Podobne koszty, a efektywność bez porównania lepsza
Wykonanie przyłącza gazowego często wiąże się z podobnymi wydatkami co odwierty niezbędne do instalacji gruntowej pompy ciepła. Jednak to właśnie koszty użytkowania pompy ciepła są ZNACZNIE NIŻSZE!
To kluczowa informacja dla przedsiębiorców zmagających się z rosnącymi cenami energii, a także dla każdego, kto szuka oszczędności i komfortu cieplnego - również latem, w kontekście efektywnego chłodzenia.
A co nowego na rynku?
Stiebel Eltron prezentuje najnowszą generację gruntowych pomp ciepła! Dzięki zastosowaniu naturalnego czynnika chłodniczego R290 i udoskonalonych obiegów chłodniczych, te innowacyjne urządzenia są jeszcze wydajniejsze i bardziej ekologiczne. Dodatkowo, ich instalacja jest prosta i intuicyjna, co z pewnością docenisz!
Gruntowa pompa ciepła - świetna alternatywa dla gazu w domu i w firmie
Choć łagodniejsze zimy mogą sprawiać wrażenie, że gruntowe pompy ciepła tracą na atrakcyjności, to przekonanie o ich wysokich kosztach początkowych, które nie rekompensują sprawności, jest mylne. Przyjrzyjmy się bliżej inwestycji.
Analizując wydatki, warto uwzględnić ceny działek. Nieruchomości bez dostępu do sieci gazowej są zazwyczaj tańsze. A pamiętajmy, że dostęp do gazu w Polsce nie jest powszechny, nawet w dużych miastach.
Co więcej, koszt wykonania 100-metrowego przyłącza gazowego (projekt, geodeta, budowa, opłata przyłączeniowa) to wydatek rzędu kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych.
Ta kwota jest porównywalna z kosztami odwiertów niezbędnych do instalacji gruntowej pompy ciepła! Sam zakup urządzenia również jest zbliżony, a kluczowa różnica tkwi w niższych kosztach eksploatacji pompy ciepła.
Gruntowe pompy ciepła oferują najwyższą efektywność spośród wszystkich ich rodzajów. Nowe modele WPE-I 07 i WPE-I 12, które Stiebel Eltron właśnie wprowadził na rynek, posiadają SCOP** na poziomie 5,21 i 5,41. To oznacza, że dzięki 1 kWh pobranej energii elektrycznej dostarczą ponad 5 kW energii cieplnej.
Wysoka efektywność przekłada się na najniższe koszty użytkowania. Według analizy POBE*, roczne koszty ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. 150 m2 (standard programu „Moje Ciepło” (EU = 40 kWh/(m2 rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny w przypadku gruntowych pomp ciepła to zaledwie około 1 tysiąca złotych.
- W moim przekonaniu każdy, kto planuje budowę domu jednorodzinnego, powinien dokonać analizy, czy w jego przypadku montaż gruntowej pompy ciepła ma sens. Koszty jakie będziemy ponosić przy użytkowaniu będą zdecydowanie niższe, porównaniu do każdego innego rodzaju ogrzewania. A jeśli dodatkowo niezbędne byłoby wykonanie przyłącza gazowego, to wybór gruntowej pompy ciepła będzie miał dodatkowe uzasadnienie ekonomiczne - mówi Rafał Krasowski, Dyrektor Sprzedaży Dystrybucyjnej w StiebelEltron Polska.
Jednocześnie ekspert podkreśla, że technologię z powodzeniem można stosować także w przedsiębiorstwach. Tak jest w firmie KORPO w Białogardzie, gdzie od 2021 roku ogrzewanie, chłodzenie i c.w.u. dla 800 m2 części administracyjno-socjalnej jej budynków zapewnia gruntowa pompa ciepła StiebelEltron o mocy 44 kW. Pompa zastąpiła gaz, a powodem zmiany były wysokie rachunki.
Gruntówki nie wymagają źródła szczytowego, nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach
Dla dużych obiektów, efektywne ogrzewanie często wymaga wspomagania źródłami szczytowymi (kotły, grzałki), co generuje koszty i wymusza odpowiednie przyłącza. Gruntowe pompy ciepła oferują stałą moc i sprawność bez względu na temperaturę, eliminując tę potrzebę.
Dodatkowo, pasywne chłodzenie latem, wykorzystujące chłód gruntu bez kompresora, to minimalne koszty. Rekuperacja zwiększa efektywność chłodzenia, ułatwiając utrzymanie komfortowej temperatury.
– Klimatyzacja działa w obiegu zamkniętym, a to sprawia, że musimy dodatkowo wentylować pomieszczenia by utrzymać odpowiednio niski poziom CO2. Innymi słowy bez rekuperacji musimy otwierać okna, co powoduje napływ cieplejszego powietrza i w konsekwencji konieczność ponownego użycia klimatyzatora. To oczywiście wymaga energii elektrycznej. Nie zapominajmy, że roczny bilans wydatków na energię obejmuje ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Doświadczamy coraz większej liczby gorących, wręcz upalnych dni, więc udział tej części kosztów ogólnym w rachunku będzie wzrastał. Gruntowa pompa ciepła z rekuperacją pomoże je zniwelować– komentuje Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji Stiebel Eltron Polska.
Wprowadzona przez Stiebel Eltron seria urządzeń hpnext wykorzystuje naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy - R290 (propan). Dzięki temu nowe gruntowe pompy ciepła producenta mają bardzo niski współczynnik GWP* a tym samym praktycznie zerowy wpływ na środowisko. Ich atutem jest również niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, dzięki kompaktowej i zintegrowanej budowie.
Bezpieczeństwo gruntowych pomp ciepła Stiebel Eltron, montowanych wewnątrz budynków, jest priorytetem. Nowe modele wykorzystują minimalną ilość czynnika chłodniczego (ponad 0,5 kg) w szczelnej, hermetycznej skrzynce.
System posiada liczne zabezpieczenia, w tym separator cyklonowy oddzielający R290 od wody w razie wycieku oraz awaryjny zrzut do hermetycznej obudowy. Wbudowane detektory gazu natychmiast wyłączają sprężarkę i włączają wentylator, który w 4 sekundy usuwa czynnik na zewnątrz.
– Opracowując nową linię urządzeń postawialiśmy sobie cel, by ich instalacja i uruchomienie były tak łatwe, jak to tylko możliwe, a bezpieczeństwo stało na najwyższym poziomie. Wszystkie istotne dla systemu komponenty jednostek wewnętrznych i zewnętrznych są zintegrowane. Podłączenie elektryczne jest bezpośrednie i proste dzięki nowym połączeniom zaciskowym. Koncepcja instalacji i podłączenia pozostaje taka sama dla wszystkich modeli. Wszystko to oznacza idealne warunki do szybkiego, bezbłędnego oraz intuicyjnego przygotowania urządzenia do pracy, co z pewnością docenią instalatorzy i użytkownicy - podsumowuje Rafał Krasowski, ze Stiebel Eltron.
* Global Warming Potential - wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany. Porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę CO2. Dla pomp z serii wpnext GPW = 3, a ekwiwalent CO2 wynosi 0,007.Porównanie – kolejne najniższe GPW = 148 dla czynnika R454C.
** przy temp. płynu 0 st. C i temp. wody grzewczej 35 st. C.
źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska