Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak dopasować okna do rozstawu krokwi?

Jeśli szerokość okna jest niewiele większa od rozstawu krokwi, krokiew można „odsunąć” przez wycięcie części jej grubości w miejscu zamontowania okna i po zewnętrznej stronie ościeżnicy przybić do obciętej krokwi nakładkę.

Jak dopasować okna do rozstawu krokwi?
Fakro Okna i wyłazy dachowe
www.fakro.pl
Fakro Okna i wyłazy dachowe
Dane kontaktowe:
18 444 04 44
Węgierska 144 A, 33-300 Nowy Sącz
Zobacz firmę w innym dziale: Schody i balustrady

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeśli okno jest dużo szersze niż rozstaw krokwi, to przeciętą krokiew trzeba zastąpić tzw. wymianami, czyli sięgającymi dwóch nieprzeciętych krokwi poprzecznymi belkami nad i pod oknem, na których oprą się końce przeciętej krokwi.

Wymiany będą przenosić obciążenie z przeciętej krokwi na dwie krokwie sąsiednie. Jeżeli szerokość okna jest mniejsza niż rozstaw krokwi, do boków krokwi przybija się odpowiedniej grubości nakładki i do nich mocuje ościeżnicę okienną.

Przewidując przeszklenia w dachu, warto rozstawić krokwie szerzej niż planowana szerokość okien. Pozwoli to na skośne ustawienie płyt wykończeniowych po bokach okna. Takie rozwiązanie zapewnia lepszy dopływ światła i sprawia, że okno wydaje się większe.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcie: Fakro

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co robić, gdy okno przekracza szerokość rozstawu krokwi?

  W takiej sytuacji należy zastosować wymiany, czyli poprzeczne belki osadzone na dwóch nieprzeciętych krokwiach, umieszczone nad i pod przestrzenią okna, na których oprą się końce przeciętej krokwi, przenosząc obciążenie na sąsiednie krokwie.
 • Jakie rozwiązanie zastosować, gdy szerokość okna jest mniejsza niż rozstaw krokwi?

  W tym przypadku należy przybić do boków krokwi nakładki o odpowiedniej grubości i do nich mocować ościeżnicę okienną.
 • Jaki jest cel zastosowania wymian w konstrukcji dachu?

  Celem zastosowania wymian jest przeniesienie obciążenia z przeciętej krokwi na dwie sąsiednie, nieprzecięte krokwie, zapewniając stabilność konstrukcyjną w miejscu instalacji okna.
 • Jak zaplanować rozstaw krokwi przy przewidywaniu przeszklenia w dachu?

  Należy rozstawić krokwie szerzej niż planowana szerokość okien, co umożliwi skośne ustawienie płyt wykończeniowych po bokach okna, zwiększając dopływ światła i optycznie powiększając okno.
 • Jakie korzyści przynosi skośne ustawienie płyt wykończeniowych po bokach okna?

  Skośne ustawienie płyt wykończeniowych po bokach okna zapewnia lepszy dopływ światła do wnętrza oraz sprawia, że okno wydaje się optycznie większe, co jest korzystne zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej