Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Projekt nowoczesnego tarasu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Projekt nowoczesnego tarasu

Łatwy w utrzymaniu, trwały, odporny, modny i funkcjonalny - taki powinien być taras przy nowoczesnym domu. Podpowiadamy, jak zaprojektować funkcjonalną i elegancką przestrzeń, która stanie się przedłużeniem salonu w ogrodzie.

aktualizacja: 2020-06-30 07:16:12
Polbruk

Stworzenie nowoczesnego tarasu i utrzymanie go w dobrym stanie technicznym może stanowić niemałe wyzwanie, ale tylko wtedy, gdy będzie on wykonany z drewna, kamienia czy na przykład palet.

Praktyczniejszym i łatwiejszym w utrzymaniu rozwiązaniem jest zbudowanie go z płyt betonowych. Zwłaszcza, że taką aranżację można stworzyć w bardzo krótkim czasie, a będzie służyć przez lata, bo prefabrykaty betonowe cechują się wyjątkową trwałością. Co więcej, są łatwe w utrzymaniu, ponieważ oprócz standardowych czynności, takich jak zamiatanie i mycie, w ramach konserwacji wystarczy jedynie średnio co dwa lata wykonać impregnację, która zapobiegnie wnikaniu potencjalnych zabrudzeń w głąb materiału.

Płyty betonowe mają bardzo dobre parametry techniczne oraz użytkowe i to właśnie nimi należy się kierować przy wyborze konkretnych rozwiązań i produktów na taras. Aby jednak nawierzchnia tarasowa prezentowała się efektownie, całość aranżacji powinna być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Przyjrzyjmy się zatem rozwiązaniom, które są po prostu… modne.

Płyta Exa ma kształt plastra miodu
Płyta Exa ma kształt plastra miodu

Elegancja i prostota

Nowoczesna architektura ceni sobie minimalizm w formie, kształcie i kolorze, co dodaje jej czystości, szyku i elegancji. Nie inaczej jest w przypadku nawierzchni tarasowych. Wśród dostępnych na rynku płyt betonowych dominują proste, geometryczne kształty, utrzymane zwykle we wszystkich możliwych odcieniach szarości, ale nie tylko.

Cechą charakterystyczną elementów, z których można zbudować nawierzchnię tarasową, jest ich grubość. Wynosi ona zwykle od 4 do 6 cm. Oczywiście, jeśli przypadną nam do gustu grubsze płyty, też można zrobić z nich taras. W tym przypadku trzeba tylko nieco inaczej wykonać podbudowę.

Kolejną cechą wyróżniającą nowoczesne nawierzchnie tarasowe jest moda na stosowanie wielkoformatowych płyt. Wachlarz dostępnych rozwiązań jest jednak bardzo szeroki, co sprawia, że nawierzchnia na nowoczesnym tarasie może być naprawdę oryginalna, jedyna w swoim rodzaju i zaprojektowana na nieskończoną liczbę sposobów.

Płyty Polbruk Lamell
Płyty Polbruk Lamell
Płyty Polbruk Oland
Płyty Polbruk Oland

Plaster miodu czy betonowa deska?

Betonowe płyty tarasowe, pomimo zachowania pewnych zasad stylu nowoczesnego, różnią się pomiędzy sobą wieloma cechami. Większość z nich to prostokąty lub kwadraty, choć czasem zdarzają się kształty bardziej ekstrawaganckie. Wśród nich warto zwrócić uwagę na płytę Exa. Ma ona kształt plastra miodu, nieco zmodyfikowanego poprzez przesunięcie boków, co nadaje jej wyjątkowego dynamizmu.

Gdy weźmiemy z kolei pod uwagę fakturę, uwagę przykuwa płyta Lira, która wyglądem do złudzenia przypomina drewno. Jest ono dość często stosowane w nowoczesnej architekturze, jako nawiązanie do trendu naturalnego i ekologicznego. Ciekawostką jest to, że Lira nawet w dotyku przypomina drewnianą deskę. Występuje w kolorze brązowym i posiada trzy wymiary 25x50, 25x75, a także 25x100 cm. Lira to również doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki i alejki. Można ją układać metodą step-by-step czyli stosować elementy pojedynczo, w równych odstępach z przesunięciem, tak aby stanowiły swego rodzaju deptak

Podobny styl reprezentują płyty Forest Oak Brown oraz Forest Nordic White. Pierwsza z nich swoim deseniem przypomina dębową deskę, natomiast druga niezwykle modne w ostatnim czasie drewno postarzane, rustykalne.

Płyty Polbruk Lira
Płyty Polbruk Lira
Murek/Donica Polbruk Tigela
Murek/Donica Polbruk Tigela

Betonowe płyty tarasowe to nie tylko nieszablonowy ekscentryzm czy nawiązania do naturalnych materiałów, lecz również nowoczesna klasyka. Tu warto zwrócić uwagę w szczególności na Polbruk Oland, Lamell oraz MultiComplex z linii Styl. Dwie ostatnie to płyty o naprawdę dużym formacie, bo aż 60x40 cm. Przy czym Lamell występuje tylko w tym wymiarze, ale ma dwie faktury gładką i płukaną.

Płyty Lamell utrzymane są w modnych barwach szarości: stalowym, nerino, fokstrot i ritmo_d. Multicomplex daje natomiast więcej możliwości przy projektowaniu przestrzeni, gdyż płyty występują aż w trzech rozmiarach - wcześniej już wspomnianym 60x40 cm, a także 40x40 cm oraz 20x40 cm. Rozwiązanie to ciekawie prezentuje się również pod względem kolorystycznym. Choć dostępne są tylko dwa odcienie, czyli latte oraz nerino, to posiadają one melanżowy charakter, który dodaje im wyjątkowej elegancji.

Nieco odmiennym designem charakteryzuje się płyta Oland o kształcie prostokąta. Jest ona zdecydowanie węższa niż pozostałe, bo jej szerokość to raptem 14 cm! Natomiast długość wynosi 28, 42 lub 56 cm. Występuje w czterech odcieniach szarości, z których najciemniejszy jest kolor bazaltowy, a najbardziej jasny - kolor biały. De facto nie jest to biel, a bardzo delikatna szarość. Na uwagę zasługuje również kolor korten nawiązujący do cortenowskiej stali czyli blachy o rdzawej i żywej barwie. Tego rodzaju płyty betonowe można układać na tarasie na dwa sposoby - klasycznie, z lekkim przesunięciem (naprzemiennie) lub w popularną "jodełkę". Płyta, która zostanie wybrana na taras to podstawa dla kompleksowej aranżacji.

Płyty Polbruk Forest Nordic White
Płyty Polbruk Forest Nordic White
Płyty Polbruk MultiComplex z linii Styl
Płyty Polbruk MultiComplex z linii Styl

Wiklina i pachnące zioła

Pełny efekt uzyskamy dopiero wówczas, gdy do nawierzchni tarasowej dobierzemy odpowiednie dodatki: meble, rośliny, oświetlenie i wiele innych detali. Mogą to być meble z technorattanu lub wikliny, które ostatnimi czasy są bardzo modne. Aby było wygodniej i przytulniej, warto dobrać do nich miękkie poduszki.

Ważnym elementem przestrzeni tarasowej są też rośliny. Najprostszym rozwiązaniem jest obsadzenie tarasu dookoła trawą i ustawienie na nim donic wykonanych z technorattanu lub tworzywa, wypełnionych aromatycznymi ziołami tudzież trawami ozdobnymi. W charakterze donic można również wykorzystać gotowe betonowe moduły, takie jak Tigela, murek Albero, czy palisady Zen, które umożliwiają budowę oryginalnych kwietników dopasowanych do indywidulanych potrzeb i możliwości przestrzennych.

W aranżacji roślin można wykorzystać intensywnie zielone pnącza, które pięknie wspinają się po trejażu wykonanym na przykład z drewna. Jeśli chodzi o dobór roślinności, to najlepiej, aby była soczyście zielona, dzięki czemu będzie kontrastowała z nawierzchnią. Ważne jest również, aby nie miała dominującej formy.

Aranżację dopełni odpowiednie, nastrojowe oświetlenie. Liczba dostępnych rodzajów opraw oświetleniowych jest naprawdę bogata. Z całą pewnością warto zastanowić się nad umieszczeniem części z nich w nawierzchni. Należy je wtedy dobrać pod jej kolor, tak aby w dzień nie były zbyt widoczne. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest betonowe obrzeże Flesz. Umożliwia ono delikatnie podświetlenie obrzeży wybranych elementów nawierzchni za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon lub sterownik.

Taśma LED, umieszczona w specjalnym kanale i osłonięta przed warunkami atmosferycznymi, pięknie rozświetla nawierzchnię po zmroku. Pomysłów na aranżacje może być naprawdę wiele. To, jak finalnie będzie wyglądał taras, zależy tylko od indywidualnej koncepcji, ale zanim ją zrealizujemy, musimy wykonać podstawę, czyli nawierzchnię. Przy wyborze odpowiedniej technologii budowy nie jest to jednak bardzo skomplikowane.

Betonowe obrzeże Flesz umożliwia ono delikatnie podświetlenie obrzeży
Betonowe obrzeże Flesz umożliwia delikatnie podświetlenie obrzeży 

Taras dostępny od zaraz

Najprościej i najszybciej można wykonać taras na gruncie. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie jego powierzchni i granic. Robimy to wbijając w ziemię paliki i rozciągając pomiędzy nimi sznurek. Ważne na tym etapie jest dobranie odpowiedniej długości i szerokości linek, aby uniknąć konieczności ich docinania. To zdecydowanie ułatwi pracę.

Dobrym pomysłem jest również montaż krawężników, które wyznaczą granice tarasu. W kolejnym kroku usuwamy warstwy ziemi na głębokość około 30 cm. Po tej czynności ubijamy ziemię i układamy warstwę żwiru oraz piasku. W przypadku tarasu, który zwykle jest wykonany z kostki lub płyty o grubości 4 cm, warstwa podbudowy powinna mieć około 20 cm. Następnie powtarzamy ubijanie i wykonujemy podsypkę, zwykle z piasku na wysokość 3-6 cm, którą wyrównujemy.

Płyty układamy na wcześniej stworzonej podbudowie i dobijamy gumowym młotkiem, żeby osadziły się w podsypce. Na tym etapie prac trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami (wynosi ona minimum 3 mm). Jest to niezwykle ważne przy czynności końcowej nazywanej utrwalaniem. Polega ona na tym, że pomiędzy szczeliny wmiatamy piasek i polewamy go wodą aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Alternatywą dla typowego piasku jest piasek polimerowy, na przykład DR + NextGel. Jest on skuteczniejszy, daje lepszy efekt estetyczno-wizualny oraz ułatwia bieżące utrzymanie. Spoiny wykonane ze zwykłego piasku często lubią pękać. Są podatne na wypłukiwanie oraz wywiewanie przez wiatr.

Zdarza się też, że piasek jest zabrudzony gliną lub pyłem, co może sprzyjać rozwojowi chwastów. Obniża to walory estetyczne nawierzchni, a także sprawia, że musi być ona stale konserwowana, a spoiwo co jakiś czas uzupełniane. Piasek polimerowy rozwiązuje wiele z opisanych problemów.

Jeśli zdecydujemy się na układanie tarasu metodą na gruncie, powinniśmy pamiętać o zachowaniu 2-3 proc. spadku nawierzchni w kierunku ogrodu. Pozwoli to na skuteczne odprowadzanie wód opadowych. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy płytami betonowymi. Jest to niezwykle istotne, gdyż nieprzestrzeganie tego zalecenia negatywnie wpływa na pracę nawierzchni pod obciążeniem lub przy dużej wilgotności, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do pękania płyt. Ważne jest też prawidłowe wykonanie podłoża. Niewłaściwie wyrównane może prowadzić do odspajania się elementów nawierzchni, a nawet ich zapadania.

Płyty Polbruk Forest Nordic White
Płyty Polbruk Forest Nordic White

Adresy, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Polbruk
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje