pomiędzy granicą działki a ścianą domu pozbawioną drzwi i okien do 1,5 metra lub budowę w granicy działki.
Dom w szyszkowcach 8 E OZE
Dom w szyszkowcach 8 E (OZE)

Podczas wyboru gotowego projektu domu należy uwzględnić także właściwą lokalizację budynku względem stron świata, tak by zapewnić optymalne naturalne doświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Strefa dzienna, w której w ciągu dnia spędza się najwięcej czasu, powinna mieć odpowiednio duże przeszklenia z ekspozycją południową lub południowo – zachodnią.

Projekt domu dopasowany do potrzeb i oczekiwań użytkowników

Uwzględniając wymogi formalne i lokalizacyjne, w kolejnym kroku należy dopasować projekt pod względem funkcjonalnych i estetycznych oczekiwań mieszkańców, biorąc pod uwagę zarówno bieżące, jak i przyszłe potrzeby rodziny. Warto mieć na uwadze, że kwestię liczby kondygnacji w budynku mogą definiować zapisy MPZP / WZ, co też przekłada się na odmienne rozwiązania przestrzenne stosowane w domach jednokondygnacyjnych, w budynkach z poddaszem, piętrowych, czy z piwnicą.

Dom w renkodach 15 G2
Dom w renklodach 15 (G2)

Aby dobrze dopasować projekt do rodziny, warto wyliczyć optymalną powierzchnię domu, przypisując każdemu z domowników orientacyjny metraż, a następnie dodać do niego powierzchnie części użytkowanych wspólnie – czyli kuchni, salonu, jadalni, łazienek, pomieszczeń pomocniczych takich jak garderoba, pralnia, czy spiżarnia. Na tym etapie warto przemyśleć wariant posiadania w domu dodatkowego pokoju, który może pełnić funkcję gabinetu do pracy, czy sypialni gościnnej. Po zsumowaniu poszczególnych wielkości dowiemy się, w jakim przedziale metrażowym powinniśmy szukać projektu swojego domu. Decyzją, która wymaga analizy, jest również kwestia garażu, jego wielkości i sposobu połączenia z bryłą domu.

W przypadku projektów domów jednokondygnacyjnych można rozważyć opcję wyboru propozycji z kolekcji: projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji, które w sytuacji zwiększenia się potrzeb rodziny pozwalają na bezproblemowe przystosowanie poddasza do celów mieszkalnych, bez konieczności wprowadzania zmian w konstrukcji budynku.

Ważnym elementem domu jest taras, który powinien oferować rodzinie możliwość spędzania wolnego czasu w ulubiony sposób. W zależności od wielkości tarasu oraz od tego, czy jest on otwarty, czy zadaszony, mamy rozmaite możliwości jego aranżacji. Dla wielu osób ogromnym atutem może być możliwość urządzenia na tarasie letniego salonu bądź jadalni, które w sezonie letnim uzupełnią funkcje strefy dziennej.

Dom pod brzoskwinią (GE)
Dom pod brzoskwinią (GE)

Wymarzony dom powinien także odpowiadać mieszkańcom pod względem estetycznym i cieszyć ich swoim atrakcyjnym wyglądem. Warto zatem zwrócić uwagę na kompozycje materiałów wykończeniowych. Szukając projektu o wymarzonej stylistyce w kolekcji ARCHON+, warto pamiętać, że wizualizacje elewacji są tylko propozycją wykończenia i można je dowolnie modyfikować w trakcie adaptacji lub budowy domu, tak by dostosować ich wygląd do własnych preferencji.

Projekt domu dopasowany do zaplanowanego budżetu

Ile kosztuje budowa domu? To pytanie nurtuje każdego Inwestora. Aby przygotować się odpowiednio do całego przedsięwzięcia, warto też dopasować projekt do własnych możliwości finansowych. Ułatwieniem w tym zakresie są prezentowane przy każdym projekcie z oferty ARCHON+ zestawienia rzeczywistych wydatków, bazujące na aktualnych kosztorysach szczegółowych. Dzięki temu już na etapie wyboru projektu można zorientować się w kosztach realizacji i dostosować wybór projektu do własnych założeń. Zestawienia bazują na stawkach krajowych Sekocenbudu i odzwierciedlają kwartalne zmiany cen realizacji.

Dom w malinówkach 14
Dom w malinówkach 14

Warto także pamiętać, że koszty budowy zależą od różnych czynników i nie zawsze wielkość powierzchni ma decydujące znaczenie. Wiele zależy także od zastosowanych w projekcie rozwiązań konstrukcyjnych, dlatego mając w planach ekonomiczną budowę, należy zwrócić uwagę na kształt bryły i rodzaj dachu. Projekty domów o prostych formach z dachem dwuspadowym będą tańsze w budowie niż domy o analogicznej powierzchni, ale o bardziej złożonej konstrukcji z wielospadowym dachem. Szukając oszczędności, zachęcamy, by zapoznać się z propozycjami z kolekcji: projekty domów tanich w budowie.

Biuro Projektów ARCHON+ zapewnia bezpłatną pomoc w doborze projektu zgodnego z konkretnymi wymogami MPZP/WZ, założeniami finansowymi Inwestora oraz indywidualnymi oczekiwaniami mieszkańców i zaprasza do kontaktu z Doradcami.

Więcej informacji o zaprezentowanych projektach oraz inne, interesujące propozycje dostępne są na www.archon.pl.

Firma powiązana:
ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły