PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Baseny, zadaszenia

Jakie daszki nad drzwi wejściowe - retro czy nowoczesne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Chronią przed deszczem podczas wchodzenia i wychodzenia z domu. Są estetyczne i mogą stanowić ozdobę drzwi - daszki z poliwęglanu są coraz bardziej popularne. Sprawdzają się nad drzwiami zarówno domów jednorodzinnych i bloków, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Zadaszenia nad drzwi wejściowe

Oprócz wspomnianych wyżej zadań, daszki nad drzwi pełnią także funkcję zabezpieczającą drzwi przed warunkami atmosferycznymi, które mogą negatywnie wpływać na ich estetykę.

Dostępne na rynku modele dostosowane są wymiarami do najczęściej oferowanych szerokości drzwi. Bogaty wachlarz kolorystyczny pozwala także na dopasowanie ich do istniejącej elewacji, tak by całość wejścia tworzyła spójną wizualnie całość.

Przykładowa oferta daszków nad drzwi wejściowe. fot. Robelit
Przykładowa oferta daszków nad drzwi wejściowe. fot. Robelit

Daszek nad drzwi wejściowe może posiadać konstrukcję aluminiową bądź ze stali nierdzewnej. Dostępne wypełnienia daszków wykonane są z poliwęglanu komorowego, litego bądź akrylu.

Tym, co odróżnia daszki z poliwęglanu od tych wykonanych z drewna czy blachy falistej, jest trwałość, odporność na warunki atmosferyczne a przede wszystkim - lekkość, która nie zaburza estetyki elewacji. Dobrze dobrane mogą być jej dopełnieniem, a nawet podkreśleniem stylistyki.

Daszek retro czy nowoczesny?

Wzory daszków nad drzwi wejściowe są bardzo zróżnicowane. Fasonem mogą nawiązywać do współczesnej architektury, ale w ofercie znajdują się również i takie modele, które trafią w gusta miłośników stylu retro lub właścicieli budynków o zabytkowym charakterze.

Są to łukowe lub proste daszki retro, dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - białej lub brązowej, ozdobione elementami z kutego aluminium. Do daszków dokupić można ścianki boczne, wykonane w tej samej stylistyce.

Seria Lightline - bestseller wśród daszków zestali nierdzewnej. fot. Robelit
Seria Lightline - bestseller wśród daszków zestali nierdzewnej. fot. Robelit

Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań, o niestandardowym designie, z pewnością docenią zadaszenia o ciekawej kolorystyce - lekkie, wykonane ze stali nierdzewnej daszki Lightline akryl, w kolorach niebieskim, zielonym i oczywiście białym, o efektownym, satynowym wykończeniu. Oczywiście, do tych zadaszeń również dopasować można ścianki o tej samej barwie i stylistyce.

Jeśli budynek posiada nietypowe drzwi lub właściciel chce sam określić wielkość zadaszenia zgodnie ze swoimi potrzebami, może zamówić zadaszenie niestandardowe, korzystając z kalkulatora zamieszczonego na stronie firmy Robelit.

W większości modeli istnieje możliwość złożenia zadaszenia z kilku modułów, dzięki czemu uzyskać można dużą przestrzeń zadaszenia, rozciągającą się np. nad drzwi i bramę wjazdową do garażu.

Daszki poliwęglanowe nad drzwi uzupełnić można o zadaszenie balkonu bądź tarasu, dopasowane stylistycznie, dzięki czemu zachowana zostanie wizualna spójność.

Daszek nad drzwi - szeroki wybór

Przed zakupem daszka nad drzwi warto zastanowić się nie tylko nad jego wyglądem, ale także nad funkcją. Daszki markizowe to tzw. evergreeny - wiecznie popularne i zawsze sprawdzające się rozwiązanie, które - dzięki zachowaniu 5% spadku - doskonale odprowadza wodę na zewnątrz zadaszenia. Z daszków łukowych woda i śnieg zsuwają się na boki.

Pergole aluminiowe Robelit
Pergole aluminiowe Robelit

W przypadku balkonów, warto wybrać rozwiązania modułowe, które sprawdzą się jako ochrona wszystkich przechowywanych na balkonie przedmiotów - rowerów, huśtawek, kwiatów a nawet suszącego się prania, które dzięki zadaszeniu nie wyblaknie na słońcu i nie zmoczy je deszcz.

Istotna jest także grubość poliwęglanu - odpowiednio dobrana zapewni trwałość daszka, nie wpływając negatywnie na estetykę. Warto także odnotować, że zadaszenie powinno być o około 20% szersze od otworu drzwi.

W ofercie firmy Robelit dostępne są daszki o różnym stopniu przepuszczania światła. Można je zamontować samodzielnie, ale firma oferuje także usługę montażu, realizowaną na terenie całej Polski.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Źródło i zdjęcia: Robelit