Co zrobić żeby łóżko nie skrzypiało?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co zrobić żeby łóżko nie skrzypiało?

Sen to istotna część naszego życia i tym samym nie lubimy, jak go coś zakłóca. Często negatywnie na nasz sen może wpłynąć skrzypienie łóżka. Co zatem warto zrobić, aby nie wywoływało to niemiłych doznań?

aktualizacja: 2022-10-04 07:22:06
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są przyczyny skrzypienia łóżka?
  • Czy są sprawdzone sposoby na skrzypiące łóżko?

Skrzypiące łóżko - w czym tkwi kłopot?

Wydające nieprzyjemne odgłosy łóżko to częste źródło problemów z zasypianiem. Dlatego też wskazane jest, jak tylko zauważymy pierwsze oznaki takiego stanu zainicjowanie konkretnych działań.

Co najczęściej powoduje skrzypienie łóżka? Zazwyczaj za powyższy stan rzeczy odpowiedzialna jest rama, materac i stelaż łóżka. Czasem nie musimy wdrażać konkretnych rozwiązań, gdyż do unormowana się sytuacji wystarczy czas. Tak się dzieje, chociażby z nowym łóżkiem, które musi się po prostu "dotrzeć".

W innych przypadkach trzeba jednak działać. Tym samym poniżej prezentujemy konkretne wskazówki zwalczające ów kłopot.

Sprawdzone sposoby na skrzypiące łóżko

  • Przykręcamy śrubki

Zazwyczaj za skrzypiące łóżko odpowiada stelaż lub też rama. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim trwałym łączeniom. Nierzadko nasze łóżka wydają nieprzyjemne odgłosy za sprawą obluzowań śrubek i wkrętów. Dokręcając je momentalnie, rozwiążemy ten kłopot!

  • Izolacja ramy i materaca

Całkiem niegłupim posunięciem będzie również odizolowanie materaca od ramy. Niejednokrotnie bowiem wszelkie nieprzyjemne odgłosy naszego łóżka tworzą się na styku ramy z materacem.

W tym celu można wykorzystać niepotrzebne nam materiały takie jak: gąbka, filc, a nawet koszulki czy skarpetki.

  • Regularne naoliwienie sprężyn i innych elementów spajających

W sytuacji, kiedy naszym problemem są skrzypiące sprężyny w łóżku z metalową ramą, to za sprawą naoliwienia ich natłuszczającym preparatem w mig zniwelujemy powyższe symptomy.

W tym celu różne dobrze sprawdzi się preparat WD-40, jak i też gliceryna czy olej roślinny. Analogiczne działania wcielić w życie powinniśmy, kiedy nieprzyjemne odgłosy dochodzą z elementów łącznych w metalowej ramie.

W przypadku, gdy mimo naszych starań problem w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązany, to może się okazać, iż jedyną opcją jest sięgnięcie po nowy materac.

  • Sięgnij po wosk

Śpiąc na drewnianym łóżku w czasie jego użytkowania, odczuwamy pracujące elementy i jest to normalne. Jednak niepożądane skrzypienia wcale nie muszą nam towarzyszyć na stałe, gdyż wcierając wosk pszczeli lub parafinę w łączenia łóżka zmniejszymy tarcia. Tym samym przestanie nam też dokuczać niemiłe skrzypienie tychże elementów.

  • Kleimy ruchome komponenty ramy

W momencie, kiedy wskazane powyżej zalecenia nie zdają egzaminu, to ostatecznym rozwiązaniem powinno stać się sklejenie elementów ruchomych ramy, które się ze sobą ścierają.

Do tego działania najlepiej wykorzystać klej poliuretanowy. Jednocześnie musimy uważać, aby nasze działanie w żaden sposób nie narażało stelażu ramy na uszkodzenia.

Za sprawą tych prostym czynnościom problem zostanie szybko zażegnany i zyska na tym jakość naszego snu.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz
Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły