Wykończenie bram garażowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Wykończenie bram garażowych

Kolorystykę i wygląd bramy zwykle dopasowuje się do stolarki okiennej i drzwiowej. W czym możemy wybierać?

aktualizacja: 2022-10-21 11:48:02

Niektórzy producenci oferują wszystkie te elementy w ramach poszczególnych kolekcji (linii wzorniczych). Czasem odcień bramy dobiera się do elewacji, okiennic, rolet czy pokrycia dachowego. Pamiętajmy, że z uwagi na znaczne wymiary i umiejscowienie od frontu, brama ma duży wpływ na estetykę domu.

Metalowe poszycie może być wykończone okleiną lub pomalowane proszkowo. Najpowszechniejsze są odcienie bieli, brązu i szarości. Lakier w niestandardowym kolorze z palety RAL wymaga dopłaty. Okleiny bywają gładkie (taką powierzchnię najłatwiej wyczyścić) oraz z fakturą, np. naśladującą drewno. Dużą popularnością cieszą się również przetłoczenia imitujące deski czy kasetony. W budynkach o minimalistycznej bryle brama zwykle jest gładka w kolorze białym lub szarym. Drewnopodobną okleinę często wybiera się do domów w bardziej tradycyjnym stylu.

Wielu inwestorów decyduje się na skrzydło z naświetlami, które poprawiają zarówno jego walory funkcjonalne, jak i estetyczne. Niestety, zwiększają cenę przegrody. Powstają są z akrylu, poliwęglanu bądź szkła bezpiecznego, antywłamaniowego. Bywają przezroczyste, mleczne, w różnym kształcie. Warto dopilnować, aby pasowały do przeszkleń w drzwiach zewnętrznych. Ważną rolą naświetli jest to, że wpuszczają do garażu naturalne światło - ma to duże znaczenie w przypadku pomieszczeń bez okna.

Redaktor: Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Kolor i stylistyka skrzydła powinna współgrać z wyglądem domu. Najlepiej zamówić bramę, drzwi wejściowe i okna jednego producenta, ponieważ teoretycznie te same kolory z palety RAL mogą różnić się u poszczególnych wytwórców. (fot. Gerda)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły