Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Uzdatnianie wody

Domowa Stacja Uzdatniania Wody - co zastosować? Gotowe rozwiązanie od Watersystem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego systemu uzdatniania wody  jest wykonanie analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej wody zasilającej. Znając parametry naszej wody zasilającej oraz parametry, jakim powinna odpowiadać woda zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z dnia 6 kwietnia 2007 r.)  będziemy wiedzieli jakie wartości są przekroczone i które należy poprawić.

W większości wód głębinowych w Polsce spotkamy się z przekroczeniem dopuszczalnych wartości barwy i mętności, żelaza i manganu, amoniaku oraz podwyższoną utlenialnością i twardością. Najczęściej stosowanymi metodami jej uzdatniania są: napowietrzanie, odżelazianie, odmanganianie, zmiękczanie, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja wody. Drugim czynnikiem wpływającym na dobór urządzeń są nasze wymagania.  Możemy zastosować układ podstawowy, gwarantujący usunięcie przekroczonych parametrów fizykochemicznych i na tym poprzestać lub rozbudować stację uzdatniania o dodatkowe urządzenia, jak filtr węglowy, zmiękczacz, system ultrafiltracji, czy zestaw filtrów montowanych w szafce pod zlewozmywakiem, które dodatkowo poprawią właściwości organoleptyczne, czy zapewnią bezpieczeństwo bakteriologiczne wody przeznaczonej bezpośrednio do spożycia.

Poniżej przedstawiono parametry, jakie powinna spełniać woda przeznaczona do picia.

Prawidłowe parametry wody

Na podstawie otrzymanych wyników badań wody, firmy oferujące urządzenia do jej uzdatniania będą w stanie dobrać odpowiednią metodę uzdatniania oraz typ urządzeń. W wielu przypadkach stosowany jest zestaw kilku urządzeń zapewniających otrzymanie wody o wymaganych właściwościach fizykochemicznych.

W przypadku uzdatniania wody z wodociągu miejskiego, gdzie woda ulega wtórnemu zanieczyszczeniu, metody jej uzdatniania są następujące: filtracja mechaniczna, zmiękczanie częściowe wody, filtracja na węglu aktywnym, dezynfekcja.

W domowych instalacjach uzdatniających wodę najczęściej stosowane urządzenia i technologie to:

 • Filtracja mechaniczna (filtry mechaniczne NW Cintropure - wstępne) – zadaniem tych filtrów jest wyłapanie zanieczyszczeń takich jak: piasek, rdza. Przewidziane są one do montażu na wejściu wody do budynku jako pierwszy etap jej uzdatniania.
 • Odżelazianie/Odmanganianie ( Filtry odżelaziająco – odmanganiające FRM, MNG,GRD Performa) – usuwają żelazo, mangan, siarkowodór oraz dodatkowo zmniejszają zabarwienie i mętność wody. Aby proces przebiegał odpowiednio woda przed filtracją musi być napowietrzona. Do tego celu służy aspirator, który w momencie załączenia pompy głębinowej zasysa powietrze z otoczenia. W dalszym etapie w zbiorniku hydroforowym (bez przepony) następuje utlenienie związków żelaza i manganu  i wytrącenie się trudno rozpuszczalnych wodorotlenków które zatrzymywane są w filtrach odżelaziających.
 • Filtracja na węglu aktywnym (filtry węglowe CRB Performa) – przeznaczone są do poprawy właściwości organoleptycznych wody, takich jak barwa, smak, zapach. Usuwają z wody chlor i związki chloropochodne, związki organiczne, pestycydy, fenole, organiczne związki wielkocząsteczkowe oraz koloidy.
 • Zmiękczanie (zmiękczacze Prosoft, Euro, Mars, Orion IQ-SOFT)  – w procesie usuwane są jony wapnia i magnezu (powodujące twardość wody) i zastępowane są jonami sodu. Twardość wody przyczynia się do powstawania osadów wapnia w instalacji oraz na armaturze. Obecnie popularne są urządzenia ze złożami wielofunkcyjnymi (zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie w jednym), jednak zastosowanie takiego urządzenia jest ograniczone, uwarunkowane wynikami analizy wody surowej, gdyż nie w każdym przypadku można je zastosować by spełnić wszystkie wymagania stawiane wodzie pitnej przez SANEPID. Dotyczy to głównie twardości wody, która nie powinna być niższa niż  60 mg CaCO3 (≈3,5 dH dH).  Woda przeznaczona do spożycia nie może być zupełnie pozbawiona wapnia i magnezu, inaczej mówiąc zmiękczona do „0”, dlatego konieczny jest bypass na instalacji, w celu jej podmieszania z wodą surową do wymaganej twardości. W takim przypadku przy zastosowaniu zmiękczacza ze złożem wielofunkcyjnym, ważna jest zawartość żelaza i manganu w wodzie surowej, gdyż w przypadku spełnienia normy dotyczącej zawartości tych pierwiastków w wodzie uzdatnionej, możemy mieć problem z zachowaniem odpowiedniej twardości.
 • Ultrafiltracja wody. (Systemy POLY-UF oraz Homespring) Jest to technika membranowa. Urządzenia działające na tej zasadzie usuwają z wody ponad 99% bakterii, wirusów i cyst.  W porównaniu z popularnymi systemami odwróconej osmozy nie usuwają z wody niezbędnych  dla człowieka pierwiastków jak wapń czy magnez. Systemy te montowane są na głównym wejściu wody do budynku lub jako element filtracyjny w szafce pod zlewozmywakiem . Gwarantują one uzyskanie wody o bardzo wysokiej jakości .
 • Dezynfekcja wody – Sterylizatory UV – niszczą bakterie i wirusy za pomocą promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez specjalne promienniki.

Ile kosztuje  domowa stacja uzdatniania wody?
Koszt domowej stacji uzdatniania wody zależy od jakości wody oraz zużycia wody. W wielu przypadkach prawidłowość jest taka, iż w przypadku gorszej jakości wody oraz zwiększonego jej zużycia, koszt stacji rośnie. Cena również rośnie w przypadku naszych wymagań co do jakości wody uzdatnionej. Im więcej stopni uzdatniania tym droższa instalacja.

Stosując wyłącznie odżelaziacz i odmanganiacz do wody koszt urządzenia wyniesie ok 4000-4500 PLN wraz z montażem.

Rozbudowując dodatkowo stację o zmiękczacz do wody  zapłacimy za niego również ok. 4000-4400 zł (w cenie wliczony jest filtr mechaniczny, jaki powinien być zainstalowany przed każdym zmiękczaczem). Na rynku obecnie można kupić sporo tańsze urządzenia , ale te zupełnie tanie nie gwarantują długotrwałej i bezawaryjnej pracy, nie są ekonomiczne (zużycie wody i soli w procesie regeneracji)  lub w przypadku jakiejkolwiek awarii, koszt naprawy będzie znaczący w porównaniu z kolejnym nowym takim samym urządzeniem. Z tej przyczyny nie będzie opłacało się ich naprawiać.

Porównując ceny urządzeń należy wziąć pod uwagę kilka elementów: czy jest to zmiękczacz kompaktowy czy z oddzielnym zbiornikiem na solankę, jaką ma pojemność jonowymienną czy ilość żywicy, jaki system sterowania posiada dane urządzenie, czy posiada sterownik z prostym programowaniem i polskim menu , jakie jest zużycie wody i soli w czasie eksploatacji, jego wyposażenie ( często obecnie można kupić zmiękczacz z generatorem chloru, który wytwarza niewielką dawkę chloru, za pomocą którego w czasie regeneracji dezynfekowane jest złoże jonowymienne), serwis gwarancyjny i pogwarancyjny itp.

Filtr węglowy to koszt ok. 3000 zł. Jeśli woda wymaga jedynie niewielkiej poprawy jakości można zastosować filtr z wymiennym wkładem, który kosztuje ok. 500-1500 zł za obudowę i od 100 do 600 zł za wkład. Wymiana wkładu powinna nastąpić co 3-8 miesięcy. Nie należy dopuszczać do dłuższej eksploatacji wkładów wymiennych , gdyż może powstawać na nich flora bakteryjna.

Lampy Ultrafioletowe UV dla domu jednorodzinnego to koszt ok. 1400 zł. Wymiana promiennika w lampie to koszt ok. 120 PLN co 12 miesięcy.

ZESTAWIENIE DOMOWYCH STACJI UZDATNIANIA WODY
DOBRANYCH DO PRZYKŁADOWYCH ANALIZ WODY?

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY SPOSOBY UZDATNIANIA WODY dla 3 przypadków, 2 dla własnego ujęcia oraz 1 dla zasilania budynku z instalacji miejskiej.

ZAŁOŻENIE DOBORU: URZĄDZENIA DLA RODZINY 4-OSOBOWEJ

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

ANALIZA NR 1
DANE WYJŚCIOWE: przekroczona zawartość żelaza i w niewielkim stopniu manganu. Woda jest lekko mętna ma zmienioną barwę. Brak bakterii.

Dobór urządzeń:
Propozycja firmy Watersystem

 • Filtr BB10+ wkład wymienny 20 mikronowy
 • Zmiękczacz Prosoft  (usuwa żelazo, mangan, twardość wody, głowica ze sterowaniem czasowym)


Filtr + zmiękczacz Prosoft        koszt 4400
Montaż: 400–750 zł
Łączny koszt: 4650–5000 zł

ANALIZA NR.2
DANE WYJŚCIOWE: przekroczona zawartość żelaza i manganu. Woda posiada zmieniona barwę oraz podwyższoną mętność i utlenialność. Pod względem bakteriologicznym woda nie odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Dobór urządzeń:
Propozycja firmy Watersystem

 • Filtr mechaniczny NW25
 • Zmiękczacz Orion  (usuwa twardość wody, żelazo, mangan, głowica ze sterowaniem objętościowym)
 • Filtr węglowy BB20
 • Lampa UV

Filtr + zmiękczacz Orion        koszt 4400
Lampa UV             koszt 1800
Montaż: 750-950 zł
Łączny koszt: 7150 zł

ANALIZA NR.3
DANE WYJŚCIOWE: wysoka zawartość żelaza i manganu, zapach nieakceptowalny, (siarkowodór). Woda bardzo twarda.

Dobór urządzeń:
Propozycja firmy Watersystem

 • Aspirator 1”
 • Filtr GRD
 • Zmiękczacz Mars

Aspirator +Filtr GRD        koszt 4400
Zmiękczacz Orion        koszt 2800
Montaż: 750-850 zł
Łączny koszt: 8900 zł

Parametry fizykochemiczne


źródło i zdjęcie: Watersystem

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum