Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Płyty z tworzyw sztucznych

Zadaszenie tarasu - wybór materiału na konstrukcję i pokrycie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pogoda w Polsce nie sprzyja całorocznemu relaksowi na tarasie. Aby zapewnić sobie komfort niezależnie od warunków pogodowych, warto zadaszyć taras, co przyniesie ulgę w wyjątkowo słoneczne lub deszczowe dni.

Konstrukcja zadaszenia tarasu - wybór materiału

Do dyspozycji mamy następujące materiały:

  • drewno - na pewno cieszy oko estetyką i jest ponadczasowe. Za jego pomocą możemy wykonać solidny stelaż zadaszenia tarasu. Pasuje do wielu typów domów i po jakimś czasie można go samodzielnie odnowić. Niemniej musimy się liczyć ze stosunkowo wysoką ceną tego materiału.
  • aluminium - to lekki materiał nadający się na zbudowanie konstrukcji stelażu zadaszenia tarasu. Jest stosunkowo łatwe w montażu, może być pomalowane na różne kolory i nie poddaje się tak łatwo rdzy przy odpowiednim zabezpieczeniu. Jednak musimy pamiętać, że w przypadku użycia stelażu z aluminium musimy wybrać pokrycia o odpowiedniej wadze by nie uległ odkształceniom.
Aluminiowa konstrukcja zadaszenia tarasu
Aluminiowa konstrukcja zadaszenia tarasu fot. Gutta Polska Sp. z o.o.

Szklane pokrycie zadaszenia tarasu

Główną zaletą szkła jest przepuszczalność światła. Musimy jednak pamiętać, że pokrycia szklane powinny być wykonane z odpowiedniego rodzaju szkła: hartowanego, klejonego, o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Dzięki temu zalegający zimą śnieg nie będzie stanowić zagrożenia i posłuży nam długi czas. Niestety wadą pokryć szklanych jest dość szybkie nagrzewanie się obszaru pod nim, co bywa uciążliwe w gorące dni.

Szklane pokrycie zadaszenia tarasu
Szklane pokrycie zadaszenia tarasu fot. Gutta Polska Sp. z o.o.

Pokrycie zadaszenia tarasu z blachodachówki

Możemy także zdecydować się blachodachówkę. Chroni skutecznie przed deszczem, a w słoneczne dni przed słońcem. Jest lekka więc nie wymaga zastosowania stelażu o dużym przekroju. Na pewno jej zaletą jest także cena. Do minusów niestety musimy zaliczyć fakt, że w deszczowe dni będą nam towarzyszyć dość uciążliwy hałas kropel deszczu odbijających się od blachy. Nie przepuszcza też światła, co w pochmurne dni może dla wielu stanowić problem. Dachówka to rodzaj pokrycia, które również jest stosowane w zadaszeniach tarasu. Na pewno sprawdzi się w mocno nasłonecznionych miejscach. Jeśli nasz dom jest pokryty tego samego rodzaju dachówką co zadaszenie tarasu – na pewno doda to całości uroku i elegancji.

Jeśli chcemy zastosować dachówkę musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału na stelaż zadaszenia, bowiem aby ją utrzymać potrzebna będzie dość solidna konstrukcja. Ze względu na fakt braku przepuszczalności światła niektórzy decydują się na zastosowanie okien dachowych, ale to rozwiązanie wpłynie znacząco na cenę całego projektu. 

Pokrycie zadaszenia tarasu z poliwęglanu

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to szczególnie polecane rozwiązanie. Jest lekki, trwały i szybki w montażu. Do tego jest dostępny w różnych kolorach i kształtach. Do tego zdecydowanie tańszy od szkła, przepuszcza światło jak szkło dodatkowo je rozpraszając, ale nie jest tak wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu to idealne rozwiązanie, jeśli nie chcemy ograniczać ilości przepuszczanego światła przy zachowaniu skutecznego zabezpieczenia przed opadami. Warto wspomnieć, że zadaszenie z poliwęglanu jest również odporne na zmiany temperatury, co w naszym klimacie jest niezmiernie istotne. Na rynku dostępne są pokrycia z poliwęglanu odporne na promieniowanie UV i ograniczające nagrzewanie się nawet o 75%.

Ich cena zależy od kilku parametrów (znaczenie ma grubość, kolor, współczynnik przepuszczalności światła oraz izolacyjność cieplna), ale z pewnością są warte uwagi przy wyborze materiału zadaszenia dla naszego tarasu.

Zadaszenie tarasu pokryte poliwęglanem komorowym
Zadaszenie tarasu pokryte poliwęglanem komorowym fot. Gutta Polska Sp. z o.o.
 

Poliwęglan świetnie komponuje się z różnego rodzaju budynkami - od tych budowanych w stylu tradycyjnym po nowoczesne konstrukcje. Doskonale nadaje się do miejsc o wysokim natężeniu słonecznym ze względu na właściwości rozpraszania światła, a w przypadku deszczu nie jest tak uciążliwy pod względem hałasu jak blachodachówka. Zadaszenie z poliwęglanu nie wymaga skomplikowanego stelażu bowiem jest lekkie i elastyczne, dodatkowo dobrze komponuje się zarówno z drewnem jak i aluminium.

źródło i zdjęcia: Gutta Polska Sp. z o.o.

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum