Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż

Wygodne, skuteczne i wielofunkcyjne – kraty i bramy rolowane stosowane są od lat, zwłaszcza w sklepach, w tym tych, które mieszczą się na terenach galerii handlowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie, a do tego proste i szybkie w obsłudze, co z pewnością przyczyniło się do jego popularności. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów tego typu zabezpieczenia.

Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż
Dan-Dav Szkło, aluminium, stal, stal nierdzewna, kraty rolowane
dandav.com.pl
Dan-Dav Szkło, aluminium, stal, stal nierdzewna, kraty rolowane
Dane kontaktowe:
12 281 74 74, 12 281 76 66
Zielona 45, 32-709 Drwinia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Z jakiego materiału mogą być wykonane kraty rolowane?
  • Czy kraty rolowane mogą mieć napęd?
  • Kraty rolowane - gdzie się stosuje?

Żaluzje rolowane (kraty, bramy) mogą być obsługiwane przez jedną osobę. Ze względu na to, że wał, na który nawijane są kraty, znajduje się powyżej poziomu witryny, po otwarciu żaluzji wejście do lokalu nie jest ograniczone, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drzwi. Warto także wiedzieć, że rolety wyposażane są w systemy bezpieczeństwa, chroniące użytkownika przed zatrzaśnięciem lub zranieniem przez opadającą kurtynę.

Kraty rolowane - materiał

Najczęściej kraty rolowane wykonane są ze stali ocynkowanej lub aluminium. Kraty stalowe są cięższe, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe i bardziej odporne na włamania. Kraty aluminiowe są lżejsze, ale w związku z ich plastycznością, nie dają pełnej ochrony antywłamaniowej. Ciekawym rozwiązaniem są żaluzje rolowane perforowane.

Doskonale zabezpieczają wejście przed wtargnięciem intruza, a przy tym pozwalają zajrzeć do wnętrza pomieszczenia i przepuszczają powietrze. Wartym uwagi jest także model krat rolowanych Alfa-1, produkowany w wersji ocynkowanej i dostępny w różnych wersjach kolorystycznych, zgodnie z paletą RAL.

Napęd u krat rolowanych

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: oczywiście! I tak m.in. w ofercie firmy Dandav dostępne są rolety z niezawodnymi napędami pochodzącymi od uznanych producentów europejskich. To silniki elektryczne o odpowiednim udźwigu, z awaryjnym podnoszeniem ręcznym lub z mechanizmem cięgnowym zwalniającym hamulec do awaryjnego podnoszenia ręcznego.

Zamiennie mogą to być silniki Elsamec srl, Gfa Elektromat, Elero lub Simu. Dokonując wyboru rolety, na tę część systemu należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ to od niej zależy, czy roleta będzie działała bezproblemowo, a także czy będzie bezpieczna.

Zastosowanie krat rolowanych

Ciężkie kraty rolowane ze stali najczęściej stosowane są do zabezpieczenia wjazdów do parkingów wielopoziomowych, magazynów czy hal produkcyjnych. Te lżejsze, aluminiowe sprawdzają się przede wszystkim w obiektach handlowych i punktach usługowych. Podobne zastosowanie mają żaluzje rolowane przezierne (perforowane), które będą doskonałym wyborem zarówno w przypadku niewielkich lokali mieszkalnych, jak i sklepów wielkopowierzchniowych.

Do zamknięcia sklepów wielkopowierzchniowych często stosowane są także kraty nożycowe (np. IMPACT, firmy Dandav). Można je rozciągnąć na długości nawet 60 m. Do ich zalet należy także brak konieczności wykonania konstrukcji pośredniej, co powoduje, że sklep jest bardziej dostępny dla klientów - kraty nożycowe IMPACT pozwalają na zagospodarowanie całej linii najmu, nie trzeba omijać elementów konstrukcji.

Warto zwrócić uwagę na jedną z ważniejszych funkcji krat - zabezpieczanie przed włamaniami. Kraty antywłamaniowe produkowane przez Dandav otrzymały certyfikat Mechaniki Precyzyjnej, przyznający im klasę 2 oraz 3 w zakresie odporności na włamanie. Co więcej, to jedyne na polskim rynku kraty, które zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej w zakresie zgodności z normą PN-EN 13241-1+A1:2011 i dopuszczone do powszechnego stosowania w budownictwie.

Nie tylko kraty rolowane

W firmie Dandav nie tylko można zakupić kraty i bramy rolowane - można jej też zlecić pełne zaprojektowanie witryn sklepowych. Jej specjalnością jest także wycinanie laserowe stali nierdzewnej oraz produkcja okuć do szyb hartowanych. Dandav oferuje również usługę montażu bram. W przypadku rezygnacji z niej, poszczególne elementy zostają przygotowane do samodzielnego montażu.

źródło i zdjęcie: DanDav

Pozostałe publikacje Dan-Dav