Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Panele

Panele podłogowe Wineo na ogrzewanie podłogowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-02-18

Przyjemne uczucie komfortu towarzyszące chodzeniu po ciepłej podłodze jest szczególnie doceniane, kiedy przychodzi stanąć na niej bosymi stopami. Efekt ten można osiągnąć stosując odpowiednie materiały podłogowe i podkłady oraz decydując się na rozprowadzenie ogrzewania podłogowego.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze "ciepłych podłóg" i jak prawidłowo przeprowadzić ich montaż podpowiada Grzegorz Mazur, ekspert marki Wineo.

Sposób na ciepłą podłogę

Instalacja cieplna rozprowadzona po podłodze jest coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania nie tylko wybranych pomieszczeń, ale i całych mieszkań.  Ma ona wiele zalet zarówno ze względów użytkowych, jak i wizualnych.

Przede wszystkim zapewnia komfort poruszania się po ciepłej podłodze, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienki czy sypialni, czyli pomieszczeń, w których bardzo często chodzi się na boso.

Ten rodzaj ogrzewania pozwala również na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, zapewniając optymalną atmosferę i redukując strefy nadmiernego przegrzania.

Dodatkowo, cała instalacja jest bardzo dyskretna, estetyczna  i umożliwia dowolną aranżację wnętrz. Niestety, aby system ten odpowiednio spełniał swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów podłogowych, a w szczególności mat pokładowych, które nie będą zbyt mocno izolować ciepła.

Panele podłogowe to materiał, który sam w sobie jest ciepły i przyjemny w dotyku. Efekt ten można wzmocnić, łącząc je z ogrzewaniem podłogowym. Należy jednak pamiętać, że według norm dopuszczalny maksymalny współczynnik oporu ciepła podłogi na takim systemie grzewczym to 0,15 m² K/W.  W przypadku paneli podłogowych z naszej oferty wynosi on 0,06 lub 0,07 m² K/W. Do tego dochodzi jeszcze współczynnik pustki o wartości ok. 0,01 m² K/W oraz maty podkładowej. I tu bardzo często pojawia się problem, gdyż pod podłogi stosowane są tradycyjne materiały podkładowe, które nie są dobrymi przewodnikami ciepła i powodować mogą duże straty na ogrzewaniu. Dobrym rozwiązaniem są natomiast specjalne maty, które są dobrymi przewodnikami, jak np. maty wyciszające Sound Protect marki Wineo, w przypadku których współczynnik oporu wynosi jedynie 0,01 m² K/W - tłumaczy Grzegorz Mazur, ekspert maki Wineo.

Innym rozwiązaniem, które również sprawdzi się w przypadku tego typu instalacji i jednocześnie zapewni ciepłą podłogę poza sezonem grzewczym, są podłogi winylowe.

Taka możliwość istnieje w przypadku wszystkich kolekcji winylowych marki Wineo. Ich współczynnik oporu ciepła wynosi jedynie 0,033 m² K/W. W przypadku tych podłóg, jako kompatybilny podkład polecamy  maty silentCOMFOR - podkreśla Grzegorz Mazur.

Ogrzewanie pod kontrolą

Wybór odpowiedniego materiału, przeznaczonego do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym to z pewnością pierwszy krok na drodze do ciepłej podłogi. Kolejną i równie ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich zasad podczas jej montażu. Tylko w ten sposób  będziemy mogli mieć pewność, że podczas eksploatacji nie wystąpią niechciane skutki.

W przypadku paneli podłogowych należy pamiętać, że nie wskazane jest ogrzewanie elektryczne, gdyż instalacje starszego typu powodować mogą duże skoki temperatur w krótkim czasie, a panele laminowane nie mają zdolności tak szybkiego przystosowania się do tych zmian. Panele podłogowe marki Wineo bezpiecznie można natomiast stosować na ogrzewaniu wodnym - wyjaśnia Grzegorz Mazur.

Zanim jednak przystąpimy do układania podłogi, należy zapoznać się z protokołem zdawczo-odbiorczym instalacji grzewczej i dokonać pomiaru wilgotności wylewki - w przypadku betonowej nie może być to więcej niż 2 % wilgotności, a dla jastrychów anhydrytowych nie więcej niż 0,5 %. 

Zarówno panele laminowane, jak i podłogi winylowe należy montować przy włączonym ogrzewaniu i stałej temperaturze około 18°C. Taki poziom temperatury zaleca się utrzymywać do 5 dni po zakończeniu układania podłogi. Natomiast podczas późniejszej eksploatacji należy pamiętać, by temperatura na powierzchni podłogi nie przekroczyła 26°C. - podsumowuje ekspert marki Wineo.

Przyjemne ciepło pod stopami z pewnością podnosi codzienny komfort domowników. Stosując jako materiał podłogowy panele podłogowe lub panele winylowe przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym efekt ten można utrzymać przez cały sezon, zarówno w zimie, jak i latem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcie: Wineo Polska

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum