PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Czym się kierować podczas wyboru koloru kostki brukowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Kosta brukowa powinna współgrać z innymi elementami posesji. Chcąc utrwalić spójny wygląd aranżacji, niezbędne jest dopasowanie jej koloru do ogrodzenia, elewacji, a nawet dachówki. Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet podpowiada, na co uważać podczas wyboru kostki.

Spójna aranżacja - jak wybrać kostkę brukową?

Kolor kostki brukowej w przypadku otoczenia wokół domu, jak i podjazdu – powinien być dostosowany do sąsiednich elementów posesji. Warto dopilnować, by odpowiadał odcieniem zewnętrznemu ogrodzeniu, elewacji budynku czy nawet dachówce. Ich ilość jednak nie powinna przekraczać 2-3 tonacji. W tej kwestii ważne będą też aspekty praktyczności, związane z ułatwieniem komunikacji czy utrzymania powierzchni w czystości.

Popularne jest na przykład to, żeby dobierać kolor do koloru w zależności od ich temperatury. Ciepłe barwy łączy się wtedy z ciepłymi np. czerwień, beże, brąz (np. kostka brukowa Prestige), a chłodne z chłodnymi np. zieleń, szarość (np. kostka brukowa METALIC®). Unikniemy wtedy dysonansów i estetycznych zgrzytów.

Oczywiście nie oznacza to, że wzory z kostki brukowej nie mogą być układane w sposób kontrastowy. Wręcz przeciwnie, może to być rozwiązanie nietuzinkowe i ciekawe. Wybór kolorów należy jednak dokładnie przemyśleć. Takie zestawienia powinny ożywiać otoczenie, nadawać nawierzchni domu wyrazistość. Wszystko to jednak musi być zrobione ze smakiem i wyczuciem. Przypadkowe wzory kostki brukowej nie mogą się pojawiać. Dobrze sprawdza się na przykład łączenie bieli i grafitów.

źródło i zdjęcie: BRUK-BET