Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak układać płyty tarasowe: na betonie czy na gruncie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Nie ma nic przyjemniejszego niż wypicie kawy w ciepły poranek na własnym tarasie lub poobiednia sjesta na świeżym powietrzu. Taka przestrzeń to marzenie wielu właścicieli domów. Łatwo można je spełnić, używając do tego płyt tarasowych.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaki materiał na taras wybrać?
  • Dlaczego wybrać płyty betonowe na taras?
  • Dlaczego taras lepiej układać na podłożu gruntowym?
  • Czy układać płyty na starym podłożu betonowym?
  • Jak ułożyć płyty tarasowe na wylewce betonowej?

Tarasy nie są wcale nowym wynalazkiem. Znane były już w starożytności. Powszechnie można je było zobaczyć zarówno w Egipcie, jak i Rzymie, a także w innych państwach antycznego świata. Oczywiście tarasy przeważały w miejscach o łagodnym klimacie. Dziś budowane są nawet w krajach, w których temperatura potrafi spadać znacznie poniżej zera - tam wykorzystywane są w porach cieplejszych. Taras można - przy odpowiednim zaangażowaniu - zbudować samemu.

Własny taras, na którym będzie można odpoczywać i przyjmować gości, jest w zasięgu ręki niemal każdego właściciela domu lub ogrodu. Warto jednak zastanowić się, jak zaaranżować takie miejsce i wykorzystać do jego budowy trwałe płyty tarasowe. Poniższe uwagi i rady z pewnością ułatwią wybór odpowiedniego materiału!

Tarasy ogrodowe - ważny jest pomysł!

Tarasy ogrodowe od lat są popularnym elementem architektury na posesjach, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Taras jest synonimem komfortu i wypoczynku. Wykorzystujemy go zarówno do spożywania posiłków, jak i do spędzania czasu z rodziną lub z zaproszonymi gośćmi.

Taras zazwyczaj budowany jest przy domu i przeważnie można z niego wychodzić bezpośrednio z wnętrza budynku. Staje się wtedy przedłużeniem salonu lub gabinetu. Niekiedy jednak tarasy są budowane w pewnym oddaleniu, na przykład w ogrodzie - wśród roślinności. Taki taras staje się zakątkiem sprzyjającym relaksowi na łonie natury. Ważne, żeby mieć własny pomysł na taras i przystosować go ściśle do naszych potrzeb oraz odpowiednio zaaranżować.

Jaki materiał na taras wybrać?

Tarasy można wykonywać z różnych materiałów. Przed laty w takich konstrukcjach dominowało drewno. Miało to dobre i złe strony. To materiał z jednej strony estetyczny, o atrakcyjnej fakturze, łatwy do obróbki oraz budowy, ale z drugiej - nietrwały. Drewno kładzione bezpośrednio na gruncie, a nawet na betonie, jest narażone na działanie wilgoci. W konsekwencji butwieje i pęcznieje.

Bardziej wytrzymałe są deski kompozytowe. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się różnego rodzaju płyty wykonane z betonu. Wszystko dlatego, że zapewniają nawierzchni tarasu dużą żywotność i wytrzymałość. Do tego szeroki wybór takich materiałów sprawia, że mamy ogromne możliwości aranżacyjne tarasu.

Wiele osób decyduje się na przykład na taras z kostki brukowej. Ten materiał jest nie tylko wytrzymały, ale i bardzo estetyczny. Na rynku można znaleźć ogromny wybór wzorów i faktur kostki, często imitujących kamień naturalny. Innym wariantem są płyty brukowe, które przypominają kostkę. Różnią się one od niej jednak wielkością i grubością, a do tego można znaleźć różne kształty takich płyt. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się także betonowe płyty tarasowe.

Płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd, chodnik i taras. Jak się układa oraz jakie mają cechy?

Dlaczego płyty betonowe na taras?

Skąd takie zainteresowanie płytami betonowymi na taras? To materiał dedykowany właśnie do takich budowli. Bez problemu można znaleźć wiele różnych wzorów i kolekcji takich płyt. Niektóre imitują naturalne materiały i wyglądają na przykład jak eleganckie drewno. Inne odtwarzają fakturę parkietu lub skał. Do tego można wybierać płyty o różnym wykończeniu (np. barwne kruszywo, drobny piasek itp.).

Płyty betonowe na taras są dostosowane do nawet najtrudniejszych warunków atmosferycznych, są mrozoodporne, a do tego mają właściwości antypoślizgowe. Płyty tarasowe są więc zarówno estetyczne, jak i trwałe. Dzięki temu również trwały i elegancki będzie także cały taras.

Dlaczego taras lepiej układać na podłożu gruntowym?

Płyty tarasowe mogą być układane za pomocą różnych technik. Szybko rosnąca popularność tego materiału sprawiła, że zmieniają się także sposoby jego montażu.

Najlepszym rozwiązaniem do układania płyt tarasowych jest taras na gruncie. To tzw. metoda „na sucho”, która jest znacznie szybsza i wymagająca mniej nakładów pracy od metody układania na płycie betonowej tzw. „na mokro”. Ta metoda nie wymaga wykonania kosztownej hydroizolacji podłoża.

W przypadku układania na gruncie należy zacząć od wytyczenia powierzchni tarasu. W kolejnym kroku konieczne jest natomiast wykonanie korytowania - trzeba wybrać grunt nawet do głębokości około 20-30 cm. W przypadku gruntów spoistych gliniastych lub iłowych zalecane jest rozłożenie bezpośrednio na podłożu geowłókniny, aby zapobiec przenikaniu nieczystości z gruntu na płyty. Podłoże należy potem oczyścić z gałęzi i kamieni, a także wyrównać ubijakiem lub zagęszczarką.

Na taką powierzchnię rozprowadza się warstwę piasku nie grubszą niż 10 cm. Należy ją również ubić zagęszczarką, profilując przy tym spadek, którym będzie odpływała woda. W kolejnym etapie konieczne jest wykonanie podbudowy, która jest warstwą nośną tarasu. Wykorzystuje się do tego przeważnie kruszywo naturalne. Grubość podbudowy powinna wynosić około 20 cm. Kolejna warstwa to 4-centymetrowa podsypka z drobnego grysu 2-8 mm lub granofugi.

 

Zanim zaczniemy układać płyty tarasowe należy poświęcić nieco czasu na ich dopasowanie pod względem kolorystycznym. Poszczególne płyty mogą różnić się nieco odcieniem, co jest normalnym efektem produkcji. Warto układać obok siebie płyty najbardziej do siebie podobne, żeby uzyskać łagodne przejścia kolorystyczne. Warto także zwrócić uwagę na grubość - poszczególne płyty mogą się pod tym względem nieznacznie różnić, co jest również wynikiem technologii produkcji. Krawędzie sąsiednich płyt powinny być podobnej grubości. Przy układaniu płyt trzeba uważać, żeby nie naruszyć wyrównanej podsypki.

Nie można zapomnieć też o zachowaniu szczeliny od 3-10 mm między płytami. Układanie płyt "na styk" bez odpowiednich odstępów powoduje odpryski krawędzi. Płyty tarasowe należy je wyrównywać za pomocą młotka gumowego, ale trzeba robić to bardzo ostrożnie, tak, by nie uszkodzić materiału

Po etapie układania płyty można rozpocząć fugowanie. Możemy sobie ułatwić pracę, oklejając brzegi płyt taśmą malarską, co wyeliminuje konieczność ich czyszczenia po fugowaniu. Do uzyskania równej szerokości spoin na całej powierzchni tarasu należy stosować krzyżyki plastikowe.

Układanie płyt tarasowych - krok po kroku

Czy układać płyty na starym podłożu betonowym?

W przypadku gdy posiadamy dom w którym przed laty został wykonany taras, zazwyczaj trzeba go odnowić. Jak odnaleźć się w takiej sytuacji? Przeważnie nie jest konieczne skuwanie starego betonu.

Najczęściej można wykonać nowy taras na starej wylewce. Oczywiście taka opcja jest możliwa, jeśli stara wylewka została wykonana prawidłowo. Skuwanie byłoby bardzo czasochłonne i wiązałoby się z koniecznością wykonania nowej wylewki. Przy czym chodzi przede wszystkim o to, czy podłoże jest stabilne, a nie czy zaistniały ubytki betonu i drobne pęknięcia. Na takie podłoże możemy położyć płyty betonowe, które będą solidną i trwałą nawierzchnią tarasu. W ten sposób można niskim nakładem pracy odnowić taras, nawet taki pochodzący sprzed wielu lat.

Układanie płyt na wylewce betonowej

Grubość płyty betonowej powinna mieć minimum około 20-25 cm. Dla wzmocnienia całej konstrukcji powinna być zbrojona za pomocą prętów zbrojeniowych. Nie wolno przy tym zapomnieć o 2-procentowych spadkach, które pozwolą odprowadzić wodę opadową.

Warto zaznaczyć, że na wylewce betonowej można ułożyć płyty tarasowe w trzech wariantach:

  • Układanie płyt tarasowych na grysie

Na płytę betonową kładziemy izolację przeciwwodną w postaci folii czy papa termozgrzewalnej. Pod warstwę płyty tarasowej sypiemy 4-5 cm Granofugi 3/5 mm lub drobny grys 2-8 mm.

  • Układanie płyt tarasowych na wspornikach

Płyty układamy na regulowanych wspornikach, którymi podpieramy płyty w narożach i w środku w odstępach 40-45 cm. Fugi zostawiamy otwarte bez wypełnienia, woda opadowa spływa po hydroizoalcji na betonie. Jest to łatwa metoda wykonawcza do zrealizowania przez każdego amatora prac budowlanych.
  • Montaż płyt tarasowych montowanych na kleju

Warstwę betonową uszczelniamy zaprawą uszczelniającą wodoszczelną. Następnie należy rozprowadzić warstwę kleju - nie powinna być ona zbyt gruba, ale i zbyt cienka. Wystarczy 1 cm. Na klej nakłada się płyty.

Nawierzchnie układane na wylewce betonowej przy użyciu kleju mrozo i wodoodpornego wymagają spoinowania fugami cementowymi wodoszczelnymi, które zapobiegają dostawaniu się wody pod płytki i klej.

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum