Skuteczna walka z wodą na dachu
Największym problemem dachów płaskich jest powstawanie zastoin wodnych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy hydroizolacji. Skutkuje to stratami ciepła, większymi nakładami na ogrzewanie, a także kosztownymi naprawami dachu. Rozwiązaniem tego problemu jest wykonanie ocieplenia spadkowego na bazie systemu spadków dachowych. Produkt oferowany przez Yetico posiada dwie funkcje: odprowadza skutecznie wodę z dachu do wpustów i rynien oraz zapewnia efektywną termoizolację. Dzięki temu użytkownik budynku może liczyć na długotrwałą i bezawaryjną eksploatację dachu.
System Yetico posiada także szereg innych zalet. Styropianowe skosy dachowe są tańszym rozwiązaniem wobec stalowej konstrukcji nadającej spadki. Warstwa styropianowego ocieplenia nie obciąża dachu, tak jak betonowa warstwa spadkowa.
Komponentami systemu są m.in. płyty bazowe. To standardowe płyty proste znajdujące się w ofercie Yetico, których grubość uzależniona jest od wymagań termoizolacyjnych przegrody. Wśród nich wyróżnia się grupa grafitowych produktów PASSIVE, których współczynnik przewodzenia ciepła osiąga λ ≤ 0,030 [W/(m*K)]. To doskonały materiał termoizolacyjny dedykowany budownictwu pasywnemu i energooszczędnemu. W ofercie Yetico znajdują się także standardowe, białe, płyty styropianowe, których lambda osiąga λ ≤ 0,035 [W/(m*K)].
Kolejnymi elementami systemu są płyty spadkowe, nadające dachowi pożądane nachylenie. Wśród nich znaleźć możemy płyty spadkowe z jednokierunkowym spadkiem, ze spadkiem dwukierunkowym (grzbietowe i korytowe) oraz kontrspadki. Ten ostatni element służy do odprowadzenia wody z newralgicznych miejsc dachu: świetlików, kominów, narożników ścian.
System oferowany przez Yetico projektowany jest na indywidualne zamówienie. Na podstawie dostarczonej dokumentacji technicznej projektanci przygotowują bezpłatny projekt ocieplenia dachowego. Po jego akceptacji Klient otrzymuje gotowe i oznakowane elementy oraz dokumentację umożliwiającą ich łatwe i precyzyjne ułożenie na dachu. Co ważne, na każdym etapie procesu projektowania Klient może liczyć na fachowe doradztwo techniczne ze strony Yetico.
Wysoki komfort cieplny i ochrona fundamentów
Jeśli zależy nam na kompleksowej termoizolacji budynku, zwiększającej jego energooszczędność, pamiętajmy, że oprócz izolacji cieplnej dachu, podłogi, ściany, musimy wykonać ją również właściwie przy fundamentach.
W asortymencie Yetico znajduje się grafitowa płyta AQUA PASSIVE. Łączy on bardzo dobre parametry termoizolacyjne z niską nasiąkliwością, tworząc płytę hybrydową, doskonale sprawdzającą się w izolacji miejsc zawilgoconych oraz narażonych na działanie wody. Płyty wykonane są z hydrofobowego surowca z dodatkiem grafitu, co pozwala na osiągnięcie współczynnika przewodzenia ciepła na poziomie λ=0,031, a ich nasiąkliwość nie przekracza 2%. Niska lambda sprawia, że produkty te doskonale sprawdzają się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.
Zastosowanie AQUA PASSIVE to termoizolacja fundamentów, gdzie zagrożeniem jest woda gruntowa. Niewłaściwie zaizolowany fundament, nawet przy dobrze ocieplonych fasadach, może spowodować straty (wilgoć, zagrzybienie) trudne i kosztowne w naprawie. Produkt można również stosować w termoizolacji podłóg w pomieszczeniach wilgotnych (myjnie, chłodnie) czy dachów nieużytkowych oraz zielonych.
AQUA PASSIVE produkowana jest w zamkniętych formach, co powoduje, że struktura granulek nie jest naruszona (w odróżnieniu od płyt ciętych z bloku). Ma to wpływ na niską nasiąkliwość płyty. Formowanie pozwala nadać płytom odpowiedni kształt w postaci kanalików pełniących funkcję drenażową.
Automatowa technologia wykonania pomaga zachować idealną geometrię oraz powtarzalność płyt, sprawiając, że montaż przebiega szybko i sprawnie. Wyposażenie produktu we frezy zapewnia ciągłą i szczelną izolację cieplną, eliminującą mostki termiczne.
Płyty AQUA PASSIVE produkowane są w wymiarze 1230x615 mm i występują w dwóch wariantach AQUA PASSIVE EPS-P 80 (CS≥80 kPa) oraz AQUA PASSIVE EPS-P 100 (CS≥100 kPa).
źródło i zdjęcia: YETICO