Przestrzenna aranżacja łazienki w stylu japońskim
Typowa łazienka w stylu japońskim jak żaden inny sposób wykończenia zasługuje na miano pokoju kąpielowego. Wszystko za sprawą specyficznej aranżacji przestrzeni, która bezpośrednio wynika z kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Dla Japończyków kąpiel ma szczególne znaczenie, ponieważ poza czynnością higieniczną ciała stanowi odprężenie i spokój dla ducha. Z tego względu część łazienki japońskiej przeznaczona do kąpieli jest zazwyczaj wyraźnie oddzielona od reszty pomieszczenia, na przykład za sprawą dwupoziomowej podłogi.
Z podobnych względów wyraźnie wydzieloną częścią łazienki powinna być toaleta, co w przypadku braku dostatecznie dużej przestrzeni możemy osiągnąć zasłaniając tę część murkiem lub ścianką działową. Aby podkreślić odrębny charakter poszczególnych stref łazienki w stylu japońskim, najczęściej podłogę na różnych poziomach wykańcza się innymi materiałami. W okolicach wanny warto zastosować drewno, a pozostałej części podłogę kamienną lub ułożoną z płytek, które jednak powinny zachować ascetyczny wygląd.
Meble w stylu japońskim w pokoju kąpielowym
Każdy, kto choć raz zetknął się z typowo japońskim stylem wykańczana wnętrz z pewnością zwrócił uwagę na niezwykle charakterystyczne drewniane kratownice. Shōji, bo taka jest ich nazwa to ruchome ekrany wypełnione tradycyjnym papierem washi. Dawniej używano w tym celu papieru ryżowego. Shōji to między innymi drzwi przesuwane w stylu japońskim, ale mogą one również pełnić funkcję parawanu oddzielającego od siebie poszczególne części pomieszczenia – w przypadku łazienki na przykład część kąpielową i toaletową.
Tradycyjna japońska łazienka to miejsce, w którym nie spotkamy bogato zdobionych mebli. Królują tu proste bryły o dość minimalistycznym wyrazie. Typowym, wręcz obowiązkowym elementem stylizacji są funkcjonalne grube półki, na których umieszcza się ręczniki, przybory i ewentualne elementy dekoracyjne. Ta aranżacja charakteryzuje się również bliskością natury, dlatego meble w stylu japońskim są wykonane najczęściej z ciemnego egzotycznego drewna. Mile widziany jest również kamień o ciemnej barwie, na przykład jako blat wokół umywalki.
Wnętrza w stylu japońskim są wykańczane zgodnie z tamtejszą filozofią feng shui, która odpowiada za odpowiednie ukierunkowanie energii życiowej. Z tego względu żadna japońska łazienka nie może obyć się bez lustra, które wedle wierzenia Japończyków przyciąga dobrą energię. Lustro znajdujące się w tradycyjnej japońskiej łazience powinno stanowić dużą prostokątną taflę. W ten sposób połączymy wymagania stawiane nam przez styl i zgodność z feng shui oraz funkcjonalność. Któż z nas nie lubi przeprowadzać codziennych czynności higienicznych i stylizacyjnych dysponując odbiciem w dużym lustrze?
Światło i barwy dominujące w łazience
Wnętrza w stylu japońskim, jako bliskie przyrodzie doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach wyposażonych w duże okna, gdzie będą rozświetlane przez naturalny blask słońca. Po zmroku lub w wyjątkowo słoneczne dni, okna w japońskich łazienkach mogą przesłonić bambusowe rolety, które świetnie wkomponują się w dalekowschodni styl, a przy okazji zapewnią domownikom prywatność. Wówczas źródłem światła będą święcące w sposób stonowany tradycyjne lampy w stylu japońskim w wersji stojącej lub zawieszone na ścianie.
W japońskiej łazience królują przede wszystkim stonowane naturalne barwy, przede wszystkim biel odcienie szarości, jasny beż lub pastelowa zieleń. Taka aranżacja kolorystyczna sprzyja komfortowi, relaksowi i wyciszeniu, tak ważnym w świadomości Japończyków, dla których łazienka jest miejscem kontemplacji i odpoczynku. Ciemne barwy są natomiast zarezerwowane dla drewnianych mebli, a także kamiennych i drewnianych elementów dekoracji, które w japońskiej łazience są elementem obowiązkowym, ale jednocześnie nie mogą być zbyt liczne.
Rośliny i dekoracje
Dekoracje obecne w łazience w stylu japońskim również powinny nawiązywać do natury poprzez swoją formę i pochodzenie. Detale podkreślające ten styl są zazwyczaj wykonane z kamiennych, drewnianych, bądź papierowych elementów. Mile widziane będą bambusowe maty, podstawki i wszelkie inne ozdoby wykonane z tego materiału, na przykład zawieszane na ścianie kratownice. W nastrój relaksu pomogą nam wprowadzić się świece, a także wspomniane już lampy w stylu japońskim emitujące podobny rodzaj światła.
Jeśli dysponujemy stosunkowo dużą przestrzenią w naszej japońskiej łazience nie powinno zabraknąć roślin. Zieleń doskonale wkomponuje się w naturalne materiały i stonowane barwy. Królować tu będą wszelkie rośliny spotykane w Kraju Kwitnącej Wiśni, a nawet małe drzewka spoczywające w tradycyjnych japońskich kamiennych donicach. Jeżeli natomiast dysponujemy ograniczoną powierzchnią, motyw japońskiego ogrodu możemy przenieść na ściany pomieszczenia, w postaci związanych z tamtejszą przyrodą malowideł i ozdób.
źródło i zdjęcia: INTER-PLAST