Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Zalety okien aluminiowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-02-16

 Współczesne projekty domów jednorodzinnych szczególny nacisk kładą na okna. W krajach skandynawskich zwyczajowo stawia się na duże przeszklenia, co zapewnia lepszy dostęp do światła słonecznego. Okna w rozmiarze XXL, a nawet całe ściany ze szkła nie byłby możliwe bez odpowiednich ram, które najczęściej są aluminiowe. Jaki wpływ wywarło aluminium na branżę i zwyczaje montowania okien?

Technologia jednak cały czas się rozwija, a branże wnętrzarska i budowlana chętnie sięgają po nowe, bardziej ekonomiczne lub funkcjonalne rozwiązania. W segmencie produkcji okien zasady gry zmieniło aluminium, które otworzyło przed projektantami zupełnie nowe możliwości kreacyjne.

Z uwagi na swoje właściwości materiał ten pozwala tworzyć wielkogabarytowe konstrukcje, z czego chętnie korzystają zarówno projektanci, jak i miłośnicy otwartych, jasnych wnętrz oraz zwolennicy ekologicznego budownictwa i mądrego oszczędzania.

Okna aluminiowe - minimalizm i elegancja


Okna aluminiowe często znajdują swoje miejsce w projektach domów nowoczesnych. Ich smukły, minimalistyczny profil idealnie komponuje się z bryłą budynku, a możliwości indywidualizacji pozwalają na doskonałe dopasowanie do fasady oraz wnętrza. Wybierając kolor możemy korzystać z całej palety RAL, okleiny drewnopodobnej, postawić na ALU w wersji saute, a do tego wybrać odpowiednie wykończenie - matowe lub błyszczące. Całość jest niezwykle lekka, a w połączeniu z szybą ECLAZ wspaniale doświetla pomieszczenie. Taki duet sprawia, że zaciera się granica między rozświetlonym salonem a skąpanym w słońcu tarasem - komentuje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Eleganckie okna aluminiowe
Eleganckie okna aluminiowe fot. OknoPlus

Okna aluminiowe - gwarancja energooszczędności


Stolarka okienna, a właściwie ślusarka otworowa, wykonana z aluminium jest nie tylko nowoczesna, lecz także energooszczędna. Ukryte zawiasy i odwodnienia, maskująca wnętrze okna listwa termiczna oraz płaskie, zintegrowane uszczelki to elementy charakteryzujące aluminiową kolekcję okien Reveal - dodaje ekspert.

Przy szerokości zabudowy równej 88 mm uzyskujemy współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m2K. To doskonały wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, a w dłuższej perspektywie mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Niski parametr Uw jest szczególnie istotny z perspektywy nowelizacji standardów WT 2021, precyzujących wymagania stawiane budynkom powstającym od 1 stycznia 2021 roku.

Nowe przepisy stanowią, że współczynnik przenikania ciepła U dla okien elewacyjnych i drzwi balkonowych nie może przekraczać 0,9 W/m2K, zaś dla okien dachowych 1,1 W/m2K. Produkty z kolekcji Reveal, realizują te wytyczne z nawiązką.

Energooszczędne okna aluminiowe
Chroniące przed utratą ciepła okna aluminiowe fot. OknoPlus


Warto również zwrócić uwagę, że okna aluminiowe zapewniają także większą sztywność konstrukcji niż ramy PVC. Ma to szczególne znaczenie jeśli chodzi o ich właściwości antywłamaniowe. W przypadku ochrony przed włamaniem lub aktami wandalizmu na szczególną uwagę zasługuje Reveal Hide.

To nietypowe okno od zewnątrz przypomina szklenie stałe w ramie (tzw. FIX), którego nie można otworzyć. To jednak tylko pozory, ponieważ od wewnątrz możemy je zarówno otworzyć, jak i uchylić. - ujawnia Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus - Produkt został wzbogacony o technologię wklejania szyby. Okno jest jeszcze bardziej bezpieczne, a jego statyka pozostaje na najwyższym poziomie.

Okno Reveal Hide
Okno Reveal Hide fot. OknoPlus


Okna aluminiowe - ekologiczne i przyjazne środowisku

Rosnąca świadomość naszego wpływu na środowisko sprawia, że nie patrzymy już jedynie na estetykę, parametry techniczne i funkcjonalność. Coraz większą wagę przywiązujemy do społecznej odpowiedzialności biznesu w trosce o klimat i przyszłość planety, którą wyrażamy m.in. poprzez korzystanie z technologii oraz materiałów przyjaznych środowisku.

Ekologiczne okna aluminiowe
Ekologiczne okna aluminiowe fot. OknoPlus


W tym miejscu po raz kolejny możemy wskazać na rosnące znaczenie aluminium w budownictwie, ponieważ niewiele metali posiada żywotność porównywalną z jego cyklem życia. Materiał ten jest odporny na korozję i może być poddawany recyklingowi przy wykorzystaniu jedynie ułamka energii potrzebnej do produkcji pierwotnego metalu.

 

Dom z oknami aluminiowymi
Dom wyposażony w okna aluminiowe fot. OknoPlus

źródło i zdjęcia: OknoPlus

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum