Budowa domu i remont w 2023 roku. Jakie okna i drzwi wybrać?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Budowa domu i remont w 2023 roku. Jakie okna i drzwi wybrać?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco wzrosły ceny materiałów i usług budowlanych, co niekiedy skłania inwestorów do kompromisów związanych z parametrami użytkowymi, jakością czy estetyką. Warto jednak pamiętać, że optymalnie dobrana, energooszczędna stolarka okienna i drzwiowa to gwarancja realnych i długofalowych korzyści w postaci niższych rachunków za energię oraz podwyższonego komfortu mieszkania.

aktualizacja: 2023-08-01 06:16:04
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?
  • Czy duże okna zapewniają komfort i energooszczędność?
  • Czy jest możliwość realizacji stolarki z PVC w technologii Smart Home?

Koszty budowy domu w 2023 roku są zdecydowanie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. W związku z tym inwestorzy uważniej niż kiedykolwiek analizują dostępne na rynku rozwiązania w poszukiwaniu najlepszej oferty. Biorąc jednak pod uwagę rekordowe podwyżki cen nośników energii w ostatnich latach, nie warto sugerować się jedynie ceną. Dziś nową walutą jest efektywność energetyczna budynków, a jej wartość będzie nieustannie rosnąć. Najlepsze efekty przyniosą wysokiej jakości, energooszczędne rozwiązania, które nie stracą swoich właściwości w miarę upływu czasu. Dotyczy to zwłaszcza okien i drzwi, które odpowiednio dobrane szybko spłacą się w postaci niższych rachunków za energię cieplną. Nowoczesne technologie okienne i drzwiowe Schüco z PVC-U skutecznie zapobiegają stratom cennej energii przez cały okres użytkowania, a także pozwalają uzyskać oczekiwane efekty związane z designem i funkcjonalnością, bez żadnych kompromisów. Ważnym aspektem inwestycji w energooszczędną stolarkę jest również jej profesjonalny, ciepły montaż przeprowadzony przez doświadczonych, fachowych wykonawców.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?

Nowoczesne okna z PVC-U są dostępne w różnych wariantach wykonania różniących się izolacyjnością cieplną, a także w wielu kolorach, kształtach, wersjach konstrukcyjnych i typach otwierania. Dzięki temu zapewniają niemal nieograniczone możliwości kształtowania nowoczesnej architektury o indywidualnym charakterze.

Doświadczeni producenci oferujący wysokiej jakości, energooszczędną stolarkę z PVC-U podkreślają, że inwestorzy coraz częściej wybierają okna o znacznie lepszych właściwościach cieplnych niż przewiduje prawo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, takie rozwiązanie spłaca się, jednak tylko pod warunkiem, że nie straci szybko swoich parametrów.

Wybierając okna, inwestorzy powinni zwrócić uwagę nie tylko na izolacyjność cieplną, ale także na inne parametry, takie jak choćby izolacyjność akustyczna czy odporność na włamanie. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie deklarowane właściwości powinny być udokumentowane odpowiednimi badaniami.

W energooszczędnych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zapewniają trwałość parametrów związanych ze szczelnością. Dzięki temu przez długie lata chronią dom nie tylko przed stratami energii, ale także przeciągami, chłodem, wilgocią i hałasem.

Siedmiokomorowe okna z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą osiągać nawet współczynnik Uw ≤ 0,8 W/m²K, który odpowiada standardowi domów pasywnych.

Zobacz właściwości okien Schüco LivIng z PVC-U, film Schüco

Jeszcze lepsze efekty zapewnia okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zamiast stalowych wzmocnień zastosowano trwale łączone z profilem, płaskie aluminiowe wzmocnienia. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest umieszczenie wewnątrz profili wzmocnień aluminiowych ze stopu wysokiej jakości. Gładka powierzchnia aluminium odbija ok. 90% promieniowania cieplnego. Optymalny podział komór, redukcja mostków termicznych oraz dodatkowe strefy izolacji o dużej objętości, umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej na poziomie pasywnym.

Nagrodzony w 2023 roku hybrydowy system Schüco Symbiotic umożliwia realizację efektownych, modernistycznych okien i pasm okiennych o aluminiowym wyglądzie. Tworzywowo-aluminiowe okno już na pierwszy rzut oka imponuje niewielką głębokością zabudowy 74 mm, minimalną widoczną szerokością czołową ram 110 mm i grubością oszklenia do 52 mm. Modernistyczny design stolarki podkreśla elegancka, kanciasta geometria aluminiowych profili oraz zlicowane powierzchnie szklenia w sekcjach otwieranych i stałych.

Subtelna konstrukcja hybrydowego systemu Schüco Symbiotic zapewnia unikatowy, transparentny efekt, fot. Schüco

Bardzo modne są dziś również duże drzwi przesuwne, jednak ich zastosowanie może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem strat energii. Dlatego powinny one odpowiadać równie surowym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.

W innowacyjnych, energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano trwałe uszczelki ze zgrzewalnego EPDM, które zachowują elastyczność także w narożach wewnętrznych, gwarantując maksymalną ochronę również w tej newralgicznej strefie.

Wielokomorowy profil i izolowany cieplnie próg, również w wersji 0 mm, a także obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą, zapobiegają kondensacji wody i przeciągom. Drzwi tarasowe LivIngSlide z ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie Uw ≤ 0,8 W/m²K, czyli znacznie lepszy niż wymaga obowiązujące prawo.


Zalety i funkcje drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC Schüco LivIngSlide, film Schüco

To rozwiązanie jest dostępne także w nowej panoramicznej wersji Schüco LivIngSlide Panorama z bardzo wąskimi profilami skrzydeł o widocznej szerokości zaledwie 72 mm, która oferuje jeszcze większą transparentność, zgodnie z najnowszymi trendami w architekturze.

Drzwi podnoszono- przesuwne Schüco LivIngSlide Panorama fot. Schüco
Drzwi podnoszono- przesuwne Schüco LivIngSlide Panorama fot. Schüco

Dużą swobodę projektową zapewnia również system przesuwny Schüco LivIng move. Wszechstronne rozwiązanie umożliwia łatwą i ekonomiczną realizację wielu typów otwierania okien i drzwi przesuwnych, podnoszono-przesuwnych oraz uchylno-przesuwnych z PVC-U, które gwarantują oszczędność miejsca przy otwieraniu. Elastyczność systemu idzie w parze z wysokimi parametrami wodoszczelności, a także izolacyjności cieplnej i akustycznej.

Drzwi przesuwne Schüco LivIng move jako wyjście na balkon fot. Schüco
Drzwi przesuwne Schüco LivIng move jako wyjście na balkon fot. Schüco

Kolor ma znaczenie

Kontrastowy efekt dzięki zastosowaniu szarych lub czarnych ram, a może ciepłe, harmonijne wnętrze kreowane przez miękkie tkaniny i powierzchnie w kolorze naturalnego drewna? Okna i drzwi Schüco z PVC-U umożliwiają realizację wszelkich zamysłów aranżacyjnych. Powierzchnie ram mogą być wykończone jednostronnie lub obustronnie dekoracyjną folią z szerokiej palety ponad 200 kolorów jednolitych, imitujących różne gatunki drewna lub metalicznych. Można się również zdecydować na zewnętrzne nakładki aluminiowe lub wybrać okna hybrydowe Schüco Symbiotic z PVC-U od wewnątrz i aluminium od zewnątrz, uzyskując tym samym modny wygląd stolarki aluminiowej. Okna o takim wyglądzie można również swobodnie zestawiać z aluminiowymi w ramach jednej elewacji.

Czy duże okna zapewniają komfort i energooszczędność?

W projektach nowoczesnych domów stosuje się wielkoformatowe okna i drzwi, które pozwalają szeroko otworzyć pomieszczenia na świat zewnętrzny oraz kreować unikatowe poczucie swobody i więzi z naturą. Również tego typu stolarka może spełniać z nawiązką obecne, surowe wymagania związane z energooszczędnością, a jednocześnie być bardzo wygodna w obsłudze. W systemie Schüco LivIng produkowane są bardzo ciepłe okna o wysokości nawet do 2,6 m. Tego typu stolarka z ciepłym pakietem szybowym może osiągać doskonały współczynnik przenikania ciepła - nawet na poziomie pasywnym, czyli poniżej Uw=0,8 W/m²K. Duże wymiary mogą uzyskać także bardzo ciepłe drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide. W zależności od liczby pól stałych i otwieranych ich wysokość może wynosić od 2,5 do 2,8 m.

Remontując lub budując dom na kolejne dekady, inwestorzy coraz częściej myślą nie tylko o aktualnych potrzebach związanych z komfortem mieszkania, ale również o przyszłości. Najlepiej, aby był on jak najbezpieczniejszy, a zastosowane w nim rozwiązania maksymalnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Doskonałym uzupełnieniem takich przyszłościowych projektów są bezprogowe drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide, balkonowe, a także wejściowe serii Schüco LivIng, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras, balkon lub przed dom.

Wygodne przejście na balkon lub taras z progiem 0 mm, fot. Schüco
Wygodne przejście na balkon lub taras z progiem 0 mm, fot. Schüco

Stolarka w technologii Smart Home

Stolarka z PVC-U może zwiększyć oszczędność energii nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom, lecz także inteligentnym funkcjom. Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivingSlide mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. Całkowicie ukryty w ramie, opcjonalny napęd elektryczny umożliwia maksymalnie komfortowe sterowanie drzwiami za pośrednictwem przycisku na ramie, na ścianie lub za pomocą smartfona.

Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide z ukrytym napędem elektrycznym, film Schüco

Przyszłościowe funkcje automatycznej obsługi oferują także bezprogowe drzwi wejściowe Schüco z PVC-U z ukrytym modułem BlueCon. Umożliwia on otwieranie i zamykanie stolarki zupełnie bezdotykowo, przy użyciu smartfona z funkcją Bluetooth. Sygnał do otwarcia skrzydła drzwiowego jest wysyłany w momencie wykrycia przez system sparowanego urządzenia. Praktyczna funkcja została opracowana nie tylko z myślą o osobach niepełnosprawnych – jest bardzo pomocna w wielu codziennych sytuacjach, jak choćby wprowadzanie wózka dziecięcego czy wnoszenie zakupów.

Drzwiami można sterować nawet przy użyciu smartfonu, fot. Schüco
Drzwiami można sterować nawet przy użyciu smartfonu, fot. Schüco

Indywidualny projekt dopasowany do potrzeb

Duże przeszklenia stały się już obowiązkowym elementem nowoczesnych domów jednorodzinnych – zarówno nowych, jak i modernizowanych. Głównymi elementami kreacji architektonicznej takich budynków są jasne lub szare kolory, otwarty plan i maksymalna dawka naturalnego światła, ale nie tylko. Ważne są również indywidualne akcenty. Dlatego w projektach nowoczesnych domów, oprócz szerokich drzwi przesuwnych na taras i pionowych okien sięgających od podłogi do sufitu, można również spotkać okna narożne, portfenetry czy nawet przeszklenia całych ścian szczytowych.

Przy zastosowaniu różnego rodzaju profili łączących i dylatacyjnych można realizować imponujące, wielodzielne konstrukcje złożone z elementów stałych i otwieranych. Nowoczesny efekt wizualny podkreśli dodatkowo indywidualnie dobrany kontur profilu i kolor.

Nowoczesne okna Schüco z PVC-U pozwalają na urozmaicenie architektury budynku, fot. Schüco
Nowoczesne okna Schüco z PVC-U pozwalają na urozmaicenie architektury budynku, fot. Schüco
Modernizacja budynku z lat 20. z wykorzystaniem okien i drzwi przesuwnych z PVC-U serii Schüco LivIng, fot. Schüco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego