PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Płyty z tworzyw sztucznych

Czym osłonić balkon?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Latem, kiedy balkony, tarasy i ogrody stają się centrum naszego życia, prywatność i bezpieczeństwo są kluczowe. Chcemy chronić te przestrzenie przed nieproszonymi gośćmi i spojrzeniami. Nie tylko latem, ale również w innych porach roku, osłony mogą chronić przed silnym wiatrem, śniegiem i intensywnymi opadami. Osłony na balustrady balkonów, tarasów czy ogrodzeń mogą łączyć estetykę z funkcjonalnością. Dlaczego warto wybrać Decomat?

Jakie osłony na balkon są najlepsze?

Decyzja o osłonięciu balkonu, nawet małego, może zwiększyć nasz komfort użytkowania w najgorętsze dni. Wybór odpowiedniej osłony nie jest jednak łatwy i zależy od wielu czynników, takich jak aranżacja balkonu, bezpieczeństwo zwierząt domowych, ochrona przed warunkami atmosferycznymi i prywatność.

Najczęściej wybierane są półprzezroczyste maty maskujące, maty z wikliny, bambusa, trzciny, kratownice, laminat HPL, rolety, szkło bezpieczne, perforowana blacha, poliwęglan, a nawet drewniane balustrady lub sklejki.

Półprzezroczyste maty są podatne na rozdarcia, nie chronią przed słońcem czy wiatrem. Maty z wikliny, bambusa i trzciny dodają uroku, ale nie są odporne na czynniki atmosferyczne. Szkło daje prywatność i elegancję, ale nie zawsze jest odpowiednie. Rośliny mogą stanowić naturalną osłonę, ale nie wszystkie dobrze znoszą zmiany pogodowe. Ochrona roślin na balkonie kwiatami nie jest skuteczna w silnym wietrze. Meble mogą również służyć jako osłona, ale to nie jest najbezpieczniejszy wybór.

 Jedna dopasowana mata osłania boki balkonu i jego front. Niepotrzebne są osłony boczne balkonu
 Jedna dopasowana mata osłania boki balkonu i jego front. Niepotrzebne są osłony boczne balkonu

 

Dlaczego warto wybrać maty Decomat do osłonięcia balkonu

Maty Decomat łączą zalety prawie wszystkich innych osłon i oferują wiele dodatkowych korzyści. Jeśli chcemy lekko osłonić balkon, maty balkonowe Decomat są idealnym rozwiązaniem.

Zalety mat balkonowych Decomat:

 • Są lekkie, więc można je zamontować na każdym balkonie.
 • Nie wymagają ingerencji w konstrukcję balkonu.
 • Są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, promienie słoneczne, bardzo wysokie i niskie temperatury.
 • Nie trzeba ich zdejmować w niesprzyjającym czasie czy zimą.
 • Nie odkształcają się i nie blakną w miejscu mocowania i styku z balustradą.
 • Chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV-A, które powoduje blaknięcie materiałów i ich szybsze starzenie.
 • Każda mata jest stylowa, dzięki dwóm warstwom polipropylenu.
 • Metalowe kółka są estetycznym wykończeniem mocowań, dodatkowo zapewniając ich trwałość.
 • Maty nie są grube, więc nie zajmują dużo miejsca, nawet na małym balkonie.
 • Dzięki gramaturze każda mata jest nieprzezroczysta, więc chroni przed niechcianymi spojrzeniami.
 • Jedna dopasowana mata osłania boki balkonu i jego front. Niepotrzebne są dodatkowe osłony boczne, ponieważ maty są dostępne w różnych wymiarach i można dobrać jedną, która wystarczy na całą balustradę.

W pełni wykorzystany balkon może stworzyć efekt dodatkowego pomieszczenia do odpoczynku lub pracy. Dzięki dwuwarstwowemu polipropylenowi można odgrodzić balkony sąsiadów i z obu stron wygląda to estetycznie. Maty chronią balkon i jego użytkowników przed palącym słońcem.

źródło i zdjęcia: Scala Plastics Poland