Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Kompleksowe rozwiązanie dla okien na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-01-07

Pomieszczenia na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Dzięki skosom dachu są przytulne, a w dodatku można z ich perspektywy oglądać niebo. Najczęściej lokalizujemy tu sypialnie, pokoje młodzieżowe lub gabinety i pracownie. W parze z atrakcyjnością pomieszczeń na poddaszu idą jednak utrudnienia, które trzeba rozwiązać, aby komfortowo spędzać w nich czas. Jednym z ważniejszych jest zapewnienie właściwej temperatury latem i zimą.

Ochrona pomieszczeń na poddaszu po trzykroć

Ze względu na położenie względem słońca, pomieszczenia na poddaszu narażone są na duże nasłonecznienie, a co za tym idzie, nagrzanie. Jest to szczególnie dokuczliwe latem, gdy w pokojach pod dachem robi się gorąco i duszno. Z kolei zimą łatwo w nich o wychłodzenie i wilgoć. Dlatego dokonując wyboru okien dachowych powinniśmy postawić na pakiet trzyszybowy, który wykorzystując nowoczesne technologie, pozwala chronić pomieszczenia przed nadmiernym światłem słonecznym latem, a zimą skutecznie kumuluje i zatrzymuje pochodzące ze słońca ciepło.

Pakiet szybowy w oknach FAKRO, który chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem poddasza i utratą ciepła. fot. FAKRO
Pakiet szybowy w oknach FAKRO, który chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem poddasza i utratą ciepła. fot. FAKRO

Takie okna ma w swojej ofercie wielu producentów. Jednak, aby skutecznie wypełniały swoje zadanie, potrzebne są jeszcze dwa elementy, które zapewnią im funkcjonalność: kołnierz i markiza. Doskonałym przykładem tego typu zestawu jest pakiet superTrio oferowany przez firmę FAKRO.

Komfort i estetyka w potrójnym pakiecie

W skład pakietu superTrio wchodzą: trzyszybowe okno, kołnierz uszczelniający Thermo z dodatkową izolacją oraz zewnętrzna markiza. Co istotne, zestaw występuje w 3 kolorach - czarnym, antracytowym i szarobrązowym, co pozwala na uzyskanie jednolitej kolorystyki wszystkich trzech elementów i dopasowanie koloru oblachowania okien do najbardziej popularnych i modnych barw pokryć dachowych. Poza estetycznymi, nie do przecenienia są użytkowe walory pakietów superTrio.

Okna dachowe FAKRO z pakietem superTrio. fot. FAKRO
Zespolone okna dachowe FAKRO z markizami zewnętrznymi w pakiecie superTrio. fot. FAKRO

Trzyszybowe okno charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i energooszczędnymi. Producent uzyskał tak wysokie parametry dzięki zastosowaniu powłok niskoemisyjnych, odbijających promieniowanie cieplne na powierzchni dwóch z trzech szyb. Technologia ta pozwala na efektywne zmniejszenie strat ciepła zimą i ograniczenie nagrzewania się pokoi w okresie letnim.

Dzieje się tak dlatego, że powłoka ta zimą odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia i zatrzymuje te pozyskane z energii słonecznej, co pozwala na istotne ograniczenie kosztów ogrzewania. Istotne dla zwiększenia termoizolacyjności okna są również komory międzyszybowe, wypełnione gazem szlachetnym i uzupełnione o tzw. „ciepłe” ramki dystansowe z umieszczonym w ich wnętrzu sitem molekularnym.

Kołnierz uszczelniający Thermo w oknie dachowym w pakiecie superTrio. fot. FAKRO
Kołnierz uszczelniający Thermo w oknie dachowym w pakiecie superTrio. fot. FAKRO

Z kolei latem powłoki częściowo odbijają promieniowanie słoneczne, co zmniejsza stopień nagrzania pomieszczeń. Aby jednak zapewnić pełną optymalizację temperatury w czasie upałów, nieodzowny jest drugi element pakietu superTrio - markiza zewnętrzna.

Markiza w kilku odsłonach

Bez wątpienia zastosowanie markizy w oknie dachowym jest działaniem niezbędnym do tego, aby zapewnić użytkownikom komfort termiczny, tak trudny do uzyskania zwłaszcza w okresie letnim. Zgodnie z wyliczeniami, dzięki zastosowaniu markiz możemy obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 10 stopni.

W ofercie firmy FAKRO występują dwa warianty tego urządzenia - sterowane ręcznie i elektronicznie. W tym drugim przypadku do wyboru jest system AMZ-Z Wave, sterowany zdalnie i kompatybilny z systemem FAKRO smartHome lub AMZ Solar, czyli bezprzewodowa markiza z baterią słoneczną, sterowana zdalnie - i pracująca w trybach zimowym bądź letnim, dostosowująca się do warunków panujących na zewnątrz za pomocą inteligentnego czujnika i sterowników.

Ostatnim elementem z super trójki jest kołnierz uszczelniający w wersji Thermo, wyposażony w dodatkową izolację, która poprawia współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15%.

Potrójne korzyści w superTrio

Pakiet superTrio firmy FAKRO to kompleksowe rozwiązanie. Jego elementy składowe - trzyszybowe okno, kołnierz Thermo oraz markiza zewnętrzna, współgrają ze sobą dla zapewnienia komfortu cieplnego na trudnym terenie, jakim jest poddasze. Pociąga to za sobą dalsze korzyści - energooszczędność, a zatem obniżenie rachunków i dbałość o środowisko naturalne. Wymienione walory dopełnia ostatni, estetyczny. Pakiet superTrio oferuje nam bowiem unikalną możliwość zapewniania jednolitej barwy okna i pokrycia dachowego.

Wszystkie wymienione właściwości pakietu superTrio składają się na gwarancję komfortowego użytkowania pomieszczeń na poddaszu, bez względu na ich przeznaczenie. Sprawdzą się zarówno w pokojach mieszkalnych, jak i w gabinetach czy pracowniach, zapewniając przyjemny klimat dla życia i pracy oraz optymalne warunki termiczne dla zdrowia lokatorów bądź pracowników.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum