Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Okna i drzwi tarasowe dopasowane do stylu domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jednym z istotnych elementów kształtujących estetykę domu są okna i drzwi tarasowe. Zależnie od przyjętej konwencji mogą one podkreślić nowoczesną stylistykę lub zaakcentować klasyczny charakter budynku i wnętrz. Przybliżamy, w jaki sposób uzyskać spójny efekt wizualny.

Wpływ na wygląd elewacji i klimat pomieszczeń ma wielkość oraz kształt przeszkleń, a także wzornictwo i kolor ram. Szeroki wybór rozwiązań ułatwia idealne dopasowanie stolarki do konkretnego projektu.

Wysokiej jakości stolarka z PVC daje duże możliwości projektowe. Okna i drzwi tarasowe mogą zostać wykonane w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Dostępna jest również bogata paleta kolorystyczna oraz różnorodne wykończenie ram. Przy wyborze stolarki warto zwrócić uwagę zarówno na walory estetyczne, jak i na konstrukcję profili. Jest to szczególnie istotne w przypadku tak popularnych obecnie dużych przeszkleń. Profile powinny być odpowiednio wzmocnione. Zapewnia to stabilność przeszklenia oraz większą odporność na działanie czynników zewnętrznych, co przekłada się na lepszą szczelność i komfort użytkowania - mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Okna do domu nowoczesnego

Elementem wyróżniającym nowoczesne projekty architektoniczne są duże przeszklenia. Dzięki nim bryła budynku nabiera lekkości, a wnętrza są lepiej doświetlone i sprawiają wrażenie przestronniejszych. Efekt szklanych ścian można uzyskać montując okna oraz przesuwne drzwi tarasowe rozciągające się prawie na całą wysokość kondygnacji.

Wielkoformatowe drzwi i okna tarasowe Vetrex
Wielkoformatowe drzwi i okna tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

W przypadku okien fasadowych szerokie możliwości projektowe dają przeszklenia nieotwierane, tzw. fixy. Pozwalają one uzyskać dużą, jednolitą taflę szkła. Np. okna stałe Vetrex mogą mieć do 3 m szerokości i 2,7 m wysokości, przy założeniu maksymalnej wagi szklenia do około 350 kg. W oknach rozwiernych maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 1 m szerokości i 2,5 m wysokości. Tego typu modele można montować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej oraz łączyć ze sobą i z przeszkleniami stałymi, uzyskując konstrukcje o większych rozmiarach.

Okna stałe Vetrex
Okna stałe Vetrex. Fot. Vetrex

Spośród systemów przesuwnych w największych rozmiarach można wykonać modele podnoszono-przesuwne. Np. maksymalne wymiary drzwi tarasowych Vetrex Slide dochodzą do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Modele przesuwne, takie jak Vetrex SLIDE’UP, umożliwiają wykonanie konstrukcji również w podziale niesymetrycznym. Drzwi w tym systemie mogą mieć do 4 m szerokości i 2,5 m wysokości.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide. Fot. Vetrex

Nowoczesne domy są utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Najlepiej współgrają z nimi okna, których ramy mają proste linie o wyraźnie zarysowanych krawędziach oraz gładką powierzchnię. Ważna jest również szerokość profili. Dąży się do tego, by były one jak najwęższe. Dzięki temu lepiej komponują się z estetyką budynku i pozwalają zwiększyć rozmiar szyb. Przykładowo w modelu Vetrex LUM’UP skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm, a złożenie ruchomego słupka wynosi 108 mm.

W przypadku przeszkleń narożnych bez słupka, tzw. Glass Corner, wyeliminowano szeroki łącznik kątowy. Krawędzie szyb zostały tu połączone za pomocą specjalnego silikonu odpornego na warunki atmosferyczne. Dopełnieniem minimalistycznego stylu okien są ukryte zawiasy. Montuje się je pod przylgą skrzydła, by były niewidoczne. Natomiast technologia V-Perfect pozwala uzyskać perfekcyjne wykończenie naroży z niemal niewidocznym połączeniem profili.

Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex
Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

Do elewacji w chłodnych tonacjach, które dominują w nowoczesnych domach, pasują okna w rozmaitych odcieniach szarości oraz w kolorach jasnego drewna. W przypadku okien z PVC do wyboru jest szeroka gama kolorów i oklein drewnopodobnych. Profile mogą też zostać pokryte powłoką Spectral, dzięki czemu są matowe i aksamitne w dotyku. Ciekawe rozwiązanie stanowią okna dwukolorowe, w których ramy mają inną barwę od strony pomieszczeń, a inną na zewnątrz budynku.

Okna do domu w stylu tradycyjnym

W domach tradycyjnych i stylizowanych na dworki okna mają zazwyczaj typowe rozmiary. Nieliczne, większe przeszklenia zlokalizowane są głównie w salonie jako drzwi tarasowe.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide. Fot. Vetrex

Do tego typu budynków wybierane są przede wszystkim okna rozwierne lub rozwierno-uchylne. W przypadku wyjścia na taras warto zastosować systemy przesuwne. Stwarzają one większą swobodę aranżacji przestrzeni, ponieważ otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Modele uchylno-przesuwne, np. Vetrex Patio Light, doskonale sprawdzają się również w kuchni. Nawet gdy okno zamontowane jest nad blatem kuchennym lub zlewem, można je swobodnie otworzyć. W tradycyjnych projektach stosuje się również okna nietypowe, m.in. okrągłe lub z elementami łuku.

Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light
Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light. Fot. Vetrex

Kolor stolarki okienno-drzwiowej dopasowuje się do barwy i elementów wykończeniowych elewacji oraz wnętrz. Do domów tradycyjnych i w stylu dworkowym zazwyczaj wybierane są ramy o delikatnie zaokrąglonych liniach, w odcieniach średniego i ciemnego brązu. W oknach z PVC okleiny drewnopodobne doskonale odwzorowują naturalne drewno. Ich zaletą jest to, że nie wymagają regularnej renowacji. Czasami dla dodatkowego podkreślenia tradycyjnego wyglądu stosuje się szprosy.

Okna Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex

źródło i zdjęcia: Vetrex

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum