PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

Kompleksowe rozwiązanie dla okien na poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-01-07

Pomieszczenia na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Dzięki skosom dachu są przytulne, a w dodatku można z ich perspektywy oglądać niebo. Najczęściej lokalizujemy tu sypialnie, pokoje młodzieżowe lub gabinety i pracownie. W parze z atrakcyjnością pomieszczeń na poddaszu idą jednak utrudnienia, które trzeba rozwiązać, aby komfortowo spędzać w nich czas. Jednym z ważniejszych jest zapewnienie właściwej temperatury latem i zimą.

Ochrona pomieszczeń na poddaszu po trzykroć

Ze względu na położenie względem słońca, pomieszczenia na poddaszu narażone są na duże nasłonecznienie, a co za tym idzie, nagrzanie. Jest to szczególnie dokuczliwe latem, gdy w pokojach pod dachem robi się gorąco i duszno. Z kolei zimą łatwo w nich o wychłodzenie i wilgoć. Dlatego dokonując wyboru okien dachowych powinniśmy postawić na pakiet trzyszybowy, który wykorzystując nowoczesne technologie, pozwala chronić pomieszczenia przed nadmiernym światłem słonecznym latem, a zimą skutecznie kumuluje i zatrzymuje pochodzące ze słońca ciepło.

Pakiet szybowy w oknach FAKRO, który chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem poddasza i utratą ciepła. fot. FAKRO
Pakiet szybowy w oknach FAKRO, który chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem poddasza i utratą ciepła. fot. FAKRO

Takie okna ma w swojej ofercie wielu producentów. Jednak, aby skutecznie wypełniały swoje zadanie, potrzebne są jeszcze dwa elementy, które zapewnią im funkcjonalność: kołnierz i markiza. Doskonałym przykładem tego typu zestawu jest pakiet superTrio oferowany przez firmę FAKRO.

Komfort i estetyka w potrójnym pakiecie

W skład pakietu superTrio wchodzą: trzyszybowe okno, kołnierz uszczelniający Thermo z dodatkową izolacją oraz zewnętrzna markiza. Co istotne, zestaw występuje w 3 kolorach - czarnym, antracytowym i szarobrązowym, co pozwala na uzyskanie jednolitej kolorystyki wszystkich trzech elementów i dopasowanie koloru oblachowania okien do najbardziej popularnych i modnych barw pokryć dachowych. Poza estetycznymi, nie do przecenienia są użytkowe walory pakietów superTrio.

Okna dachowe FAKRO z pakietem superTrio. fot. FAKRO
Zespolone okna dachowe FAKRO z markizami zewnętrznymi w pakiecie superTrio. fot. FAKRO

Trzyszybowe okno charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i energooszczędnymi. Producent uzyskał tak wysokie parametry dzięki zastosowaniu powłok niskoemisyjnych, odbijających promieniowanie cieplne na powierzchni dwóch z trzech szyb. Technologia ta pozwala na efektywne zmniejszenie strat ciepła zimą i ograniczenie nagrzewania się pokoi w okresie letnim.

Dzieje się tak dlatego, że powłoka ta zimą odbija ciepło z powrotem do pomieszczenia i zatrzymuje te pozyskane z energii słonecznej, co pozwala na istotne ograniczenie kosztów ogrzewania. Istotne dla zwiększenia termoizolacyjności okna są również komory międzyszybowe, wypełnione gazem szlachetnym i uzupełnione o tzw. „ciepłe” ramki dystansowe z umieszczonym w ich wnętrzu sitem molekularnym.

Kołnierz uszczelniający Thermo w oknie dachowym w pakiecie superTrio. fot. FAKRO
Kołnierz uszczelniający Thermo w oknie dachowym w pakiecie superTrio. fot. FAKRO

Z kolei latem powłoki częściowo odbijają promieniowanie słoneczne, co zmniejsza stopień nagrzania pomieszczeń. Aby jednak zapewnić pełną optymalizację temperatury w czasie upałów, nieodzowny jest drugi element pakietu superTrio - markiza zewnętrzna.

Markiza w kilku odsłonach

Bez wątpienia zastosowanie markizy w oknie dachowym jest działaniem niezbędnym do tego, aby zapewnić użytkownikom komfort termiczny, tak trudny do uzyskania zwłaszcza w okresie letnim. Zgodnie z wyliczeniami, dzięki zastosowaniu markiz możemy obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 10 stopni.

W ofercie firmy FAKRO występują dwa warianty tego urządzenia - sterowane ręcznie i elektronicznie. W tym drugim przypadku do wyboru jest system AMZ-Z Wave, sterowany zdalnie i kompatybilny z systemem FAKRO smartHome lub AMZ Solar, czyli bezprzewodowa markiza z baterią słoneczną, sterowana zdalnie - i pracująca w trybach zimowym bądź letnim, dostosowująca się do warunków panujących na zewnątrz za pomocą inteligentnego czujnika i sterowników.

Ostatnim elementem z super trójki jest kołnierz uszczelniający w wersji Thermo, wyposażony w dodatkową izolację, która poprawia współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15%.

Potrójne korzyści w superTrio

Pakiet superTrio firmy FAKRO to kompleksowe rozwiązanie. Jego elementy składowe - trzyszybowe okno, kołnierz Thermo oraz markiza zewnętrzna, współgrają ze sobą dla zapewnienia komfortu cieplnego na trudnym terenie, jakim jest poddasze. Pociąga to za sobą dalsze korzyści - energooszczędność, a zatem obniżenie rachunków i dbałość o środowisko naturalne. Wymienione walory dopełnia ostatni, estetyczny. Pakiet superTrio oferuje nam bowiem unikalną możliwość zapewniania jednolitej barwy okna i pokrycia dachowego.

Wszystkie wymienione właściwości pakietu superTrio składają się na gwarancję komfortowego użytkowania pomieszczeń na poddaszu, bez względu na ich przeznaczenie. Sprawdzą się zarówno w pokojach mieszkalnych, jak i w gabinetach czy pracowniach, zapewniając przyjemny klimat dla życia i pracy oraz optymalne warunki termiczne dla zdrowia lokatorów bądź pracowników.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum