MUSSO® - "must have" dla właścicieli tarasów, domów i ogrodów

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
MUSSO® - "must have" dla właścicieli tarasów, domów i ogrodów

Inspiracja barwami szlachetnych materiałów to - choć duża - wcale nie największa z zalet dekoracyjnych płyt MUSSO® marki Vestone, przeznaczonych do aranżacji nawierzchni tarasów, ścieżek w ogrodzie i terenów wokół domów. Ich powierzchnia jest wyjątkowo odporna na zabrudzenia, a kolor pozostaje trwały bez względu na zakres ekspozycji na światło słoneczne. Efekt, nawet po latach, jest zniewalający.

aktualizacja: 2023-05-05 07:41:00

SILCO Elite - zdobycz współczesnych technologii

Za sprawą dekoracyjnych płyt MUSSO® tarasy, patia, czy alejki w ogrodzie będą nie tylko eleganckie, ale również praktyczne. Należy przy tym pamiętać, że produkt przeznaczony jest wyłącznie do układania na nawierzchniach przeznaczonych do ruchu pieszego.

Jak to możliwe, że dekoracyjne płyty MUSSO® nie zmieniają wyglądu pomimo upływu czasu, warunków atmosferycznych i innych czynników zwykle degradujących powierzchnię traktów pieszych? Tak wysoką odporność MUSSO® zawdzięczają technologii SILCO Elite, polegającej na lakierowaniu gotowego produktu. W ten sposób dekoracyjne płyty otrzymują dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza je nie tylko przed ścieraniem, ale także m.in. przed solami i innymi środkami służącymi do odladzania. Dzięki lakierowi płyty nie wchłaniają zabrudzeń i są przez to łatwe w utrzymaniu czystości. Mają też bardziej wyrazistą barwę, która z czasem nie ulega zmianie, a do tego są odporne na wahania temperatur i promieniowanie UV.

Płyty dekoracyjne MUSSO inox
Płyty dekoracyjne MUSSO inox

Elegancja pod stopami

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego wzoru dekoracyjnych płyt MUSSO®, warto zwrócić uwagę na kolorystykę i materiały, jakie znajdują się w otoczeniu tak, aby zapewnić z nim spójność i w pełni wykorzystać dekoracyjne walory nawierzchni. Wybór jest naprawdę spory - odcienie szarości: topaz, platyna i inox, elegancka czerń lawy i onyxu, naturalne odcienie piachu - sahara i ochra, czy przełamana biel opalu i diorytu - z łatwością można znaleźć tę idealną fakturę, która skomponuje się z pozostałymi elementami przestrzeni, takimi jak elewacja czy mała architektura. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest skonsultować własną wizję z doświadczeniem projektanta. Przygotowana wcześniej wizualizacja może ułatwić dokonanie właściwego wyboru.

Płyty dekoracyjne MUSSO opal i sahara
Płyty dekoracyjne MUSSO topaz
Płyty dekoracyjne MUSSO topaz

Jak układać dekoracyjne płyty MUSSO®?

Aby dekoracyjne płyty MUSSO® w pełni zachwycały swoją estetyką, muszą zostać ułożone zgodnie z instrukcją producenta. Dostępne są w dwóch wymiarach - 60x60 cm i 80x40 cm, a ich grubość wynosi 4 cm. Do układania płyt należy się dokładnie przygotować, rozpoczynając od rozpoznania podłoża. Na początek trzeba wykonać korytowanie - w zależności od rodzaju gruntu na głębokość od 20 do 50 cm. Konieczne może się także okazać wykonanie warstwy filtracyjnej na bazie piasku. Na tym etapie również przygotowuje się zaplanowane w projekcie spadki.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podbudowy, czyli warstw nośnej, filtracyjnej i mrozoodpornej. Każda z nich musi zostać odpowiednio zagęszczona. Producent zaleca, aby w przypadku gliniastego podłoża zastosować geowłókninę bezpośrednio na podłoże naturalne.

Następną warstwą, którą należy wykonać, jest podsypka. To ona odpowiada za stabilne osadzanie płyt. Podsypkę najlepiej jest wykonać z grysu (2-8 mm), na grubość co najmniej 3 cm. Przygotowaną warstwę trzeba wyrównać - ręcznie lub mechanicznie - a następnie ubić i dołożyć 2,5 cm grysu (już nie ubijając).

Od tego momentu można już przystąpić do układania płyt. Płyty układamy w taki sposób, aby pomiędzy elementami pozostało miejsce na fugę (co najmniej 3 mm). Jeśli płyty będą się stykać, może dojść do powstania odprysków. Pozostawiając odstęp na fugę warto skorzystać z plastikowych krzyżyków, które ułatwią zachowanie równych szerokości.

W przypadku konieczności docinania płyt - należy się posłużyć szlifierką kątową i przycinać na mokro, a następnie płytę od razu zmyć środkiem do usuwania mleczka cementowego i spłukać czystą wodą. W żadnym wypadku do układania nie można stosować urządzeń takich jak zagęszczarki czy wibratory mechaniczne, może to bowiem uszkodzić płyty. Do wyrównania wysokości poszczególnych elementów należy się posłużyć gumowym młotkiem.

Układanie płyt dekoracyjnych MUSSO ochra
Układanie płyt dekoracyjnych MUSSO ochra

Zanim rozpoczniemy fugowanie, krawędzie płyt zabezpieczamy taśmą malarską. Przestrzenie pomiędzy płytami wypełniamy drobnym, płukanym piaskiem o grubości 1-2 mm lub fugą. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, że materiał użyty do fugowania powinien być suchy i nie zawierać domieszek roślin i gliny, które mogą powodować trwałe zabrudzenia. Uzupełnianie fug należy powtórzyć aż do pełnego wypełnienia szczelin a nadmiar zebrać.

Płyty można układać na wiele sposobów. Jeśli zdecydujemy się na układanie nawierzchni na gruncie, zwane zwyczajowo metodą "na sucho", oszczędzimy czas i pieniądze. Można także zakupić wsporniki do układania płyt betonowych, z których należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły