KRISPOL radzi: zadbaj o rośliny w swoim domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
KRISPOL radzi: zadbaj o rośliny w swoim domu

Stanowią ozdobę, dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze, pasują do każdego wnętrza - rośliny, które ożywiają każdą aranżację. Czy trzeba "mieć do nich rękę"? Jakie wybrać na początek, których unikać, jeśli w domu są małe dzieci i jak dobrać je do danego pomieszczenia? Przeczytaj krótki poradnik KRISPOL.

aktualizacja: 2021-03-22 13:28:44

Dla początkujących

Domowa uprawa roślin doniczkowych w ogromnej mierze zależy od chęci, zaangażowania i czasu. Utarło się stwierdzenie, że można nie mieć "ręki do kwiatów", aleczęść z roślin nie wymaga od właściciela wysiłku i dużego nakładu pracy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem strefy zielonej w domu, z pewnością warto wybrać mniej wymagające rośliny. Świetnie sprawdzą się:

 • Sukulenty
 • Kantysty
 • Skrzydłokwiat
 • Wężownica gwinejska

Natomiast, jeśli planujemy bardziej ambitnie podejść do tematu, nie zapominajmy o głównych zasadach - kwiaty warto dobrać pod kątem środowiska - zbyt duża, ale także zbyt mała ilość światła sprawi, że rośliny nie będą się utrzymywały w danym wnętrzu.

Pomieszczenie ma znaczenie

Planując rozmieszczenie roślin w domu czy mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę specyfikę danego pomieszczenia i panujących w nim warunków. Jak więc dopasować zieleń?

 • KUCHNIA - sprawdzą się tu zioła jadalne - w praktyce możemy wykorzystać je w trakcie gotowania, a przy okazji, spędzając czas w kuchni nie zapomnimy o podlewaniu tych roślin, warto zapewnić im dostęp do światła i ustawiać w pobliżu okna. 
 • ŁAZIENKA - w tak zawilgotnianym pomieszczeniu, przetrwają tylko odpowiednie gatunki roślin, np. bardzo popularne w Polsce - storczyki, skrzydłokwiat, cibora zmienna, paproć, dracena.
 • SALON - najbardziej spektakularne będą tu rośliny osiągające duże rozmiary - palmy, fikusy, yukki, draceny.
 • SYPIALNIA - standardowo rośliny pobierają dwutlenek węgla w dzień i oddają tlen, a w nocy sytuacja się odwraca, w sypialni najlepiej sprawdzą się rośliny, które zachowują się… odwrotnie i w nocy produkują tlen, pochłaniając CO2 (to forma przystosowania się roślin do suchego klimatu). W jednym pomieszczeniu z takimi roślinami, będzie nam się dużo lepiej spało, tu świetnie sprawdzą się sukulenty, drzewko szczęścia, grudnik, skrzydłokwiat, a także storczyk. 
Poczuj #PlantPower

Kwiaty a dzieci

Rośliny mogą być piękną ozdobą, ale też stanowić zagrożenie dla najmłodszych domowników czy czworonogów ze względu na trujące substancje. Warto zachować środki ostrożności i umieszczać takie rośliny w miejscach niedostępnych lub wyeliminować je całkowicie.

Najpopularniejsze okazy spotykane w naszych domach, które mogą stanowić zagrożenie to:

 • Diffenbachia
 • Bluszcz pospolity
 • Filodendron
 • Gwiazda betlejemska
 • Aloes
 • Oleander pospolity
 • Kroton
 • Hoja
 • Skrzydłokwiat
 • Amarylis
 • Cyklamen
 • Dracena
 • Fikus.

Poczuj #PlantPower

Dekorowanie roślinami ma również działanie… terapeutyczne, wpływa na nas kojąco, sprawia, że jesteśmy mniej zestresowani, łatwiej się wyciszamy i uspokajamy. Ten element wpływa również na naszych najmłodszych domowników - kontakt z roślinami sprawia, że dzieci łatwiej przyswajają sobie wiedzę, zapamiętują, są bardziej kreatywne.

Firma powiązana:
Krispol

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje