PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Osprzęt

W jaki osprzęt elektryczny wyposażyć nowoczesny dom?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Mnogość urządzeń elektrycznych, jaką obsługujemy w naszych domach, wymaga dobrego przemyślenia układu gniazd i przełączników, najlepiej już na etapie projektu budowlanego. Zwłaszcza, że wiele z nich ma dedykowane wtyczki (np. anteny telewizyjne bądź złącza internetowe) lub specjalne wymagania związane ze specyfiką i przeznaczeniem pomieszczenia. Inne rozwiązania należy zastosować w salonie, inne w kuchni lub łazience, a jeszcze inne w garażu. Jak dobrać osprzęt elektryczny do roli, jaką przyjdzie mu spełniać?

W salonie i sypialni

Salon i sypialnia wydają się pomieszczeniami najmniej wymagającymi pod względem wyboru rodzaju osprzętu. Jednak właśnie tam najczęściej znajduje się telewizor wymagający podpięcia anteny i podłączenie do Internetu. Obecnie w użyciu są również gniazda zasilające z wejściem na USB lub HDMI, a także gniazda odkurzaczowe. Do rozważenia jest wybór montażu gniazd z uziemieniem lub bez. Bez wątpienia jednak dobór gniazd i przełączników do salonu i sypialni wymaga dbałości o efekt wizualny.

Zdjęcie główne przedstawia serię DECO: ramka uniwersalna z tworzywa pojedyncza czarny mat + mechanizm łącznika jednobiegunowego w stylu amerykańskim czarny mat.

Zwolennicy subtelnej elegancji zagustują z pewnością w osprzęt serii DECO firmy Karlik Elektrotechnik, charakteryzującej się prostą, ponadczasową formą w niemal nieskończonej ilości wariantów kolorystycznych. Dużym atutem tej serii są dekoracyjne ramki pojedyncze i wielokrotne ze szkła, z efektem szkła, betonowymi, drewnianymi lub z tworzywa.

Seria DECO: ramka uniwersalna z tworzywa DECO Soft pojedyncza złota + mechanizm łącznika świecznikowego złoty. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

Seria DECO: ramka uniwersalna z tworzywa DECO Soft pojedyncza złota + mechanizm łącznika świecznikowego złoty. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

Kuchnia i łazienka

Te dwa pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach szczególnie mocno narażone są na działanie wilgoci. Dlatego montowane w nich gniazda powinny być hermetyczne i wyposażone w styk ochronny. Dodatkowo należy przewidzieć duże obciążenie związane z użytkowaniem sprzętów, a także lokalizację osprzętu. Zgodnie z normą bezpieczeństwa gniazda nie mogą znajdować się w odległości mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika.

Dobrym rozwiązaniem dla tych dwóch pomieszczeń są gniazda podtynkowe bryzgoszczelne o stopniu ochrony IP 44. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie wymogi prawne nie dopuszczają możliwości instalacji tradycyjnych gniazd elektrycznych, a zatem w łazienkach. Dzięki wmontowanym uszczelniaczom oraz klapce, gniazda bryzgoszczelne uniemożliwiają dostanie się wilgoci do elementów niebezpiecznych instalacji elektrycznej.

Przykładem tego typu gniazd jest m.in. seria MINI firmy Karlik Elektrotechnik. Jej dodatkowym atutem jest to, że dysponuje ona najmniejszymi (mają zaledwie 80,0mm x 80,0mm), dostępnymi na polskim rynku produktami tego typu.

Seria MINI: ramka uniwersalna z tworzywa podwójna biała + mechanizm łącznika jednobiegunowego biały + mechanizm gniazda bryzgoszczelnego z uziemieniem. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.
Seria MINI: ramka uniwersalna z tworzywa podwójna biała + mechanizm łącznika jednobiegunowego biały + mechanizm gniazda bryzgoszczelnego z uziemieniem. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

Pokój dziecięcy

Bezpieczeństwo najmłodszych jest sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Każdy też rodzic wie, że ciekawość dzieci nie ma granic i sięga w rejony bardzo dla nich niebezpieczne, w tym – do dziurek gniazd, które często montowane są w sąsiedztwie list przypodłogowych, a więc dzieci mają do nich nieograniczony dostęp.

W trosce o bezpieczeństwo w pokojach, w których dzieci uczą się i bawią, warto zastosować gniazda z wbudowanymi przesłonami torów prądowych. Mechanizm przesłon uchyla się w momencie wkładania wtyczki do gniazda (równocześnie otwierają się oba otwory) w przypadku próby włożenia dowolnego przedmiotu w jeden otwór, mechanizm przesłony nie zadziała.

W ofercie firmy Karlik Elektrotechnik można znaleźć m. in. gniazda z przesłonami torów prądowych, które nie wymagają montażu dodatkowych nakładek zabezpieczających. Rozwiązanie jest bezpieczne i komfortowe. Nie trzeba pamiętać o każdorazowym zabezpieczaniu gniazd po zakończonych czynnościach.

Seria DECO: ramka uniwersalna z tworzywa pojedyncza biała + mechanizm łącznika świecznikowego szary mat. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.
Seria DECO: ramka uniwersalna z tworzywa pojedyncza biała + mechanizm łącznika świecznikowego szary mat. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

Garaż, warsztat, pomieszczenie gospodarcze

Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tych pomieszczeniach, a także rodzaj wykonywanej w nich pracy, dobrze przemyślany wybór gniazd i włączników ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Bezpieczeństwo zapewnią użytkownikom gniazda ze stopniem ochrony IP 54, które są odporne na pył i kurz, a także na dużą wilgotność, w tym opady atmosferyczne. Wymogi te spełnia m.in. linia hermetyczna kompaktowej serii JUNIOR.

Gniazdka i włączniki natynkowe, przeznaczone przede wszystkim do montażu w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach czy garażach można zamontować również w mieszkaniu. Nie tylko ze względów praktycznych np. w starych budynkach adaptowanych do zamieszkania takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane, wnosi bowiem industrialny efekt, warty zastosowania.

Seria JUNIOR IP 54: łącznik świecznikowy z gniazdem pojedynczym z uziemieniem 2P+Z (klapka dymna, przesłony torów prądowych) popielaty. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.
Seria JUNIOR IP 54: łącznik świecznikowy z gniazdem pojedynczym z uziemieniem 2P+Z (klapka dymna, przesłony torów prądowych) popielaty. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

Dobre, bo polskie

Dokonując wyboru osprzętu elektrycznego warto przyjrzeć się ofertom polskich producentów. Dlaczego? Bo najlepiej znają specyfikę polskich rozwiązań budowlanych w zakresie montażu instalacji elektrycznych, a także lepiej wpasowują się w gusta rodaków. Dobrze jest wybrać wśród nich firmy z długoletnim doświadczeniem w branży.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. Zdjęcie główne przedstawia serię DECO: ramka uniwersalna z tworzywa pojedyncza czarny mat + mechanizm łącznika jednobiegunowego w stylu amerykańskim czarny mat.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum