Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2004
Zmiana systemu grzewczego
Pytanie Czytelnika: Po wielu latach starań kupiłem dom jednorodzinny wybudowany w latach pięćdziesiątych. Poprzedni właściciel ogrzewał budynek piecami węglowymi, ustawionymi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Dom ma stropy betonowe, jest całkowicie podpiwniczony. W mijającym sezonie budowlanym zrobiłem remont i ociepliłem poddasze oraz ściany zewnętrzne metodą lekką. Zastosowałem styropian o grubości 12 cm....
Pytanie Czytelnika:

Po wielu latach starań kupiłem dom jednorodzinny wybudowany w latach pięćdziesiątych. Poprzedni właściciel ogrzewał budynek piecami węglowymi, ustawionymi we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Dom ma stropy betonowe, jest całkowicie podpiwniczony.

W mijającym sezonie budowlanym zrobiłem remont i ociepliłem poddasze oraz ściany zewnętrzne metodą lekką. Zastosowałem styropian o grubości 12 cm. Wobec tego, że konieczny jest remont całego budynku, w tym wymiana posadzek, instalacji, tynków itd., rozważam wykonanie ogrzewania podłogowego. Chciałbym uniknąć grzejników zawieszonych na ścianach i wykonywania pionów c.o.

Ogrzewanie podłogowe w zasadzie powinno być stosowane wyłącznie w budynkach o bardzo dobrej izolacji termicznej. Prowadzi to do zminimalizowania strat ciepła i pozwala na ekonomicznie uzasadnione stosowanie układów niskotemperaturowych. Domy wznoszone obecnie na pewno mają dobrą lub doskonałą izolację termiczną. Dom stary, ocieplony styropianem 12 cm, zapewne również spełnia warunek dobrej termoizolacji. Aby jednak wybrać konkretne rozwiązanie trzeba podjąć szereg decyzji dotyczących zagadnień szczegółowych.


Pobierz wersję pdf: Zmiana systemu grzewczego
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny