Nie tylko do kąpieli - łazienka
Łazienka to nie tylko miejsce mycia zębów, golenia się, codziennych kąpieli, robienia makijażu i prania. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając w wannie pełnej piany, ciekawą książkę.

Łazienka to nie tylko miejsce mycia zębów, golenia się, codziennych kąpieli, robienia makijażu i prania. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając w wannie pełnej piany, ciekawą książkę.

W jakie meble wyposażyć łazienkę?

 abc3_78_120
 (fot. Noclaf)

W łazience przydadzą się szafki na proszki do prania, środki czystości, kosmetyki, ręczniki itp. W zależności od wielkości łazienki możemy zdecydować się na szafki wolno stojące, umieszczone pod umywalką lub zawieszone na ścianie. Wykonuje się je z płyt wiórowych laminowanych lub fornirowanych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, litego drewna, metalu. Szafki podumywalkowe pozwalają na wykorzystanie pustego miejsca pod umywalką. Mogą stać na podłodze albo wisieć na ścianie.

Nie wymagają blatu (zastępuje go umywalka); muszą mieć tylko ściany boczne i drzwiczki. Dostępne są też szafki wyposażone w blat z otworem na umywalkę. Można kupić szafkę pasującą wymiarami do konkretnego modelu umywalki lub zdecydować się na zakup całego kompletu: umywalki razem z szafką. Szafki stojące najczęściej są albo niskie (sięgające do umywalki) albo wąskie i wysokie – sięgające nawet do sufitu, ustawia się je w rogu łazienki. Szafki wiszące mogą mieć lustrzane drzwiczki np. z oświetleniem.

Jaką umywalkę wybrać?

Większość umywalek produkowanych jest w standardowych wymiarach, czyli o szerokości 30-60 cm (co 5 cm) i głębokości 25-55 cm. Najbardziej popularne są umywalki mocowane do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych. Podstawowym kształtem jest owal z półką przylegającą do ściany, ale produkowane są także umywalki w kształ- cie półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych. Coraz większą popularności ą cieszą się umywalki wpuszczane w blat, podblatowe albo stawiane na blacie, najczęściej w kształcie koła, prostokąta lub elipsy. W dużych łazienkach można stosować umywalki podwójne. Wybierać możemy spośród umywalek ceramicznych, szklanych, kamiennych a nawet drewnianych.

Jak rozplanować sprzęty w łazience?

Aby mieć pewność, że wszystkie sprzęty zmieszczą się w łazience i korzystanie z nich nie będzie kolizyjne, musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić odpowiednią wolną przestrzeń.

Pobierz pełną wersję artykułu w PDF: 78_81abc_wykanczanie2007.pdf

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny