Jest to drewno poszukiwane wszędzie tam , gdzie istotny jest naturalny wygląd idący w parze ze stabilnością i naturalną odpornością. Jego charakterystyczny rysunek , struktura i kolor pasuje zarówno do tradycyjnej jak i współczesnej architektury.
Stabilność wymiarowa oraz wygląd czyni z niego doskonały materiał do zastosowań wewnętrznych takich jak żaluzje okienne , elementy płytowe do pokrycia ścian i sufitów , elementy profilowe , boazerie do saun i inne.
Jego struktura komórkowa zawiera wewnętrzne przestrzenie powietrzne, które w niezwykły sposób podnoszą izolacyjność w porównaniu z innymi gatunkami drewna jak i cegieł lub betonu. W związku z tym budynki pokryte cedrem są chłodniejsze podczas upałów jak i cieplejsze zimą.
Cedr posiada również doskonałe własności tłumienia i pochłaniania dźwięku, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowany w salach koncertowych w celu podniesienia walorów akustycznych. Jest prosty w obróbce przy użyciu mechanicznych jak i ręcznych narzędzi.
Ze względu na niski ciężar właściwy jest łatwy w manipulacji i montażu zarówno w warunkach przemysłowych jak i w gospodarstwach domowych. Nie wymaga nawiercania przy wykonywaniu połączeń na gwoździe lub wkręty i dobrze się klei. Nie zawiera żywic i substancji oleistych, co pozwala na stosowanie szerokiej gamy środków wykończających.
Cedr czerwony zachodni jest ekologicznym materiałem odnawialnym pozyskiwanym z certyfikowanych lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
Cedr kanadyjski jest drzewem powszechnie występującym głównie na Północno - Zachodnim Wybrzeżu Pacyfiku i w lasach deszczowych części centralnej stanu Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Jest jednym z najdłużej żyjących drzew i najbardziej odpornym na działanie grzybów i szkodników owadzich wśród wszystkich gatunków iglastych występujących na terenie Ameryki Północnej.
źródło i zdjęcia: Tartak "Stefan"