Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Z jakiego materiału wykonywane są drzwi zewnętrzne?

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to ważna decyzja, która wpływa na komfort, bezpieczeństwo i estetykę Twojego domu. Na rynku dostępne są drzwi z różnych materiałów, z których każdy ma swoje wady i zalety.

Z jakiego materiału wykonywane są drzwi zewnętrzne?
Porta KMI Poland Drzwi wewnątrzlokalowe i wejściowe, drzwi techniczne, naświetla, ościeżnice
www.porta.com.pl
Porta KMI Poland Drzwi wewnątrzlokalowe i wejściowe, drzwi techniczne, naświetla, ościeżnice
Dane kontaktowe:
58 677 81 00
Szkolna 54, 84-239 Bolszewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Najbardziej popularne są wyroby drewniane, wytworzone z drewna sosny, świerku, dębu, jesionu, meranti i mahoniu. Elementy są klejone warstwowo, aby zapobiec ich odkształcaniu się pod wpływem wilgoci (paczeniu). Skrzydło może wzmacniać ukryta stalowa blacha. Takie produkty wykazują dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną oraz niewielką rozszerzalność cieplną. Ich wadą natomiast jest wrażliwość na zmiany wilgotności. Powierzchnia drzwi może być gładka lub ozdobiona listwami, a od zewnątrz wykończona aluminiową okładziną, która zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych.

Drzwi metalowe są zbudowane ze stalowej albo aluminiowej ramy, wypełnionej materiałem termoizolacyjnym, osłoniętej z obu stron blachą. Mogą być wykończone dekoracyjną okleiną. Szkielet odmian stalowych stanowią kształtowniki, usztywnione prętami (profilowaną blachą, kratownicą), które zawierają izolacyjną piankę poliuretanową, wełnę mineralną bądź styropian. Poszycie to stalowa blacha, grube płyty wiórowe albo wodoodporna sklejka, wykończone fornirem albo laminatem, imitującym drewno. Modele aluminiowe mają ramy z dwu- lub trzykomorowych profili i ocieplenie, jak te ze stali. Ramę wypełniają na ogół aluminiowe panele, których powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo albo z okleiną. Charakteryzują się dźwiękochłonnością lepszą od drewnianych, lecz łatwo ulegają wgnieceniom.

Do wyboru są też modele wykonane z kompozytu zbrojonego włóknem szklanym. Takie skrzydła są lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie korodują. Nie wypaczają się pod wpływem wysokiej temperatury lub wilgoci, co różni je od wyrobów z drewna, do których mogą być podobne. Oferowane są w kilku rodzajach wykończenia, imitujących rozmaite gatunki drewna. W domach jednorodzinnych najrzadziej stosowane są drzwi zewnętrzne wykonane z PVC. Wytwarza się je z wielokomorowych profili, wzmocnionych wkładami ze stali ocynkowanej bądź aluminium. Między profilami umieszcza się wypełnienie z gładkich lub wytłaczanych plastikowych płyt, często zespolonych z warstwą ocieplającą z pianki poliuretanowej. Maluje się je na etapie produkcji materiału albo wykańcza okleiną.

Redakcja BD