Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dlaczego parametry techniczne okien są tak skomplikowane?

Skomplikowane parametry i właściwości techniczne okien dadzą się odczytać każdemu. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę i skąd czerpać informacje. Przekonali się o tym dziennikarze podczas konferencji prasowej firmy Budvar Centrum.

aktualizacja: 2017-10-06 03:44:36

O tym, jak skomplikowane bywają etykiety produktowe, przekonał się prawie każdy. Cyfry, symbole czy skróty potrafią przytłoczyć nawet specjalistę. Normy badawcze opisywane są fachową nomenklaturą, często niezrozumiałą dla zwykłego użytkownika. Polski producent stolarki otworowej – firma Budvar Centrum, postawił na edukację i do swojej siedziby w Zduńskiej Woli, zaprosił dziennikarzy z branży okiennej i budowlanej.

Parametry techniczne

Spotkanie prasowe miało na celu przybliżyć uczestnikom wymagania, jakie obecnie musi spełniać stolarka i to, jak bardzo zmieniła się przepisy prawne i filozofia oceny bezpieczeństwa danego wyrobu – mówi Mariusz Wojciechowski, technolog firmy Budvar Centrum.

 

Trendem ostatnich lat są okna i drzwi energooszczędne, o dużej powierzchni przeszklenia. Kończą się czasy okien o standardowych wymiarach, ponieważ największymi wartościami dla konsumentów są teraz przestrzeń, kontakt z naturą oraz swoboda użytkowania. Ważny jest design, ale nie tylko – klienci pytają bowiem o parametry techniczne. Rzeczywistość pokazuje niestety, że nie wszystkie informacje dotyczące tej kwestii są podawane przez producentów rzetelnie i właściwie. Właśnie z tym chcieliśmy zawalczyć i pokazać, że okna marki Budvar Centrum są prawidłowo przebadane i trafiają do sprzedaży tylko wtedy, gdy sami jesteśmy pewni ich jakości – dodaje Paweł Trzciński, ekspert firmy.

 

Jednym z zagadnień poruszonych podczas wykładu była przepuszczalność powietrza. Podczas wyboru stolarki okiennej Polacy zwracają szczególną uwagę na parametr przenikalności cieplnej Uw. Współczynnik przepuszczalności cieplnej informuje konsumenta o stracie cieplnej przez przegrodę, jakim jest okno, jednak nie uwzględnia on strat związanych z nieszczelnościami (przedmuchami powietrza). Dlatego przy wyborze stolarki należy zwrócić uwagę na klasyfikację przepuszczalności powietrza.

 

Zgodnie z warunkami technicznymi jakie powinny posiadać budynki i ich usytuowanie, w Polsce dopuszcza się jedynie dwie klasy brane pod uwagę w odniesieniu do okien i drzwi balkonowych. Klasa 3 odnosi się do budynków niskich i średniowysokich (do 55 m wys. kondygnacji w stosunku do położenia zerowego), a klasa 4 dla budynków wysokościowych (powyżej 55 m wys. kondygnacji). Budvar Centrum w standardowej ofercie nie wycina uszczelek (nie tworzy wymuszonej infiltracji), w związku z czym okna i drzwi sprzedaje nierozszczelnione.

Relacja ze spotkania prasowego Budvar Centrum

Światowe trendy

Oprócz warstwy edukacyjnej spotkania, dziennikarze mieli okazję zwiedzić zakład produkcyjny w Zduńskiej Woli. Tam zaprezentowano im proces tworzenia okna, technologie niewidocznych zgrzewów oraz trzeciej uszczelki – nowatorskiego i opatentowanego przez firmę rozwiązania. Podczas spotkania wskazano również światowe trendy dotyczące stolarki otworowej, które różnią się w zależności od kraju, do którego okno ma trafić.

 

Obecnie prym wiodą rozwiązania antywłamaniowe we Francji, kolorowe, oryginalne profile we Włoszech, czy okna o niskim współczynniku przenikalności energii słonecznej w krajach znajdujących się w upalnych strefach klimatycznych. Całość spotkania zwieńczyła dyskusja na temat znaczenia montażu w kwestii późniejszego użytkowania okien oraz rozważania dotyczące zmian, jakie mogą dotknąć stolarkę otworową w perspektywie kolejnych lat.

Firma powiązana:
BUDVAR Centrum Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje