Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wykładziny podłogowe

Jak wybrać podłogę do pomieszczeń komercyjnych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Trwałość, wytrzymałość i funkcjonalność to trzy najważniejsze cechy idealnej podłogi dedykowanej do użycia w przestrzeniach komercyjnych. Na nich jednak nie kończy się lista wymogów, które powinna spełniać podłoga, ponieważ istotną kwestią jest także bezpieczeństwo, łatwość utrzymania w czystości i ogólna estetyka. Jaki zatem materiał podłogowy wybrać, by sprostał wszystkim oczekiwaniom? Wskazówek udziela ekspert marki wineo Grzegorz Mazur.

Nowoczesne przestrzenie biurowe, handlowe czy też usługowe projektowane są w taki sposób, by każda przebywająca w nich osoba czuła się komfortowo i bezpiecznie, a właściciel bądź najemca mógł je bez trudu utrzymać w nienagannym stanie przez długi czas. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych ma więc kluczowe znaczenie w kontekście satysfakcji zarówno pracowników i klientów, jak i inwestorów.

Elementem, który szczególnie narażony jest na zużycie, zabrudzenie czy zniszczenie w każdym wnętrzu komercyjnym jest podłoga, dlatego też decyzja o wyborze nawierzchni nie może być podejmowana pod wpływem impulsu.

Biopodłoga Purline wineo 1200 w recepcji. fot. Windmöller Polska Sp. z o.o.
Biopodłoga Purline wineo 1200 w recepcji. fot. Windmöller Polska Sp. z o.o.

Konieczna jest dogłębna analiza wszystkich parametrów technicznych różnych produktów i porównanie ich właściwości w kontekście przyszłego miejsca przeznaczenia. Inna podłoga sprawdzi się bowiem w małym biurze, które odwiedza mała ilość interesantów, a inna w dużym salonie sprzedaży czy korporacyjnym open space, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo. W każdym z tych przypadków najważniejsze wymogi pozostają jednak bez zmian i są nimi trwałość oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Po podłodze w biurze czy innej przestrzeni komercyjnej codziennie chodzi wiele osób, nanosząc na butach piasek i błoto, stoją na niej ciężkie meble, przesuwają się krzesła i kółka foteli komputerowych, a nierzadko też coś się rozleje, ubrudzi czy rozsypie. Różne materiały wykończeniowe inaczej znoszą tego typu wyzwania, dlatego trzeba wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

O jakich aspektach mowa?

Panele laminowane, winylowe i nowoczesne podłogi elastyczne to trzy produkty, które w ostatnich latach najczęściej wybierane są do przestrzeni komercyjnych. Decydując się na pierwsze z tych rozwiązań, należy przede wszystkim zapoznać się z klasą ścieralności, określoną w przedziale od AC3 do AC5. Wyższa klasa oznacza większą wytrzymałość na ścieranie, dlatego do biur czy obiektów usługowych najlepiej wybierać panele z grupy AC4 lub AC5, mówi ekspert wineo.

Biopodłoga Purline wineo 1500 wood XS. fot. Windmöller Polska Sp. z o.o.
Biopodłoga Purline wineo 1500 wood XS. fot. Windmöller Polska Sp. z o.o.

Jeżeli chodzi o panele winylowe i podłogi elastyczne, jak na przykład biopodłogi PURLINE, najważniejszym punktem karty technicznej powinna być klasa użytkowa, ponieważ to ona określa, do jakiego rodzaju wnętrz nadaje się konkretna nawierzchnia: domowych czy komercyjnych, a także mało, średnio czy mocno obciążonych. Oznaczenie podłóg przeznaczonych do przestrzeni biurowych czy usługowych mają na początku cyfrę 3, a potem 1, 2 lub 3, w zależności od intensywności eksploatacji (1 oznacza niskie natężenie ruchu, 2 średnie, 3 wysokie), dodaje Grzegorz Mazur.

W przypadku paneli winylowych istotną informacją dla inwestorów powinna być również grubość warstwy użytkowej, która w dużym stopniu przekłada się na wytrzymałość nawierzchni i jej podatność na zniszczenia podczas codziennego korzystania z niej przez duże grupy ludzi.

Funkcjonalność i higiena

Podłoga w przestrzeniach komercyjnych każdego dnia poddawana jest swoistej próbie wytrzymałościowej, dlatego jej odporność ma tak olbrzymie znaczenie. Nie należy jednak zapominać, że musi ona spełnić również szereg innych wymagań. Przede wszystkim musi być stabilna, bezpieczna dla użytkowników i łatwa do utrzymania w czystości. W większości firm życie wewnętrzne toczy się bardzo dynamicznie: pracownicy chodzą lub wręcz biegają między pokojami, wychodzą na zewnętrzne spotkania w różnych warunkach atmosferycznych, zdarza im się coś upuścić na podłogę czy rozlać kawę.

Wybierając określony rodzaj paneli do swojego biura warto zatem zwrócić uwagę na przykład na jej klasę antypoślizgowości (minimalizacja ryzyka upadku), kwestie akustyki (eliminacja nieprzyjemnego pogłosu kroków) i antystatyczności (mniej osiadającego kurzu i gromadzenia ładunków elektrycznych) czy też sposób jej pielęgnacji.

Dla przykładu nowoczesne biopodłogi PURLINE posiadają zamkniętą strukturę powierzchni, która jest łatwiejsza w pielęgnacji niż standardowe nawierzchnie, dzięki czemu koszt jej czyszczenia jest aż o 30% niższy. Do tego można czyścić ją większością popularnych środków bez konieczności późniejszego polerowania, a także skutecznie dezynfekować, co w czasie pandemii ma olbrzymie znaczenie w każdej przestrzeni, nie tylko w przychodniach, szkołach czy żłobkach, mówi Grzegorz Mazur z marki wineo.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania podłogi do biura, firmy czy instytucji są aspekty związane z ekologią i bezpieczeństwem. W dobie zrównoważonego budownictwa istotne jest, aby podłoga wykonana była z przyjaznych środowisku i niezagrażających zdrowiu użytkowników materiałów. Informacje na temat składu surowcowego czy procesu produkcji to jednak nie wszystko.

Dobrze jest sprawdzić, czy preferowany produkt może pochwalić się odpowiednimi nagrodami, jak na przykład znak Błękitny Anioł, czy certyfikatami cradle to cradle, Greenguard lub BREEAM, LEED i WELL, mówi ekspert marki wineo.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przykładem bardzo wytrzymałej, bezpiecznej i posiadającej wszystkie najważniejsze eko-certyfikaty podłogi do wnętrz komercyjnych jest kolekcja wineo 1200. Pod nazwą tą kryje się ekologiczna nawierzchnia z ecuranu, który wykonany jest niemal w całości z naturalnych i odnawialnych składników.

Co istotne, biopodłoga wineo PURLINE jest też niskoemisyjna, więc nie wydziela szkodliwych substancji i nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie czy samopoczucie pracowników. To niezwykle istotne, ponieważ większość z nich spędza w firmie długie godziny i musi mieć zapewnione jak najlepsze warunki pracy, mówi Grzegorz Mazur z marki wineo.

Na koniec ostatni, ale nie najmniej ważny argument za wyborem konkretnej nawierzchni do przestrzeni komercyjnej, czyli estetyka. W tym przypadku nowoczesne panele podłogowe cechują się tak dużą różnorodnością, co pozwala bez trudu znaleźć dekor idealny do konkretnego wnętrza. Zarówno panele winylowe, laminowane, jak i podłogi elastyczne mogą wizualnie przypominać drewno, kamień, płytki, więc inwestor ma pełną swobodę aranżacyjną, bez konieczności wyboru między kwestiami funkcjonalnymi a wizualnymi.

źródło i zdjęcia: Windmöller Polska Sp. z o.o.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum